KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

10 let GP v Estorilu

Zdroj: Dr. Martin Raines, foto: Ducati Corse
10 let GP v Estorilu
01.10.2009
 

Desátý závod Grand Prix Portugalska uvidí o víkendu okruh v Estorilu, podívejme se nyní trochu do historie tohoto závodu.

1987 Grand Prix Portugalska je pořádaná na španělském okruhu Jarama.

1988 Grand Prix Portugalska je pořádaná na španělském okruhu Jerez de la Frontera.

------------------------------------------------------------------------

2000 První závod Grand Prix Portugalska na domácím okruhu v Estorilu. Garry MyCoy vyhrává poprvé v kariéře kvalifikaci elitní kategorie 500 ccm a poté na stroji Yamaha vítězí i v závodě. Ve třídě 250 ccm získává své první vítězství mimo území Japonska Daijiro Kato. Na druhém místě v tomto závodě dojíždí Olivier Jacque a třetí je Marco Melandri, který se tak stává nejmladším jezdcem historie GP, jenž v této třídě získal pódium.

2001 Všechny závody vyhráli jezdci, jenž se toho roku stali i Mistry světa. Ve třídě 500 ccm dominoval Valentino Rossi, ve třídě 250 ccm Daijiro Kato a ve třídě 125 ccm Manuel Poggiali.

2002 Za velmi silného deště vyhrává závod nejsilnější třídy Valentino Rossi poté, co dlouho vedoucí Sete Gibernau havaroval z vedoucí pozice pouhé čtyři kola před cílem. Fantastické představení předvedl Fonsi Nieto, který vyhrál závod třídy 250 ccm poté, co ve 13. kole havaroval a do závodu se vrátil na sedmém místě.

2003 Valentino Rossi vyhrává v Estorilu potřetí v řadě závod nejprestižnější kategorie.  Španělští jezdci byli úspěšní v menších třídách, Toni Elías vyhrál závod třídy 250 ccm, Pablo Nieto získal své jediné vítězství ve třídě 125 ccm.

2004 Valentino Rossi a Toni Elias zopakovali své vítězství z předchozího roku. Závod třídy 125 ccm vyhrál Hector Barbera před aktuálními jezdci MotoGP Mikou Kalliem a Jorge Lorenzem.

2005 Vítězství v každém tréninku a obou kvalifikacích, nejrychlejší kolo závodu a nakonec i samotné vítězství v nejprestižnější třídě, předvedl Brazilec Alex Barros. Bylo to naposledy, kdy se Barros postavil na nejvyšší stupínek pódia závodu Grand Prix. První vítězství ve třídě 250 ccm zaznamenal Casey Stoner. Své první vítězství v Grand Prix získal Mika Kallio, který se radoval po závodě třídy 125 ccm.

2006 Po startu z 11. pozice vyhrál závod třídy MotoGP Španěl Toni Elias, který porazil Valentina Rossiho o pouhých 0,002 sekundy, což je nejtěsnější rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem v cíli závodu nejprestižnější kategorie od doby, kdy bylo zavedené elektronické vyhodnocování pořadí s použitím čísla zaokrouhleného na tři desetinná místa. Vítězství Alvara Bautisty ve třídě 125 ccm bylo jeho čtrnácté pódium v sezoně, což je nový rekord pódiových umístění během jedné sezony ve třídě 125 ccm.

2007 Po obrovské bitvě s Dani Pedrosou vyhrává v Estorilu popáté ve třídě MotoGP Valentino Rossi. Alvaro Bautista vyhrává závod třídy 250 ccm. Ve třídě 125 ccm vyhrává Hector Barbera před Gaborem Talmacsim a Polem Espargarem, pro něhož je to první pódium v kariéře.

2008 Vloni se GP Portugalska přestěhovala do jarního termínu, třetí závod sezony přinesl premiérové vítězství ve třídě MotoGP Jorge Lorenzovi, který potřetí v řadě startoval do závodu z pole position. Lorenzo se tak stal stým jezdcem, kterému se podařilo vyhrát závod GP nejprestižnější kategorie. Alvaro Bautista získal první vítězství v sezoně, když se radoval ve třídě 250 ccm, zatímco druhé vítězství v sezoně třídy 125 ccm získal Simone Corsi.


Další články sekce