KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Český mistrák MX míří do Kramolína

Zdroj: Agentura Forsage, foto: Václav Maleček
Český mistrák MX míří do Kramolína
24.06.2009
 

Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu, jehož oficiální název zní PROFI AUTO IVECO CUP 2009, stojí těsně před svým poločasem. O předěl se postará tuto neděli Kramolín u Nepomuku (Plzeňský kraj), kde se čeští a zahraniční motokrosaři střetnou o letošní seriálové body potřetí.

Kramolín - dlouholetá tradice
Vesničku Kramolín s několika desítkami obyvatel, vzdálenou od Nepomuku pouhé 4 kilometry, zviditelnil motoristický sport široko daleko za hranicemi České republiky. Stalo se tak hlavně díky členům Automotoklub Nepomuk, jehož křestní list vznikl 8. září 1946. K nejtradičnějším pořadatelským aktivitám AMK Nepomuk patří 25 ročníků proslulého Nepomuckého trojúhelníku, závodu mistrovství republiky silničních motocyklů. Nepomučtí mají na svém kontě i další motoristické podniky v podobě ploché dráhy, závodů motokár, superkrosu či mistrovství Evropy a světa v motocyklovém trialu. Nejpočetnější je v jejich pořadatelské činnosti zastoupen MOTOKROS, kdy kromě podniků mistrovství republiky a regionálních přeborů zavítalo do Kramolína dvakrát sajdkárkrosové mistrovství světa a v roce 1996 i mistrovství světa v motokrosu třídy 500 ccm. Z nemotoristické nabídky patří k chloubám AMK Nepomuk Autokemp Nový Rybník, jednoho z nejlepších rekreačních zařízení svého druhu v České republice.
Také motoristický areál v Kramolíně se řadí k republikovým špičkám. Vedle náročné, rychlé a členité 1.800 km dlouhé hlinité motokrosové tratě disponuje bazénem, zábavním amfiteátrem a prvotřídním sociálním zázemím.

Jak do Kramolína:
Mezinárodní silnicí E55 z Plzně  na dolní okraj Nepomuku, poté u benzinové stanice odbočka doprava  (od Písku doleva) ke Kramolínu (vzdálenost 4 km) a závodišti dle směrových tabulí.

Jezdecká síla
Hned úvodní podnik PROFI AUTO IVECO CUPU 2009 v Pacově charakterizoval vysoký počet jezdců a jejich zájem neutuchá ani uprostřed rozjeté sezóny. Dokonce se zdá, že o víkendu by mohl v Kramolíně padnout účastnický rekord. Předběžné přihlášky totiž poslalo 189 jezdců, z nichž 80 by mělo startovat ve třídě MX2, 55 jezdců hlásí třída MX3 - Open a zbývajících 54 jezdců hodlá zasáhnout do třídy Veterán. Už dnes je jisté, že kvalifikační síto bude hodně neúprosné, protože k závodům jednotlivých tříd může nastoupit maximálně 40 jezdců. Vedle české motokrosové elity očekávají pořadatelé také start jezdců ze Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Třída MX2:
Obhájce Kohút se chopil taktovky
Po zaváhání v úvodní jízdě v Pacově, kde doplatil na postartovní kolizi, ujal se taktovky nejslabší třídy MX2 obhájce loňského titulu Martin Kohút. Slovenský jezdec poté vyhrál v Kaplici obě jízdy, když mu úlohu usnadnil nešťastný pád týmového kolegy Josefa Kulhavého v první jízdě. Kulhavý skončil v nemocnici s frakturou čelisti, ale podle svých slov by v Kramolíně už rád startoval. Znovu vystrčit ostré drápky by měl František Smola, jehož výkon v Kaplici trochu poznamenaly maturitní starosti. Zamíchat pořadím může i talentovaný mladý Rakušan Pascal Rauchenecker, ve druhé jízdě v Kaplici šestý. „Trať  v Kramolíně mi velmi sedí. Dám do závodu všechno a pokusím se o co nejlepší výsledek,“ vzkazuje Rauchenecker. Nepomučtí budou spoléhat zejména na Luboše Drástu, reprezentující jejich Středisko motokrosového sportu. „Do Kramolína mám blíž než na jiné tratě seriálu, takže to tam znám. Kramolínská trať mi sedí, takže se budu snažit posbírat co nejvíc bodů,“ tvrdí průběžně devátý Drásta.

