KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Bartoš neobhájil evropský titul

Zdroj: UEM-OnLine.org; foto: archív Petra Kováře
Bartoš neobhájil evropský titul
23.06.2009
 

Přestože Petr Bartoš neobhájil evropský titul třídy Open, zanechal po sobě skvělou vizitku v podání několika pódií a především bojem až do poslední rozjížďky letošního ME.

Petr Bartoš přitom sezonu Mistrovství Evropy třídy Open skvěle rozjel. Hned první závod ve Francii vyhrál dominantním způsobem 25+25, na Ukrajině, kde se konal druhý závod, o jediný bod prohrál se svým největším soupeřem, Rusem Vitaly Tonkovem. Poté přišlo další pódium ve Slovinsku a náskok 12 bodů na Tonkova. Čtvrtý závod se konal v Dánsku a právě tam se pravděpodobně o všem rozhodlo. Zatímco Tonkov bral 42 bodů (20+22), náš jezdec z Čisté u Mladé Boleslavi se trápil a z Dánska odjížděl pouze s 29 body (14+15).

„Petr měl tentokrát už lepší starty, ale na těžkém písku ho vždy předjeli výborní Dánové a i Tonkov. Škoda, náskok má Petr tedy pryč a nezbývá jiná možnost než se o mistra Evropy poprat na posledním závodě o víkendu v Polsku. Zde se navíc bude bojovat o více bodů, to znamená, že vítěz a další v pořadí budou brát dvojnásobek v každé jízdě,“ stálo v emailu od manažera Orionu Litomyšl Petra Kováře.

Poslední závod s dvojnásobnými body tedy rozhodoval o všem. Tonkova dělil na prvním místě od druhého Bartoše pouhý bod. Jenže Rus do dvojnásobně honorované úvodní rozjížďka dal absolutně vše a vyhrál. Petr odvedl také standardně skvělou práci, nicméně 3. místo znamenalo ztrátu dalších 10 bodů. To se nakonec ukázalo jako rozhodující. Petr Bartoš totiž podal v poslední rozjížďce evropského šampionátu supervýkon, kterým rozjížďku na náročné trati v polském Glogowě vyhrál, ale Tonkov věděl, že náskok, který měl před touto jízdou v celkovém pořadí, mu stačí k tomu, aby se pouze udržel na pozici hned za naším jezdcem. To se mu také podařilo a po projetí cílem rozjížďky na druhém místě mohl slavit titul Mistra Evropy.

„Na trati v polském Glogowě měl Petr ještě velkou šanci na celkové prvenství, ale nervozita hlavně v první jízdě, kdy jel v křeči ho nakonec vynesla v cíli na třetí pozici,“ říká opět manažer Petr Kovář. „Ve druhé, už to byla jízda, na kterou jsme od něho zvyklí, a suverénně zvítězil. Na obhájení titulu to ale nestačilo, protože Rus Tonkov zajel skvěle v Dánsku a v podstatě i na závěrečném podniku si už svůj malý náskok jen kontroloval. Bartoš se tak stal letos vicemistrem Evropy ve třídě Open, což není pochopitelně špatné, dlouho šampionát vedl, ale rozhodl písek, který vyhovoval více jeho soupeři. Nyní se Petr tak již může naplno věnovat domácímu mistrovství, které pokračuje o víkendu v Kramolíně u Nepomuku, zatím je druhý, dále pojede mezinárodní závody v Německu, Rakousku, Orion Cup a vše zakončí závody družstev, které se letos uskuteční v Lokti.“

Skvělý výkon podali ovšem také Jindra Hrabica a Míla Rožec. Oba byli celou sezonu hodně vidět, Hrabica dokonce bodoval ve všech rozjížďkách. Nakonec potvrdili své výsledky umístěním v elitní top ten, kde jim patří 5. resp. 6. místo.

ME Open – konečné pořadí sezony 2009
  1.- Vitaly Tonkov (RUS-Yamaha) 258 bodů
  2.- Petr Bartoš (CZE-Honda) 253
  3.- Allan Scheel Hansen (DEN-KTM) 195
  4.- Marko Leljak (CRO-KTM) 170
  5.- Jindřich Hrabica (CZE-Honda) 159
  6.- Miloslav Rožec (CZE-Honda) 111
  7.- Jaka Moze (SLO-Suzuki) 98
  8.- Ramon Brucart Sanchez (SPA-Yamaha) 95
  9.- Oleksandr Pashchynskyy (UA-KTM) 87
10.- Jim Bødker Sørensen (DEN-Suzuki) 86
---------------------------------
22.- Jan Berger (CZE-Honda) 33


Další články sekce