KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 4. července do 10. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

22 let závodění v Donington Parku

Foto: Ducati Corse
22 let závodění v Donington Parku
19.06.2008
 

Letos to bude již po 22. co se bez přerušení koná Grand Prix Británie na okruhu Donington Park. Podívejme se nyní na tradiční ohlédnutí do historie místa konání závodu Grand Prix.

·         Británie je jednou z pouhých tří zemí, ve kterých se konaly závody Grand Prix od jeho prvního ročníku 1949, letos se tedy na ostrovech jede po šedesáté. Další dvě země jsou Nizozemí a Itálie.

·         První GP v Doningtonu se konala v roce 1987 poté, co se sem kolotoč mistrovství světa přesunul po deseti letech strávených v Silverstone. Předtím se GP Británie konala na okruhu TT ostrova Man.

·         Jediným okruhem kde se jezdí v jedné řadě déle je holandský Assen.

·         Charakter dráhy okruhu Donington nepoznal během své dosavadní Grand Prix historie žádnou změnu.

·         Od vzniku čtyřtaktní třídy MotoGP vyhrála v Doningtonu Honda třikrát, Yamaha dvakrát a Ducati pouze jednou, když slavila po loňském vítězství Casey Stonera.

·         Čtyřtaktní motocykl Suzuki třídy MotoGP má nejlepší výsledek z roku 2005, kdy za mokra dojel Kenny Roberts na druhém místě. Minulý rok k tomu přidal Chris Vermeulen třetí místo a jak jinak, opět za mokra. Nejlepší výsledek za suchých podmínek má Suzuki již z roku 2002, kdy Sete Gibernau dojel šestý.

·         Nejlepší výsledek Kawasaki v MotoGP závodě na okruhu Donington je loňské šesté místo Randy de Punieta.

·         Valentino Rossi je nejúspěšnějším jezdcem na okruhu Donington, kde ve své kariéře dokázal již sedmkrát zvítězit (1x ve třídě 125, 1x 250, 2x 500, 3x MotoGP).

·         Další tři jezdci dokázali v Doningtonu čtyřikrát zvítězit. Jsou to Luca Cadalora, Loris Capirossi a Kevin Schwantz.

·         Loňské vítězství Casey Stonera bylo první pro Bridgestone. Tímto vítězstvím byla narušená dominance firmy Michelin, která zde předtím zvítězila osmkrát v řadě. Posledním jezdcem, který v Doningtonu zvítězil a nepoužil pneumatiky Michelin, byl v roce 1998 Simon Crafar, který vyhrál závod třídy 500cc s motocyklem obutým do pneumatik Dunlop.

 

 


Další články sekce