Pořadí třídy MX2 před závodem v Kramolíně (po 4 jízdách)
1. Martin KOHÚT (SK, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 95, 2.František SMOLA (ČR, S.V.H. MEFO racing team, Suzuki) 85, 3.Michal VOTROUBEK (ČR, MŇUK MOTOKROS TEAM VYS. MÝTO, Yamaha) 66, 4. Petr MICHALEC (ČR, UFO racing team, Honda) 56, 5.Jan TESAŘ (ČR, OSIČKA MX TEAM, Kawasaki) 54, 6.Milan ŠPIČÁK (ČR, BRUMLA RACING TEAM, Kawasaki) 48, 7.David ČADEK (ČR, SPEED MOTO TEAM o.s., Yamaha) 46, 8.Josef KULHAVÝ (ČR/SK, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 42, 9.Luboš DRÁSTA (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, KTM) 38, 10. Pavel KEJMAR (ČR, SMS motokrosu Benátky n. J., Suzuki) 34, 13. Tomáš PAUL (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, Yamaha) 27, 30.Pavel URBAN (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, Honda) 3, 33.Jiří VAŠÍČEK (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, KTM) 1.

(Proloženě uvedeni jezdci či týmy reprezentují pořádající region).
Zatím bodovalo 34 jezdců z České republiky, Slovenska, Rakouska a Maďarska.
Třída MX2 absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída MX3 - Open:
Jako přesýpací hodiny
Tato třída představuje současný vrchol motokrosového závodění v České republice. Souboje elitních jezdců servírují napínavou podívanou s četnými proměnami v pořadí. Favorizovat jediného jezdce si po Pacově a Kaplici nikdo netroufne, horkých kandidátů na mistrovskou korunu je nejméně šest. Úřadující mistr republiky Martin Žerava sice v Pacově dobře začal, ve druhé jízdě však slavil vítězství předloňský šampión Jiří Čepelák. V Kaplici situace zhoustla ještě víc. První jízdu vyhrál rekonvalescent Jan Zaremba, po druhé jízdě se naopak radoval Petr Bartoš. Ve velmi dobré formě letos jezdí Petr Masařík a až nečekaně rychlý je Michal Kadleček. Martin Žerava souběžně jezdí seriál mistrovství světa MX3 a nedávno se v Holicích vyznamenal vítězstvím v první jízdě. Za pozornost stojí i vzrůstající forma zkušeného slovenského jezdce Tomáš Bučence, jen tak pro zábavu určitě nepřijede do Kramolína přední rakouský jezdec Manuel Obermair. „Chtěl bych se v Kramolíně umístit mezi prvními pěti. Tamní trať se mi líbí, ostatně vy v Čechách je máte snad všechny pěkné,“ chválí Obermair, startující stejně jako Rauchenecker v dresu jihočeského týmu MOTOSPORT CHÝNOV v AČR. „Myslím, že po mém loňském zranění se mnou letos málokdo počítal. Snad budu fit i v Kramolíně a zadaří se mi alespoň jako v Kaplici. Konkurence je hrozně těžká a vyrovnaná, tipovat výsledek závodu se ani nebudu pokoušet,“ říká Jan Zaremba, momentální lídr třídy MX3 - Open.

Posilu do Kramolína ve třídě MX3-Open hlásí i agilní moravský OSIČKA MX TEAM a to v podobě startu předního německého motokrosaře Daniela SIEGLA. Ten je letos v národním německém mistrovství třídy Open na druhém místě a budeme tak mít možnost pozorovat souboje naší a německé špičky.

Pořadí třídy MX3-Open před závodem v Kramolíně (po 4 jízdách)
1.Jan ZAREMBA (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 85, 2.Petr BARTOŠ (ČR, ORION LITOMYŠL AUTO JAROV, Honda) 81, 3.Michal KADLEČEK (ČR. M.C.F. cz TM RACING, TM) 74, 4.Jiří ČEPELÁK (ČR, YAMAHA PROFI AUTO CZ, Yamaha) 72, 5.Martin ŽERAVA (ČR, UFO racing team, Honda) 71, 6.Petr MASAŘÍK (ČR, HIPOZ, Honda) 70, 7.Tomáš BUČENEC (SK, LR COSMETIC - ADOS KTM team) 56, 8.Petr STLOUKAL (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 35, 9.Oswald REISINGER (A, MOTOSPORTKLUB NETOLICE, Suzuki) 34, 10.Zdeněk BLÁBOLIL, (ČR, ESA LOGISTIKA - DERPAL racing, Honda)33, 29. Jan POLÍVKA (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, Honda) 1.

