KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

CEC 2009 - informace k příštímu ročníku

Tisková zpráva IVRacing, organizátora CEC a Pirell
CEC 2009 - informace k příštímu ročníku
12.12.2008
 

Sezona 2009 klepe na dveře a tak je čas po víc než měsíci, který jsme strávili přípravou příští sezony, zveřejnit, co už dnes je (snad) jisté a to je kalendář závodů CEC na příští rok. Ty tři sezony CEC uplynuly hodně rychle a my chceme zkusit udělat nějaký krok dopředu, rozšířit celou akci a udělat i jiné závody, než vytrvalostní soutěž týmů. To je ta největší změna, jakou jsme na příští rok připravili. V příští sezoně budeme organizovat dvou a třídenní podniky na čtyřech různých okruzích. Každá akce bude mít dva vrcholy. Jedním budou vytrvalostní závody Czech Endurance Cup a druhým potom Pirelli CUP.

Czech Endurance CUP 2009
Závodů CEC bude v roce 2009 opět 6. Tři z nich budou závody na 4 hodiny a tři závody na 6 hodin. Šestihodinovkou budeme sezonu začínat i končit. Tři závody se budou konat ve všední den a 3 v neděli. Zachováváme klasický program CEC, ráno volné tréninky, kvalifikace, nezbytný oběd a odpoledne závod.
Změníme však zásadně systém kvalifikace. Chceme ji zatraktivnit a udělat napínavější. Chceme, aby výsledky kvalifikace odrážely skutečnou výkonnost celého týmu a ne jen jednoho nejrychlejšího jezdce v týmu. Od příští sezony tedy kvalifikaci prodloužíme na 60 min a rozdělíme do časových úseků pro jednotlivé jezdce týmu. Každý jezdec týmu se bude muset kvalifikace zúčastnit a snažit se zajet nejlepší čas. Po skončení kvalifikace vypočítáme průměr z časů jednotlivých jezdců a sestavíme pořadí kvalifikace z průměrných časů. Jak to bude konkrétně, to se všichni dozvíte v únoru z Pravidel 2009.
V závodě samotném se budeme mnohem více soustředit na dodržování pravidel a budeme postihovat nebezpečné chování na trati. Někdo se pak může v příštím roce dočkat žluté, případně i červené karty a může být vyloučen ze závodů. Cílem těchto opatření není závody zpomalit, nebo z nich udělat jen nějaký „gentleman race“, ale odstranit ty nejvážnější nehody a incidenty způsobené nebezpečnou a příliš riskantní jízdou. Padat se bude vždycky, ale chceme se pokusit výrazně omezit rostoucí počet zranění, která někdo někomu způsobil svojí .. jak to říct.. přemotivovaností??? CEC je sice závod, ale mozek by nikdo neměl vypínat. Spíš naopak.
CEC chceme i do budoucna posunovat směrem k té takzvané „profesionalizaci“. Nechceme z něj ale udělat oficiální mistrovství. To by asi nikomu nic nepřineslo. Více dobře připravených amatérských týmů srovná rozdíly v časech na kolo a v konečném důsledku udělá závody zajímavější a vyrovnanější. A toho bychom chtěli do budoucna dosáhnout.

Pirelli CUP
Pirelli Cup je nový závod, který by měl trochu víc rozhýbat závodění v Čechách. Je to vlastně taková Volná třída v našem podání. Závody do 50km pořádané systémem jedno a dvou závodů. Celkem jich bude 10 a bude se jich moci zúčastnit kdokoliv. Body do celkového hodnocení o ceny pro vítěze Pirelli Cupu budou moci získat pouze ti, kteří pojednou na pneu Pirelli. Všichni budou mít v rámci bodování do Pirelli Cupu stejné gumy, což určitě přispěje k větší vyrovnanosti. Jak to bude konkrétně, to opět řeknou pravidla Pirelli Cupu v únoru 09. Závodu se ale může zúčastnit kdokoliv. Vždy budeme vyhlašovat celkové vítěze závodu (bez ohledu na značku pneumatik) a samostatně pak pořadí v rámci Pirelli CUPu.
Pro Pirelli Cup připravujeme samostatný web.

