registrovat zapomenuté heslo

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. listopadu do 31. prosince.

WSBK Phillip Island 2017 – neděle

26.02.2017

AKTUALIZOVÁNO - Na programu posledního dne úvodního superbikového víkendu je závod supersportů a druhý závod superbiků.

WorldSSP – závod
Úvodní závod supersportů letošní sezony se jel na pouhých 10 kol. První zkrácení, na 15 kol, přišlo ještě před závodem, kdy o tomto kroku rozhodlo ředitelství závodu po dohodě se společností Pirelli. Druhé pak přišlo po dvou kolech závodu, a to z důvodu havárie Robina Mulhausera.
V závodě nakonec bojovala o vítězství osmičlenná skupina, ve které se bojovalo o každou pozici. Neustále se míchalo pořadí a nakonec o vítězi rozhodla pouhá jediná tisícina sekundy, která poprvé v kariéře posunula k vítězství v Mistrovství světa Supersport zkušeného závodníka Roberta Rolfa z Itálie. Ten vyhrál přetlačovanou na cílové rovince s Lucasem Mahiasem, tedy jezdcem Yamahy, jehož týmový kolega Federico Caricasulo havaroval a společně s Julesem Cluzelem se vyřadil z boje o pódium pouhé tři zatáčky před cílem. Tento pád pomohl získat pódium domácímu jezdci. Tímto zástupcem „australské“ závodní školy byl Anthony West, startující s divokou kartou na soukromé Yamaze.
Špatný den měl PJ Jacobsen. Nejrychlejší jezdec tréninků a superpole hned v první části závodu ztratil, ale díky restartu se vrátil na pole position. Dobře odstartoval do druhé části závodu, ale udělal několik chyb a propadl se pořadím. Když poté v zatáčce MG vyjel mimo trať, tak byl odsouzen k boji jen o několik bodů. Nakonec se díky pádům jiných jezdců dokázal prosadit do top ten, ale 6. místo určitě není to, kvůli čemu se probudil do dnešního dne.
Závod dokončilo pouze 14 jezdců, a tedy každý, kdo dojel do cíle, si připsal první letošní body do celkové klasifikace, která má po prvním závodě stejné pořadí, jako pořadí závodu.

WorldSBK – 2. závod
Ve druhém superbikovém závodě bylo poprvé uplatněno pravidlo o změně startovního roštu. Na pole position tak stál Brit Alex Lowes, ale ani odsunutí do třetí startovní řady nezabránilo dvojici Jonathan Rea, Chaz Davies, k postupu startovním polem až do vedení závodu, což se ale nepovedlo třetímu z včerejšího závodu Tomu Sykesovi.
V závodě nakonec triumfoval Jonathan Rea, pro něhož to bylo jubilejní 40. vítězství ve WorldSBK, což se před ním povedlo pouze Carl Fogartymu (60 vítězství), Troy Baylissovi (52) a Noriyuki Hagovi (43). Na druhém místě skončil Chaz Davies, který na vítěze ztratil pouze 0,025 sekundy. Po včerejším výpadku mohl být dnes spokojený Ital Marco Melandri, který vybojoval třetí místo, když nejprve dlouho jezdil na čele, ale chyba před koncem závodu jej odsunula až na pátou pozici. Zkušený závodník se dokázal vzchopit a přes nakonec pátého Forese a čtvrtého Lowese se dostat až na pódium.
Náš Ondra Ježek závod velmi dobře začal, když se postupně dostal na 17. pozici a vypadalo to na souboj s početnou skupinou, která později bojovala o 11. místo. Bohužel od poloviny závodu náš jezdec hodně ztrácel a nakonec sice díky pádům jiných jezdců zůstal na 17. místě, ale bylo to s obrovskou ztrátou na předposledního závodníka.

1. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 22 kol / 33:52,785