KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. května do 4. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ameriku opět ovládl Ben Spies

Foto: AMA Pro Racing
Ameriku opět ovládl Ben Spies
09.10.2008
 

Potřetí v řadě se stal superbikovým králem USA tovární jezdec Suzuki Ben Spies.

AMA Superbike:
Potřetí v řadě si vítězství v americkém profesionálním šampionátu AMA U.S. Superbike  (v USA se jezdí i amatérské mistrovství jezdců s licencí WERA) připsal Ban Spies. Tento tovární jezdec japonské Suzuki letos bojoval o titul především se svými kolegy z týmu Roskstar Makita Suzuki Yoshimura, kde zejména Australan Mat Mladin byl tím, kdo se přetahoval o vedoucí postavení lídra šampionátu. O všem rozhodla zejména sporná diskvalifikace Mladina, který přišel dodatečně o dvě vítězství na okruhu Virginia International Raceway, kde si následně dvě vítězství připsal právě Ben Spies. Ač továrna Suzuki bojovala proti rozhodnutí ředitelství závodu a argumentovala i tím, že sporné součástky používá i stroj Bena Spiese, bylo rozhodnutí definitivní a konečné.

Ben Spies si tedy nakonec v sezoně připsal 10 vítězství a 8 druhých míst. Jeho jediným výsledkem horším než druhé místo, bylo v cestě za titulem 11. místo z Birminghamu. Titul získal s obrovským náskokem na druhého Mladina, který si vedle zrušených vítězství z okruhu V.I.R. připsal oficiálních 9 vítězství a šest druhých míst.

Stabilními výsledky v elitní desítce se na konečné 3. místo nakonec prokousal mladý Jason DiSalvo. Tovární jezdec Yamahy ovšem během sezony vystoupil na pódium pouze ve dvou případech. Bylo to hned v úvodních závodech, kdy dojel v Daytoně na 3. místě a v prvním superbikovém závodě na Birminghamu na místě druhém. Naopak až v závěru sezony, a to ještě díky diskvalifikaci Mladina, se na pódium dostal čtvrtý jezdec konečného pořadí, Tím byl další z jezdců oficiálního továrního týmu Yamaha Graves Motorsports Eric Bostrom, který se dostal ve V.I.R. na dvě třetí místa. Pětici nejlepších uzavřel se ziskem mimo jiné dvou druhých a šesti třetích míst, tovární pilot Kawasaki Jamie Hacking.

Nejlepší Hondu, dopravil do cíle sezony 2008 Brit Neil Hodgson, který si své dva nejlepší kousky nechal na představení na okruhu v Tooele, kde si při závodech společných s Mistrovstvím světa superbike dojel dvakrát pro třetí místo. Další tovární Hondu pak vodil Kanaďan Miguel DuHamel, který skončil sice bez jediného pódia, nicméně o pouhých sedm bodů za Hodgsonem. Poctivým sběratelem pódiových výsledků, byl v letošní sezoně také nejstarší z bratrů Haydenových, tedy Tommy. Třetí jezdec továrního týmu Roskstar Makita Suzuki Yoshimura vynechal celkem šest závodů kvůli zranění z okruhu Sonoma, nicméně i tak dokázal celkem devětkrát vystoupit na stupně vítězů a rok ukončit osmou pozicí v elitní top ten, kam se nakonec vešel i nestárnoucí Aaron Yates (9. místo) a Geoff May (10. místo).

Do letošního AMA Superbike zasáhlo jakýmkoliv způsobem celkem 57 závodníků.

AMA Superbike 2008 – konečné pořadí
  1.- Ben Spies (Rockstar Makita Suzuki Yoshimura) 652 bodů
  2.- Mathew Mladin (Rockstar Makita Suzuki Yoshimura) 557
  3.- Jason DiSalvo (Yamaha Graves Motorsports) 463
  4.- Eric Bostrom (Yamaha Graves Motorsports) 445
  5.- Jamie Hacking (Kawasaki Racing Team) 421
  6.- Neil Hodgson (American Honda Team) 419
  7.- Miguel Duhamel (American Honda Team) 412
  8.- Tommy Hayden (Rockstar Makita Suzuki Yoshimura) 372
  9.- Aaron Yates (USA-Jordan Suzuki Team) 365
10.- Geoff May (USA-Jordan Suzuki Team) 357

AMA Supersport:
Druhou elitní třídou, kde se také bojuje s továrními motocykly, je třída šestkových supersportů. Zde se až na titul dostal bývalý jezdec mistrovství světa superbike Ben Bostrom, jenž nyní bojuje v USA s továrním strojem Yamaha. Starší z bratrů Bostromových postupoval sezonou vskutku famózně, když pouze jedinkrát nestál na pódiu (Tooele). Druhým místem se loučil s americkým šampionátem Jake Zemke, dlouholetý zástupce Hondy, který se v příští sezoně patrně odstěhuje do Evropy, kde by měl jezdit světový šampionát superbiků (ovšem s Ducati). Dvě vítězstvím jedno druhé a dvě třetí místa, poslala na konečnou třetí pozici této třídy Joshe Hayese, tedy jezdce, kterého jistě znáte z Mistrovství světa Supersport, kde v týmu Parkalgar Racing nahradil tragicky zesnulého Craiga Jonese. Prakticky celou sezonu jezdil na hranici elitní pětky Blake Young, jenž si svůj největší úspěch nechal na samotný závěr sezony, kdy se ve finále na okruhu Laguna Seca radoval z vítězství v závodě. Jezdec týmu M4 EMGO Suzuki, tedy týmu, kde své největší úspěchy v podobě pódiových výsledků, sbíral i náš Vincent Haškovec, končil sezonu 2008 na dobrém, 4. místě. Pětici nejlepších pak uzavřel týmový kolega šampióna této třídy Joshua Herrin.

