KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 8. března do 14. března 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

MČR 1. liga - Mšeno

Text: Antonín Škach / www.speedwaya-z.cz, foto: Jiřina Šifaldová
MČR 1. liga - Mšeno
08.09.2015
 

Mšenské boxy se musely vyklízet předčasně.

 
Mšeno – 6. září
Bezděz skrytý za hradbou ocelově šedých mraků vzbuzoval dnes po poledni u plochodrážních fanoušků podobné pocity jako u malého krále Václava II., jehož tady uvěznil Ota Braniborský. Déšť sice postupně ustal, ale chladno a studený vítr ostře kontrastoval s tropickým žárem předcházejících dnů. Nakonec se přece jen rozběhl program rozjížděk přeboru spojeného s první ligou a doprovodných mistrovských stopětadvacítek. Nedostal se však ani do poloviny, když letěl ručník do ringu s ohledem na stav dráhy.
 
 
Předčasný konec byl vesměs uvítán
 
Kolibříků se nakonec objevilo deset, chyběl Michal Baštecký, který se omluvil také ze včerejší Plzně. Mnoho z nich se objevilo ve Mšeně vůbec poprvé. A rodiče za volanty jejich automobilů teprve poznávali, že do depa se nejezdí skrz bránu, nýbrž až polní cestou za první zatáčkou.
 
Z deseti účastníků přeboru dorazili všichni a tak se společně vešli do depa i se stopětadvacítkami. Vedle boxů se měli rovným dílem dělit také o program rozjížděk. Kvůli nestálému počasí a slabé divácké účasti odpadl nástup a všechno vypuklo první jízdou slabší kubatury.
 
Stylem start – cíl ji ovládl Jan Kvěch. K podobnému kousku se vzápětí hotovil Filip Šifalda, jenže ve výjezdu z první zatáčky upadla Sindy Weber. Bratr s otcem jí běželi na pomoc a z jejich gest popohánějících posádku sanitky bylo jasné, že míšeňské dívčině je ouvej.
 
Konečná diagnóza zněla na utrženou čéšku. Čekání na sanitku, která Sindy Weber odvezla do nemocnice, provázela úprava dráhy. Ta se prodlužovala, i když už žlutý automobil zmizel po mělnické silnici. A nakonec se za jedním traktorem objevila i radlice.
 
Rozhodčí Pavel Kubeš neváhal osobně diváků na tribuně vysvětlit situaci, v níž pořadatelé dělali maximum, aby se závod uskutečnil. Ručičky hodinek se chystaly do kombinace tři čtvrtě na čtyři, když upravený ovál otestovali Jan Holub, Michal Dudek, Petr Babička a Michal Škurla. Záhy je následovali Ondřej Smetana, Filip Hájek a Krzysztof Nowacki. Následoval krátký brífing sudího s jezdci v depu, na němž padlo rozhodnutí, že se pokračuje.
 
Filip Šifalda dotáhl do konce své úsilí v opakované rozjížďce stopětadvacítek s číslem dvě. Pak již šly na řadu pětistovky. Ondřej Smetana úřadoval v jejich první jízdě. Stejným způsobem se hned nato prosadil i Michal Škurla. Místo soubojů se však závodníci soustřeďovali na udržení se v sedle. „Každej‘ nájezd má zadní kolo takhle třikrát v luftu,“ líčil Tomáš Suchánek a ukazoval asi dvacet centimetrů. Michal Dudek rezignoval rovnou.
 
Michal Dudek vysvětluje své odstoupení ze závodu:
 
    „Ta dráha je nesjízdná, kolej za kolejí. Sice shrábli materiál, ale jsou tam fleky a trhá se to. Je to to samý jako před úpravou.“
 
Na třetí jízdu se nechystal ani Petr Babička. „Oba tréninky se mi jelo krásně,“ říkal. „Ale teď, jak to namočili, nedá se na tom jet. Radši to zabalím, než si něco udělat…“ Mezitím pokračovaly stopětadvacítky. Václav Kvěch v jejich třetí jízdě odrazil Daniela Šilhána. A potom se Filip Šifalda rychle vypořádal s Janem Kvěchem.
 
