KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Abraham si těžce zvyká na motorku

Text: ČTK, Foto: Cardion AB Motoracing
20.02.2009
 

Pořádná porce dřiny čeká před zahájením mistrovství světa silničních motocyklů Karla Abrahama, který si jen s velkými obtížemi zvyká na nový motocykl Aprilia.

Po skončení loňské sezóny se Karel Abraham radoval z toho, že se stal poprvé v kariéře továrním jezdcem. Tehdy ale zdaleka netušil, jak obtížně se bude seznamovat s novou technikou.

"Musím si zvyknout na to, že je motocykl o dost těžší, než jsem očekával. Má také jiné nastavení a odlišné jízdní vlastnosti. Prostě se chová zcela jinak než můj loňský stroj,"
uvedl  Abraham po návratu z dvoudenních testů ve Valencii.

Na testech patřil Abraham mezi nejpilnější. Neúnavně kroužil po závodní dráze a po zastavení v boxech konzultoval problémy s mechaniky.

"Velký rozdíl je v kontrole trakce, která zcela změnila způsob rychlé jízdy. Ale to se musí učit všichni jezdci. Chtěl bych co nejdříve do tohoto tajemství proniknout. Zatím si ale na změnu zvykám obtížně," přiznal Abraham.

Nová aprilia má osm možností nastavení trakce, které si může jezdec vybrat podle vlastního uvážení a potřeby. Na trati se pak dá volba ještě měnit.

"To ale neznamená, že hned po vjezdu do zatáčky se dá přidat plný plyn. V takovém případě se začne motocykl chovat zcela jinak a jezdce vynáší ven," dodal Abraham.

Při testování ve Valencii proto dosahoval oproti loňsku pomalejších časů. "Ale testování bylo velmi užitečné. Už jsem se s motocyklem více seznámil. Je bombastický, má hodně nových dílů. Ve Valencii jsme udělali v tomto směru hodně práce," tvrdí Abraham.

Do konce února ho ještě čeká další testování v portugalském Estorilu, kde se chystá vylepšit nastavení motocyklu.

A do prvního závodu MS mu zbývají ještě téměř dva měsíce, seriál začne 12. dubna Velkou cenou Kataru.
Další články sekce