KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Aktuální stav MotoGP na rok 2009

Text: Jiří Mikšík, Foto: Ducati Corse
Aktuální stav MotoGP na rok 2009
10.10.2008
 

Většina míst královské kubatury MotoGP na příští rok je už známa a my jsme o nich vždy informovali, takže toto je pouze shrnutí současné situace. Z 18 jezdců zůstává 11 ve stávajících týmech, tři přijdou zřejmě úplně noví, jeden bude asi slavit comeback a možná až tři se musí s touto třídou minimálně na rok rozloučit, to jsou fakta.

Ve svých dosavadních týmech zůstali všichni čtyři jezdci na Yamahách, tedy dva piloti  Fiat-Yamaha-Valentino Rossi a Jorge Lorenzo a také jezdci stáje Tech 3 Yamaha  James Toseland a Colin Edwards. Nezmněnilo se ani jezdecké obsazení týmu Rizla Suzuki-Chris Vermeulen a Loris Capirossi, kromě nich zůstali ve stejných týmech také Alex de Angelis (San Carlo Gresini Honda), Casey Stoner (Ducati Marlboro), John Hopkins (Kawasaki), Randy de Puniet (LCR Honda) a Dani Pedrosa (Repsol Honda). 

Ital Marco Melandri bude v továrním týmu Ducati Marlboro nahrazen jezdcem z Repsolu Honda, Nicky Haydenem. A tento Američan bude zase nahrazen Italem Andreou Doviziosem, zatímco Melandri zaujme místo Anthony Westa u Kawasaki. V satelitním týmu Honda Fausta Gresiniho bude jako spolujezdec Alexe de Angelise navrátivší se Španěl Toni Elias, který zde už jezdil v letech 2006 a 2007.

Tým JiR Scot už neexistuje a pojede jen tým Scot s nováčkem této kubatury, Japoncem Yukim Takahashim, což je doposud jediný potvrzený nováček této třídy. 

Kubaturu MotoGP zřejmě opustí a to minimálně na jeden rok, Shinya Nakano, Sylvain Guintoli a Anthony West. Zatímco Shinya Nakano má stále ještě nějakou, i když hodně malou šanci zůstat, tak Guintoli už podepsal do seriálu BSB pro tým Rizla Suzuki. A co bude s Westem? Dle posledních zpráv je hodně blízko uzavření smlouvy s jedním špičkovým týmem v SSP, a to se stájí. která používá motocykl Honda.

Tři nováčci se zřejmě sejdou ve startovním poli třídy MotoGP. Zatímco aktuální jezdec dvěstěpadesátek, Yuki Takahashi, je už potvrzen, tak dva další by měli být oficiálně známi během závodního víkendu v Malajsii. Jedná se o tým Alice Ducati a Fina Mika Kallia - v současné době třetí muž dvěstěpdesátek na KTM a šampiona kubatury Super Stock 1000 ccm z roku 2007, a testovacího jezdce Ducati, Itala Niccolò Canepu.

Potvrzení jezdci a jejich týmy:

Fiat Yamaha
Valentino Rossi
Jorge Lorenzo

Ducati Marlboro
Casey Stoner
Nicky Hayden

Repsol Honda
Dani Pedrosa
Andrea Dovizioso

Rizla Suzuki
Chris Vermeulen
Loris Capirossi

Kawasaki Racing Team
John Hopkins
Marco Melandri

Tech3 Yamaha
James Toseland
Colin Edwards

San Carlo Gresini Honda
Alex de Angelis
Toni Elias

Team Scot Racing Honda
Yuki Takahashi

LCR Honda
Randy de Puniet

Ještě nepotvrzení jezdci a jejich týmy: 

Alice Ducati
Mika Kallio
Niccolò Canepa

Onde 2000 Ducati
Sete Gibernau

Aspar Kawasaki
Alex Debon nebo Shinya Nakano


 


Další články sekce