KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Češi v německém IDM 2008

Moto-Racing.cz
Češi v německém IDM 2008
13.03.2008
 

Několik českých jezdců se představí v letošním ročníku německého národního šampionátu silničních motocyklů IDM 2008.

V pozici stálých jezdců německého národního šampionátu silničních motocyklů, známého především pod zkratkou IDM, se každoročně představuje několik českých jezdců, nejinak je tomu i v letošním roce, kdy je uvidíme ve třídách GP 125 ccm, Supersport a Superbike.

 

GP 125 ccm

V dnes již jediné dvoutaktní třídě německého šampionátu se představí z českých jezdců trojice mladíků severočeského Czech Road Racing Teamu a jeho juniorské části. Jmenovitě to pak jsou nováčci v sedle „dospělého“ motocyklu Ervín Krajčovič (#34) a Ladislav Chmelík (#42), které doplní dnes již zkušený Karel Pešek (#82), bratr české hvězdy Lukáše. Mladý Karel pojede na pronajatém motocyklu Aprilia RS125, který mu stejně jako při jeho loňském startu v Grand Prix České republiky v Brně pronajme maďarský tým Mistra Evropy Alana Gyorfiho. Krajčovič a Chmelík budou sedlat Hondu RS125. V souvislosti s českou republikou samozřejmě nesmíme zapomenout na Kevina Hanuše, to je samozřejmě Němec, ale všichni jistě víte, že se jedná o syna Jaroslava Hanuše, dnes sice žijícího v německém Nürnbergu, ale jinak rodilého Moraváka. Kevin pojede na Hondě, na které bude mít startovní číslo 11.

 

Supersport

Gold Fren Team Erinac se rozhodl pro letošní sezónu opustit prestižnější Mistrovství Evropy Superstock 600 pořádané v rámci víkendu WSBK a všechnu svou sílu věnovat hlavními cíli – postupu do finálového závodu Mistrovství Evropy v Albacete (12. 10. 2008). Německý šampionát nabízí v porovnání s European Superstock 600 více času v sedle motocyklu a i to byl důvod, proč Ondřej Ježek pojede v letošním roce kompletní seriál IDM Supersort, kde se samozřejmě představí s motocyklem Kawasaki ZX-6R, na kterém se vrátí ke svému původními číslu, jenž ho provázelo v jeho začátcích na tomto stroji, tedy ke startovnímu číslu 37. Druhým českým zástupcem v této třídě bude šlapanický Michal Filla, který své tradiční číslo 55 nalepí na stroj Kawasaki ZX-6R, na kterém bude v Německu z důvodu jiných technických pravidel startovat, zatímco v MEZ MČR a Mistrovství Evropy se představí na plnokrevném supersportu Yamaha YZF R6. Jak se Michal v zimě vyjádřil, německé IDM bere jako velkou výzvu, ve které chce uspět a odstartovat tak svou cestu do Mistrovství světa Supersport. I v této třídě budeme mít tři „permanentní“ zástupce. Markéta Janáková pokračuje se svým partnerstvím s německou Suzuki, za kterou se v letošní sezóně představí opět v IDM Supersport, svou tradiční 77-čku by měla nalepit na nový model GSX-R600. Dle informaci ze závěru loňské sezóny se populární Marky představí v aktuální sezóně pouze v IDM, v plánu totiž již nemá starty v Suzuki 750 GSX-R Cupu.

 

Superbike

I ve třídě Superbike se představí v celém šampionátu IDM trojice českých jezdců. Tím prvním, řazeno dle startovních čísla, bude Michal Javůrek z Markvartic u Jičína. „Javor“ se na závodní dráhu vrací po svém těžkém pádu v Mostě, kdy byl v červenci loňského roku v bezvědomí převezen do nemocnice. V IDM pojede samozřejmě na motocyklu Suzuki GSX-R1000, tentokrát modelové řady 2007. Fanoušci, kteří přijedou české jezdce podpořit, ho mohou sledovat se startovním číslem 34. Ve stejném týmu a na stejném stroji jako Javůrek, pojede i další český reprezentant. Petr Čermák přijal nabídku manažera Radka Šoltyse a po letech strávených v sedle Yamahy se letos pokusí o štěstí s motocyklem Suzuki, na němž ho poznáte podle startovního čísla 41. Změnu ve strojovém parku pro rok 2008 udělal i třetí z českých rajdrů v IDM SBK. Viktora Nosse jsme si v loňském roce spojili s motocyklem MV Agusta 1000 F4i, v letošní sezóně ovšem budeme Viktora, ale i celý IV racing Team, vídat na litrových strojích Yamaha YZF R1. Viktor Noss pojede samozřejmě se svým tradičním numerem #91.

 

Právě třída Superbike a její skvěle obsazené startovní pole, by měla být tahákem pro fanoušky silničních motocyklů. Před našimi jezdci je obrovská výzva. Startovní listina je napěchovaná řadou zvučných jmen a každý, byť jen jediný bod, bude obrovským úspěchem. Jen namátkou vyberme pár jmen z celkového výčtu 55 jezdců přihlášených do IDM SBK 2008. Nor Kai Borre Andresen a Němec Georg Fröhlich na tovární MV Agustě, velice silný Michael Schulten na Kawasaki, bývalá tovární dvojice Yamahy v Mistrovství světa Supersport Jörg Teuchert (Yamaha) a Christian Kellner (Ducati), silní Rakušané se světovými zkušenostmi Meklau (Suzuki) a Zaiser (Ducati), nebezpečně rychle jezdící Švýcar Roman Stamm (Suzuki), jeden z nejlepších čtyřtaktních Holanďanů Arie Vos (Suzuki), další svěťák Dario Giuseppetti (Ducati), bývalý jezdec Intermota Tatu Lauslehto (Suzuki) z Finska, Belgičané Oliver Deporter a Werner Daemen (oba Suzuki), z americké Daytony rozjetý Maďar Gabor Rizmayer (Suzuki), či rychlá dvojice Poláků Pawel Szkopek a Andrzej Pawelec, která letos pojede na Yamahách.

 

Startovní listina tedy nabita solidními jmény, které již v evropských národních šampionátech, ale i světových mistrovstvích, mají mnoho najetých kilometrů. Server Moto-Racing.cz se většiny závodů letošního IDM zúčastní a tak jsme rádi, že vám budeme moci přinášet nejaktuálnější zprávy o našich jezdcích v této prestižní evropské sérii.

 

 

Další články sekce