KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 9. května do 15. květen 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Bonver GP of the Czech Republic

Text a foto: Petr Štola
Bonver GP of the Czech Republic
07.08.2009
 

Již zítra se na motokrosové trati v západočeském Lokti rozeřvou stroje motokrosového Mistrovství světa a server Moto-Racing.cz pochopitelně bude přímo v místě dění.

Jako klíčový závod v letošním šampionátu motokrosového Grand Prix třídy MX1 a MX2 vidí závod v České republice promotér mistrovství, společnost Youthstream. Po závodě v Lokti budou na programu již pouze dva závody GP a bude tedy velmi důležité, kolik bodů získají jezdci na svahu nedaleko středověkého hradu Loket. Max Nagl bude jistě chtít zlikvidovat svou ztrátu na vedoucího jezdce elitní kategorie MX1 Toniho Cairoliho, zatímco Marvin Musquin bude chtít zopakovat své vítězství v obou závodech kategorie MX2, které získal minulý víkend v belgickém Lommelu.

Třída MX1:
Excelentně pojal svou premiérovou sezonu v kategorii MX1 dvojnásobný Mistr světa slabších MX2 Antonio Cairoli. V belgickém Lommelu získal minulý týden již své deváté pódium v sezoně. Navzdory katastrofální kvalifikaci dokázal Ital skončit na 3. místě a nechal si tak ze svého náskoku ukrojit pouhé dva body. V souboji s Maxem Naglem bude Cairoli v České republice v nepatrné nevýhodě, zatímco totiž on zde v loňském roce kvůli zranění nestartoval, Nagl naší trať dobře zná, když zde vloni dokázal vyhrát jednu z rozjížděk. Ve velmi těžké pozici je již obhájce světového titulu David Philippaerts, který aktuálně ztrácí na lídra šampionátu 78 bodů. Nicméně Philippaerts byl v loňském roce vítězem české GP a tak je velmi pravděpodobné, že ani letos by nemusel být bez šance na triumf a tím alespoň teoretické posílení svých šanci na celkový úspěch v sezoně 2009. Ovšem pozor! Po problémovém Lommelu začal Davidovi na záda dýchat tovární jezdec Suzuki Ken de Dycker, který se po domácím vítězství dostal za záda Philippaertse na rozdíl pouhých pěti bodů, když o další čtyři body zpět je Clement Desalle, pilotující tovární Hondu. Své slovo bude chtít samozřejmě říci i Josh Coppins, aktuálně tlačící ze šesté pozice, ze které na svého týmového kolegu Philippaertse ztrácí pouze 13 bodů. Coppins ovšem i letos bude startovat s vědomím, že Loket není jeho oblíbený okruh, navíc bude jezdit jistě i se vzpomínkami na rok 2007, kdy zde utrpěl velmi vážné zranění, které ho pravděpodobně připravilo o titul Mistra světa.

Třída MX2:
I když nesměl startovat ve Švédsku, je stále na čele, vyhrál letos čtyři závody a získal celkem devět pódií. O kom že je řeč? O vedoucím jezdci třídy MX2 Marvinu Musquinovi, hvězdě letošní série nadějí. Při posledním závodě této sezony, tedy minulý víkend v belgickém Lommelu, nedokázal nikdo zastavit jeho excelentní jízdu. Po dvou vítězstvích si Musquin upevnil vedení v celkové klasifikaci a očekává se, že i v Lokti bude velmi silný. Jeho dva největší soupeři v Belgii dost ztratili. Celkově druhý Rui Goncalves, týmový kolega Musquina od rakouské KTM, je nyní za ním o 38 bodů, hvězda úvodu sezony, s Kawasaki jezdící Gautier Paulin pak na třetím místě ztrácí dalších 11 bodů. Tyto čísla budou jistě chtít oba jezdci vylepšit, stejně jako bude chtít zlepšit svůj stav aktuálně čtvrtý jezdec šampionátu Davide Guarneri, který s tovární Monster Yamahou ztrácí na Musquina již 74 bodů. Již bez šance na titul je pátý jezdec šampionátu Steven Frossard, který se před našim závode upsal továrně Kawasaki k dalšímu roku závodění. Tisíce německých fanoušků pak jistě přijedou podpořit novou vycházející hvězdu motokrosového světa Kena Roczena, jenž kvůli nízkému věku nesměl nastoupit do prvních čtyř závodů sezony, přesto se již dokázal dostat na 6. místo celkové klasifikace.

Češi v akci:
O našich jsme již psali tento týden v samostatném článku, tak si tedy text připomeňme:

Ve třídě MX2 budou startovat oba permanentní jezdci šampionátu, tedy #51 Petr Smitka (KTM Sarholz) i #131 Martin Michek (TM Racing Factory Team), které doplní se startovním číslem #86 Michael Špaček startující na divokou kartu s Kawasaki německého týmu Goldfren Deutschland. Navíc budeme určitě držet palce i slovenskému jezdci Martinu Kohútovi. Vedoucí jezdec českého motokrosového šampionátu MX2 bude startovat s KTM, na které bude mít startovní číslo #84. Určitě se také soustřeďte na Suzuki se startovním číslem #153, to bude vozit Ital Marco Maddii, tedy mladý jezdec týmu Ervína Krajčoviče Delta – Rentor Racing.

Ve třídě MX1 nastoupí ke své letošní páté Grand Prix náš Filip Neugebauer, který pojede opět s Kawasaki týmu Elf Pfeil. Filip bude mít své tradiční číslo #57. Divoké karty pro MX GP ČR byly přidělené Jiřímu Čepelákovi a Michalu Kadlečkovi. Čepelák bude nastupovat do tréninků a závodů s Yamahou se startovním číslem #178, Kadleček bude na své TM mít startovní číslo #181. I v této třídě bude mít svého jezdce tým Delta Racing. Podruhé v řadě se na Suzuki českého týmu představí Američan Robby Marschalll, který za naše jel již v Belgii, kde se mu však vůbec nedařilo, když neviděl cíl ani v jedné rozjížďce.

Časový plán GP ČR:
Soboto:
MX2 Free Practice 10:00-10:40
MX1 Free Practice 10:50-11:30
MX2 Pre Qualifying Practice 13:30-14:10
MX1 Pre Qualifying Practice 14:30-15:10
MX2 Qualifying Race 16:00 (20 min. +2 kola)
MX1 Qualifying Race 17:00 (20 min. +2 kola)

Neděle:
MX2 Warm Up 9:15-9:35MX1 Warm Up 9:45-10:05MX2 Grand Prix Race1 12:10 (35 min. +2 kola)
MX1 Grand Prix Race1 13:10 (35 min. +2 kola)
MX2 Grand Prix Race2 15:03 (35 min. +2 kola)
MX1 Grand Prix Race2 16:03 (35 min. +2 kola)

Reportáž z loňského závodu GP ČR Z D E ..........

Fotogalerii z loňského závodu Z D E .........


Další články sekce