AMA Supersport 2008 – konečné pořadí
  1.- Ben Bostrom (Yamaha Graves Motorsports) 361 bodů
  2.- Jake Zemke (Erion Honda Racing) 330
  3.- Joshua Kurt Hayes (Erion Honda Racing) 286
  4.- Blake Young (M4 Emgo Suzuki) 267
  5.- Joshua Herrin (Yamaha Graves Motorsports) 263
  6.- Chaz Davies (Attack Kawasaki Performance) 239
  7.- Cory West (Attack Kawasaki Performance) 236
  8.- Aaron Gobert (Rockwall Honda) 220
  9.- Michael Beck (Yamaha Graves Motorsports) 190
10.- Danny Eslick (Rockstar Makita Suzuki Yoshimura) 180

Do letošního AMA Supersport zasáhlo jakýmkoliv způsobem celkem 109 závodníků.

AMA Superstock:
Pod názvem Superstock se v USA jezdí již několik let pouze třída 1000 ccm. Další titul do své sbírky si z této třídy odnesl někdejší jezdec továrny Suzuki Aaron Yates, tedy Američan hájící poslední roky barvy týmu basketbalisty Michaela Jordana. Yates došel k letošnímu triumfu impozantním způsobem, který si ve všech letošních závodech dojel pro první, maximálně pro druhé místo (5+5). Tým Jordan Suzuki potvrdil svou nadvládu v letošní stockové sezoně ziskem i druhé pozice v celkovém pořadí, kam se po pěti pódiích a dvou vítězných závodech, dostal Yatesův kolega Geoff May. Konečné třetí místo pak vybojoval Jake Holden, který na čtvrtou pozici odsunul o pouhé 4 body Blake Younga. Již s větší ztrátou pak skončil pátý Chris Peris.

AMA Supersport 2008 – konečné pořadí
  1.- Aaron Yates (Jordan Suzuki) 348 bodů
  2.- Geoff May (Jordan Suzuki) 284
  3.- Jake Holden (Corona Extra Honda) 269
  4.- Blake Young (M4 EMGO Suzuki) 265
  5.- Chris Peris (Team ESP Suzuki) 211
  6.- Chris Ulrich (RoadracingWorld.com Suzuki) 202
  7.- Ryan Elleby (Elleby Racing Suzuki) 196
  8.- David Anthony (Micron Suzuki Team) 193
  9.- Robertino Pietri (RoadracingWorld.com Suzuki) 187
10.- Ben Thompson (KWS Motorsports Suzuki) 173

Do letošního AMA Superstock zasáhlo jakýmkoliv způsobem celkem 80 závodníků.

AMA Formula Xtreme:
Obdoba evropských stocků 600 našla svého vítěze v podobě Jake Zemkeho, jenž až na ztrátu v úvodní Daytoně200, prošel sezonou jako nůž máslem. Pět vítězství a čtyři druhá místa mu zabezpečila bezmála padesátibodový náskok na svého týmového kolegu Joshe Hayese, jenž si nejen díky třem vítězným závodů dojel pro celkové druhé místo. Třetí místo si nakonec díky velmi stabilním výkonům během celé sezony zajistil Steve Rapp. Za pozornost stojí působení někdejšího pilota GP Chaze Davise. Ten si po šesté pozici v supersportech připsal stejnou příčku i v FX. Jenže zajímavý měl pouze vstup do sezony, kdy nejprve zvítězil ve slavné Daytoně200 a následně si dojel pro třetí místo v Birminghamu, to bylo vše ve spojitosti jeho jména a pódiových výsledků.

AMA Formula Extreme 2008 – konečné pořadí
  1.- Jake Zemke (Erion Honda Racing) 336 bodů
  2.- Joshua Kurt Hayes (Erion Honda Racing) 287
  3.- Steve Rapp (Attack Kawasaki Performance) 278
  4.- Larry Pegram (Ducati Pegram Racing) 265
  5.- Aaron Gobert (Rockwall Honda) 224
  6.- Chaz Davies (Attack Kawasaki Performance) 224
  7.- Martin Cardenas (M4 EMGO Suzuki) 213
  8.- Fernando Amantini (PDVSA Kawasaki Team) 177
  9.- Chris Siebenhaar (Matsushima BCS Racing Suzuki) 159
10.- Nicky MooreMoto (Uno Kawasaki Team) 140

Do letošního AMA FX zasáhlo jakýmkoliv způsobem celkem 122 závodníků.


Další články sekce