Rozjížďka s číslem tři přeboru se stala kořistí Michala Škurly, který své úvodní tři body vynásobil dvěma. O první souboj dnešního dne se postaral Krzysztof Nowacki, jenž se první zatáčkou a po protilehlé rovince sunul před Filipa Hájka. Dva body mu však nebyly souzeny.
 
Ve třetím okruhu mu prasknul sekundární řetěz, který jej bolestivě udeřil přes ruku. Klobouk dolů před polským závodníkem, který ještě duchapřítomně stačil zajet na trávník a bravurně krizový moment zvládl. Více závodní akce jsme se už nedočkali, Pavel Kubeš svolal další mítink do depa, na němž už zaznělo jednoznačné ne.
 
 
Hlasy z depa
 
„Dobrý rozhodnutí,“ ztotožnil se Tomáš Suchánek s vývojem událostí. „Pokračovat by byla sebevražda. Tohle není dráha na plochou. Bylo to šílený, myslím, že před extraligou maj‘, co dělat.“
 
„Na hovno, úplně na hovno, nebavilo mě to,“ konstatoval Jaroslav Petrák. „Na dráze máš buď hodně materiálu, pak nic a pak zase hodně. Jel jsem to jako na šroubkách. Kluky nechali trénovat na suchým, pak to nakropili a bylo to zase stejný jako před úpravou.“
 
„Na tomhle se má jet extraliga?“ divil se Jan Holub. „Budou mít, co dělat. Dráha byla hodně špatná. Kdybys tam jel sám, budiž, ale ve čtyřech je to nebezpečný. Škoda.“
 
„Mám nejvíc bodů, paráda,“ žertoval Michal Škurla. „Dráha byla kurevsky těžká, ale já jezdil dobře. Dařily se mi starty, šlo to. Pro lidi, co jsou málo zkušený, to nebyla dobrá dráha. Myslím, že je dobře, že se to zrušilo.“
 
„Škoda, že jsem neměl v první jízdě žolíka,“ uchovával si humorný nadhled také Ondřej Smetana. „Že bych měl stejně bodů jako Škurlík a moh‘ bych vyhrát (smích). Dráha o tréninku byla hrozná, pak jsme to zkoušeli a bylo to tvrdý. Jenže jak se to nakropilo, udělaly se hrboly a koleje. Já osobně bych to jel dál. Dráha byla sice těžká a nebezpečná, ale jsou to zkušenosti. A hlavně posilovačka.“
 
Situace v okamžiku předčasného ukončení závodu:
 
1.j
2.j
3.j
1 Jan Holub, Mšeno
2
 
 
2 Ondřej Smetana, Praha
3
 
 
3 Petr Babička, Slaný
0
 
 –
4 Jaroslav Petrák, Pardubice
1
 
 
5 Michal Škurla, Praha
 
3
3
6 Tomáš Suchánek, Pardubice
 
2
 
7 Filip Hájek, Praha
 
0
2
8 Michal Dudek, Slaný
 
 1
 
9 Krzyzstof Nowacki, PL (ACCR) – Slaný
 
 
E
10 Josef Novák, Pardubice
 
 
 
 
Mistrovství republiky 125 ccm:
 
1.j
2.j
3.j
4.j
1 František Klier, Mšeno
1
 
 
 
2 Jan Kvěch, Praha
3
 
 
2
3 Lukáš Vinter, Praha
2
 
1
 
4 Pavel Kuchař, Praha
E
 
 
F
5 Sindy Weber, D – Chabařovice
 
X
 
6 Filip Šifalda, Chabařovice
 
3
 
3
7 Daniel Šilhán, Liberec
 
2
2
 
8 Milan Dobiáš, Chabařovice
 
1
 
 
9 Václav Kvěch, Praha
 
 
3
 
10 Petr Chlupáč, Praha
 
 
 
1
 
Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Michal Baštecký

Další články sekce MČR