(Proloženě uvedeni jezdci či týmy reprezentují pořádající region).
Zatím bodovalo 29 jezdců z České republiky, Slovenska, Rakouska a Maďarska.
Třída MX3-Open absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída Veterán:
Nepolapitelný Kučírek
Trochu nečekaný závodnický návrat třináctinásobného mistra republiky Miroslava Kučírka jasně předurčil letošní vývoj třídy Veterán. Legenda českého motokrosu vyhrála v Pacově i v Kaplici obě jízdy, posbírala zatím všechny holeshoty a ještě navíc stačí působit v roli spolukomentátora televizních přenosů. Boje za Kučírkovým zády jsou však vyrovnané, mezi druhým Romanem Heinrichem (obhájce titulu) a šestým Jaroslavem Potůčkem je rozdíl pouhých šestnácti bodů. „Kdyby se Kučírka podařilo před závodem zdevastovat na party, mohlo by v neděli dojít k překvapení. To se ale nestane,“ směje se v Kaplici druhý Jan Froněk. „Ale i tak se do Kramolína moc těším. Tratě seriálu považuji za to nejlepší, co v České republice máme. A o Kramolínu to platí dvojnásobně,“ dodává aktér letošní Rally Dakar. Ještě pro připomenutí: poslední závod před přechodem do třídy Veterán absolvoval Miroslav Kučírek předloni právě v Kramolíně. Bylo to mezinárodní mistrovství České republiky družstev a Brňan vybojoval se svým týmem UFO racing stříbrný věnec.

Pořadí třídy Veterán před závodem v Kramolíně (po 4 jízdách)
1.Miroslav KUČÍREK (ČR, TEAM MAX 2, Honda) 100, 2.Roman HEINRICH (ČR, M.C.F.cz TM RACING) 77, 3.Petr DOKOUPIL (ČR, HARUDA team RAC Sedlčany,Yamaha) 74, 4.Bronislav KRČ (ČR, SVĚTNICKÝ MOTORSPORT, Honda) 66, 5.Marcel MALOVANÝ (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 61, 6.Jaroslav POTŮČEK (ČR, MOTOKLUB KŘÍŠE v AČR, KTM) 61, 7.Miroslav ŠTAUD (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 57, 8.Milan HEŘMAN (ČR, Moto Team EXCEL, Honda) 44, 9.Jan FRONĚK (ČR, ORION RACING TEAM LITOMYŠL, Honda) 42, 10.Radek CAPKA (ČR, SMS motokrosu Severní Morava, Kawasaki) 36, 22.Petr PŘIBÁŇ (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, Honda) 9.

Jezdci nad 50 roků:
1.Jaroslav Potůček 100, 2.Erich Pour 86, 3.Bohdan Růžička 76, 4.Zdeněk Velký 68, 5.Jan Roziňák 66, 6.Jaroslav Vrchota 32, 7.Julius Hájek 32, 8.Milan Kruml (SMS motokrosu Nepomuk) 29, 9.Libor Klimek 29.

(Proloženě uvedeni jezdci a týmy reprezentují pořádající region).
Zatím bodovalo 30 jezdců z České republiky.
Třída Veterán absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 15 minut + 2 kola.

Poprvé s holeshotem
Promotér PROFI AUTO IVECO CUPU 2009 vyrukoval letos s další novinkou - holeshotem. Jde o soutěž, v níž je prémií 1.500,- Kč oceněn jezdec, který vyjede z první zatáčky po startu na vedoucí pozici. Holeshot (houlšot) má svoji kolébku v USA, kde sklízí velký zájem diváků i médií.

A jaký je stav holeshotů po úvodních dvou závodech v Pacově a Kaplici?

Třída MX2: Smola, Kohút (SK), Wechsta, Kulhavý. Třída MX3 - Open: Žerava 2x, Bučenec (SK), Zaremba. Třída Veterán: Kučírek 4 x.

Co čeká mistry?
Také letošní motokrosové mezinárodní mistry České republiky čekají hodnotné ceny. Celkový vítěz třídy MX2 obdrží skútr Sachs 125 Eagle, mistra třídy MX3-Open potěší terénní motocykl KTM 450 SX-F v ceně 200 000,- Kč a král třídy Veterán si do garáže přidá pitbike Champs Holiday.

Z časového harmonogramu závodu v Kramolíně
Sobota 27.6.2009
17.00 - 21.00 Administrativní a technická přejímka

Neděle 28.6.2009
06.00 - 07.00 Administrativní a technická přejímka
08.00 - 09.25 Volný trénink
10.00 - 11.50 Kvalifikační trénink
13.00 - 13.15 Slavnostní zahájení s představením jezdců
13.20 - 13.55 1.jízda třídy MX2
14.10 - 14.30 1.jízda třídy Veterán 
14.45 - 15.20 1.jízda třídy MX3-Open
15.20 - 15.50 Přestávka
15.50 - 16.25 2.jízda třídy MX2
16.45 - 17.05 2.jízda třídy Veterán
17.25 - 18.00 2.jízda třídy MX3-Open
18.05 - 18.20 Vyhlášení vítězů všech tříd


Další články sekce