KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 28. listopadu do 4. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Bělá pod Bezdězem zažila první motokros

Text a foto: Petr Štola
Bělá pod Bezdězem zažila první motokros
31.03.2008
 

První letošní motokros zažila v sobotu 29. března trať ve Bělé pod Bezdězem, své síly zde změřili jak jezdci s licencí, tak hobby jezdci.

Po čtrnácti dnech mrazu, sněhu a deště, nemohl nikdo čekat zázraky, přesto pořadatelé závodu z KB Motorsport o. s. dokázali připravit velmi dobrou trať, která sice místy byla rozbahněná, ale to přece k motokrosu patří. Počasí sice nebylo zrovna z nejteplejších, přesto se nad bývalým ruským výcvikovým prostorem občas objevilo i sluníčko.

 

Celkem sedm kategorií přilákalo na dvě stovky závodníků. K absolutně nejmladším jezdcům patřili účastníci kategorie „do 12 let“. Zde se o vavříny rozdělila trojice mladých adeptů v pořadí Jelínek, Švorc a Mučka. Společně s nimi se odehrál souboj kategorie „Jawa 50 cross“, což byla třída, kde motor z dobře známého „fichtla“ byl namontován do něčeho, co z bližšího pohledu připomínalo rám motocyklu. Ovšem našli se i borci, kteří si to dali na starých, dobrých klasikách, včetně kompletního oplechování. I když většina těchto strojů měla problém s výjezdem do závěrečného „stoupání“, kdy došlo dokonce i na pomoc nohou, mohl se z vítězství radovat Josef Čiháček, který na druhé místo poslal Tomáše Grima a na třetí Jiřího Chrteka. Poslední juniorskou kategorií byly chlapci z kategorie „junioři 13-17 a licence do 85 ccm“. V této kategorii jsme již viděli několik „opravdických“ motokrosařů, kteří si to rozdali v solidním boji. Cílové pódium poté vytvořila trojice v podobě Ivana Barchánka, Patrika Markvarta a Lubomíra Krause.

 

Dospělí hobby jezdci byli rozdělení do třech kategorií podle dosaženého věku, takže jsme na trati mohli v jednom laufu vidět například dvoutaktní dvacku se čtyřtaktní šestistovkou, či v jedné kategorii dokonce se spíše na silnice, nebo hodně lehčího terénu vhodnějším BMW. Kategorie „Hobby 18-28 let“ představila nejrychlejšího jezdce celé sobotní podívané. Tím byl s Kawasaki jedoucí Miroslav Jiránek, který nastoupil jak s hobby, tak s jezdci vlastnící licenci. Závody pojal jako dobrý trénink a prakticky ani v jedné třídě nenalezl soupeře. Protože po dosažení bezpečného náskoku ze svého tempa nepolevil, bylo zvláště v hobby kategorii opravdu velmi málo jezdců, kteří od něj nedostali alespoň jedno kolo.

 

Pódium kategorie Hobby 18-28

1.- Miroslav Jiránek

2.- Svárovský

3.- Josef Drašnar

 

Pódium kategorie Hobby 29-38

1.- Roman Potenský

2.- Josef Pozdníček

3.- Jaroslav Ficenc

 

Pódium kategorie Hobby 39-99

1.- Stanislav Janeček

2.- Radovan Míl

3.- Jiří Sunega

 

Pódium kategorie MX licence

1.- Miroslav Jiránek

2.- Lukáš Kučera

3.- Tomáš Zuzánek

 

Rozsáhlou fotogalerii z motokrosu v Bělé pod Bezdězem naleznete v sekci: OSTATNÍ/fotogalerie

 

 

Další články sekce