KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Alex Debon je zpátky v Grand Prix

Text: Jiří Mikšík, Foto: Aprilia Racing
25.02.2009
 

V neděli oslavil své 33. narozeniny a lepší dárek si nemohl ani přát. Dvojnásobný vítěz Grand Prix dvěstěpadesátek 2008 - mimo jiné i u nás v Brně - a vloni čtvrtý muž celkové klasifikace této třídy, Španěl Alex Debon, je nazpátek v kolotoči Grand Prix. A pojede kompletně v modré barvě.

Tým Lotus Aprilia manažéra Daniela Amatriana ukončil po skončení loňské sezóny svou činnost a tím se stal Alex Debon rázem nezaměstnaným. A to přesto, že je Katalánec a měl tedy v zásobě movitého sponzora, letiště Castello, umístěného severně od Valencie. Původně chtěl jet za tyto peníze v MotoGP ve stáji Aspara Martineza třetí motocykl Kawasaki. Z toho ale, jak známo, sešlo!

Alex dokonce už prodal svůj Motorhome - viz jeho webové stránky, neboť už nevěřil, že by ještě mohl jezdit. Ale v současné krizové době, je každý jezdec s penězi pochopitelně žádaný a nejinak tomu bylo i u továrny Aprilie a jeho nového týmu BQR. Tedy nového vůbec ne, Debon už v tomto týmu před pár lety jezdil privátní Hondu, v roce 2005 byl dokonce v WURTH BQR Honda s naším Radomilem Rousem...

A tak tým BQR Blusens rozšířil svou působnost a ke dvěma jezdcům stopětadvacítek (Scott Reding a Esteve Rabat - oba na továrních speciálech Aprilia RSA) přešel i do vyšší třídy. Zkušený bývalý testovací jezdec Aprilie dostane k dispozici tovární speciál Aprilia RSA 250 ccm. Zde je ale jedna zajímavost, zatímco továrna z Noale mu nabízí zbrusu nový speciál, tak Debon by raději jel svůj loňský motocykl, který zná pochopitelně velmi dobře, a který také v roce 2007 jako testovací jezdec pro Jorge Lorenza vyvíjel. 

A jelikož se krize ve startovním poli dvěstěpadesátek v posledních týdnech zhoršila, tak někdo takový, kdo má k dispozici peníze, byl na jezdeckém motocyklovém trhu velmi vítaným artiklem. Navíc o jeho jezdeckém umění nebylo nikdy pochyb, jako privátní jezdec byl po několik sezon v tabulce vždy tím nejvýše umístěným pilotem dvěstěpadesátek.

Celá záležitost má pak ještě jeden podtext, Vzhledem k obrovským zkušenostem tohoto španělského jezdce a vzhledem k aktivitám týmu BQR Blusens do nejbližší budoucnosti, tedy kubatury Moto2 a zbytek už si vážení čtenáři dosaďte sami...!

A s jakým cílem jde Alex Debon na start letošního šampionátu: "Chci vyhrát mistrovství světa" říká ve španělských motocyklových novinách "AS" jednoznačně sympatický Španěl, který zas tak mnoho opravdických šancí ve svém jezdeckém životě doposud neměl.
 
  
 

Další články sekce