Czech Endurance CUP 2
Ještě jednu věc chceme v příští sezoně uspořádat. Vrátit se trochu k počátkům CEC a udělat pár závodů pro nováčky, začátečníky ale i pro ty, kteří považují dnešní podobu CEC za příliš profesionální a nechtějí se rvát o body do celkového hodnocení CEC. Nebo jen nechtějí jet všech 6 závodů. Pro všechny tyto nově příchozí nebo hobbíky uděláme 4 zvláštní dvouhodinové vytrvalostí závody – proto CEC2. Ve dvoučlenných týmech (CEC2 :) )se budou moci utkat s ostatními na okruhu v Brně, v Mostě a na Slovensku. Snad tak vyjdeme vstříc všem, kteří by rádi CEC vyzkoušeli, ale nechce se jim do hlavního závodu.
Pro CEC2 připravujeme samostatné stránky v rámci webu www.cec.cz.

Volné tréninky
Program závodů příští rok doplníme o volné tréninky, které budou přístupné všem, tedy ne pouze účastníkům závodů. Konkrétní rozpis volných tréninků na jednotlivých akcích bude k dispozici na stránkách, které v současné době také připravujeme.

A kdy a kde se to všechno odehraje??
První akcí začínáme v Brně. 28. – 30. Dubna. Potom koncem května pojedeme na Lausitzring – 18. – 19. Května. U tohoto závodu došlo včera (11.12.) ke změně oproti původně plánovanému termínu a to díky změně kalendáře závodů DTM. Snad je to změna poslední…
Takže třetí podnik se bude konat 6. – 8. Července na okruhu v Mostě. Čtvrtý podnik potom opět v Brně a to o víkendu na konci srpna – 28. – 30. Pátý podnik poté opět v Mostě, druhý zářijový víkend, 11. – 13. Září. No na závěrečná bude v zahraničí, na Slovakiaringu poslední zářijový víkend, 25. – 27. září.
Termíny jsou jasné (i když nějaký nový svěží prvek v podobě neočekávaného zrušení termínu se vyloučit nedá) a snad se nám podařilo vyhovět všem, protože ze 6 termínů jsou 3 o víkendu. Snažili jsme se celý ročník naplánovat tak, aby co nejméně nabourával rodinné a pracovní plány účastníků. Povedlo se? Uvidíme..

Od kdy je možné se do CEC přihlásit?
Už se stalo celkem tradicí, že začátek února je den, kdy otvíráme nový ročník a kdy je možné se přihlásit. Bude tomu tak i v příští sezoně. K jednotlivým závodům CEC se můžete přihlásit od 1.2. 2009. Postup bude stejný, jako v minulosti. Manažer přihlásí tým na závod, obdrží emailem Variabilní symbol a po uhrazení startovného potvrdíme start v jednotlivých závodech. Ani tady se nic nemění.

Permanentní týmy CEC
Stejně jako v letošním roce upřednostníme na počátku permanentní týmy, které chtějí jet celou sezonu a soutěžit o celkové umístění v CUPu. Permanentních týmů bude v příští sezoně max. 55 a budou mít přednost v registracích v průběhu měsíce února. Abychom se vyhnuli nedorozuměním, tak v únoru budeme přednostně potvrzovat start permanentním týmům.
Týmy, které se chtějí zúčastnit jen některých závodů, budou buď muset počkat na březen, nebo mohou využít možnosti startovat v rámci CEC2.

A jaké bude startovné do CEC?
I přes opětovné zvýšení nájmů okruhů předpokládáme velmi podobnou cenu, jako v letošním roce, ale konkrétní výši startovného zveřejníme až počátkem ledna 09. Nemáme ještě k dispozici ceny nájmů okruhů pro příští sezonu.


To je zatím vše. Další informace k CEC a CEC2 2009, k Pirelli Cupu a volným tréninkům budou následovat v průběhu měsíce ledna.


Další články sekce