KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. listopadu do 6. prosince 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Dán Iversen vyhrál Tomíčkův Memoriál

Text: Šárka Rybenská, foto: Jan Kobzáň, zdroj výsledků: speedwaynews.cz
Dán Iversen vyhrál Tomíčkův Memoriál
09.09.2019
 

Letošní 51. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka byl pro pořadatele pěkný oříšek.


Kvůli přestavbě stadionu to vypadalo, že se letošní ročník vůbec neuskuteční. Poté se objevil jediný možný termín, kdy by se závod mohl konat, a tím byla neděle 8. září. Během týdne bylo nutné připravit závod tak, aby neutrpěl na kvalitě a přinesl to, co od něj diváci očekávali. A klobouk dolů, ukázalo se, že díky tomu, že všichni na Markétě fungují jako namazaný stroj, povedlo se naplnit startovní listinu, do níž se dostala taková jména jako Niels Kristian Iversen, Chris Holder nebo například letošní vítěz Zlaté přilby SNP Matic Ivačič. I doprovodný program pro diváky byl velmi zajímavý. Pořadatelé představili Podmol Bros Show, kdy během závodu ve dvou patnáctiminutových přestávkách předvedli kluci na freestyle motocyklech neskutečné triky skvěle komentované Liborem Podmolem, jenž se momentálně léčí ze zranění. Doprovodný program doplnila v pauzách bubenická kapela a také roztleskávačky, jenž naváděly závodníky na start.

Nepříznivé předpovědi počasí se naštěstí tak úplně nepotvrdly a nic nebránilo tomu, aby v 16:00 hodin závod začal slavnostním nástupem, při kterém nechyběly ani silné stroje Harley Davidson. Na start první jízdy se dostavili hned tři čeští závodníci – Michal Škurla, jenž do závodu nastoupil na poslední chvíli za Dominika Mösera, který se na poslední chvíli omluvil, Ondřej Smetana a Petr Chlupáč. Českou trojici doplnil Švéd Linus Sundström, který si vedl v této jízdě nejlépe a cílem projel před Ondřejem Smetanou. V jízdě s číslem dva si nejlépe vedl Chris Holder, loňský vítěz Memoriálu. Jízda z číslem tři byla velkým překvapením. Zkušený Niels Kristian Iversen dojel až na třetím místě za Aarniem a Ivačičem. Poradil si pouze s mladičkým Janem Kvěchem, kterého před sebe nepustil, i když se Honza snažil, seč mohl. Poslední jízda první série byla ve znamení mladšího bratra Chrise Holdera, Jacka.

Sedmá jízda byla pro české jezdce smolná. Nejprve dostal Zdeněk Holub žlutou kartu za tzv. ulítlý start, poté byl vyloučen Jan Kvěch. Diváci ze svých míst vůbec netušili, proč Jan, vždyť o umístění se pral zejména Holub se Sundströmem, který upadl, a tak všichni čekali, že vyloučen bude Zdeněk. Pozorný rozhodčí si však všiml, že Kvěch přejel vnitřní okraj dráhy oběma koly a tak mu nezbylo nic jiného, než ho z opakované jízdy vyloučit. Bohužel tak Honza Kvěch ke své nule nemohl připsat žádné body. Po druhé sérii získal plný bodový zisk Linus Sundström a Jack Holder. Nejvíce bodů v závodě vybojoval Jack Holder a Niels Kristian Iversen, kteří dle pravidel postoupili rovnou do finálové jízdy.

Z českých jezdců se nejlépe dařilo Smetanovi, po třetí sérii měl šest bodů, avšak s jediným bodem v předposlední a nulou v poslední sérii se jeho šance na jízdu Last chance k velkému zklamání českých fanoušků rozplynula. Nejúspěšnějším českým závodníkem byl Jan Kvěch, který v deváté jízdě prolomil smůlu a přivezl si své první tři body, avšak díky neúspěchu v prvních dvou jízdách už se mu nepodařilo nasbírat potřebný počet bodů a ani on nepostoupil do Last chance.

Do jízdy „Poslední šance“ se probojval Chris Holder, Tero Aarnio, Linus Sundström a Matic Ivačič. Nejlépe si vedli Sundström a Aarnio, kteří doplnili ve finálové jízdě Jacka Holdera a Nielse Christiana Iversena. Favorizovaný Chris Holder skončil v Last change na třetím místě a do finále se tedy nepodíval, stejně jako Matic Ivačič.

Finálová jízda se postarala o velké drama. Jack Holder dorážel na Nielse Kristina Iversena tak ostře, že Iversen nakonec skončil v nafukovací bariéře. Rozhodčí ho za tento nebezpečný manévr vyloučil a v opakované finálové jízdě startovali tedy jen tři jezdci. Nejlépe se vedlo právě Iversenovi, který se naštěstí při pádu nezranil, stříbrnou medaili získal Linus Sundrström a bronzovou Tero Aarnio.

Výsledky:
1. Niels Kristian Iversen – 13 + 1. ve finále (1,3,3,3,3)
2. Linus Sundström – 11 + 1. v Last chance + 2. ve finále (3,3,3,1,1)
3. Tero Aarnio – 10 + 2. v Last chance + 3. ve finále (3,1,0,3,3)
4. Jack Holder – 14 + d ve finále (3,3,2,3,3)
5. Chris Holder – 11 + 3. v Last chance (3,0,3,2,3)
6. Matic Ivačič – 11 + 4. v Last chance (2,3,2,2,2)
7. Adrian Cyfer – 8 (1,2,2,3,0) 8
8. Jan Kvěch – 7 (0,d,3,2,2) 7
9. Josef Franc – 7 (2,2,0,1,2) 7
10. Ondřej Smetana – 7 (2,2,2,1,0) 7
11. Marko Levishyn – 6 (2,1,1,2,0) 6
12. Petr Chlupáč – 5 (1,0,1,1,2) 5
13. Michael Härtel – 3 (1,0,1,0,1) 3
14. Zdeněk Holub – 3 (0,1,1,0,1) 3
15. David Pacalaj – 2 (0,2,0,0,0) 2
16. Michal Škurla – 2 (0,1,0,0,1) 2
17. Filip Hájek – nestartoval
18. Daniel Klíma – nestartoval
 


Další články sekce Ostatní