KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Chystá se ostrovní bitva

Text: Richard Zazi Zanaška
Chystá se ostrovní bitva
08.10.2009
 

Zatímco ve světovém šampionátu velkých kluků zuří Válka o Pacifik mezi Američanem Benem Spiesem a Japoncem Noriyuki Hagou, v supersportech se nám souboj o světový trůn smrskl na Bitvu o Britské ostrovy v podání Ira Eugena Lavertyho a Brita Cala Crutchlowa. Pojďme se právě na tento pikantní souboj podívat podrobněji a v krátkosti si shrňme, co předcházelo současnému stavu.

Po dvou slepených víkendových závodech drží všechny trumfy Cal Crutchlow s Yamahou. Naopak černého Petra třímá nyní v rukou Eugene Laverty (Parkalgar Honda) v podobě devatenáctibodového handicapu na svého soka.  Zůstaneme-li u karetní terminologie,  pak můžeme s nadsázkou konstatovat, že si oba aktéři v posledních závodech zahráli několik partiček Vole lehni. Nejprve v Imole, pouhá tři kola před cílem závodu, z vedoucí pozice upadl Cal Crutchlow (onen víkend již šlo o jeho třetí pád) a nedobrovolně tak vrátil Ira do souboje o titul. Namísto, aby navýšil svůj dvaadvaceti bodový náskok o dalších devět bodů, náhle cítil na svých zádech Eugenův dech ze vzdálenosti pouhých dvou bodů. Laverty za tohoto stavu přijel do Francie v dobré náladě a s plnou chutí porvat se o vedení v čele šampionátu. S nastalou situací se Crutchlow jistě nehodlal smířit. V pátečním volném tréninku Cal znova okusil tvrdost asfaltu, tentokrát francouzského. Naštěstí spadl naposledy a hlavně bez následku na zdraví. Oba kohouti poctivě v sobotním dopoledni pilovali ideální stopu této náročné trati, Crutchlow měl potíže zejména ve vracečce Adelaide, kterou naopak Laverty od prvních minut vykružoval naprosto precizně, avšak setinky ztrácel jinde. V kvalifikaci se totiž jako jediný dostal pod hranici 1:41,000 Cal Crutchlow, zatímco Eugene Laverty vybojoval pozici na opačném konci první řady. Ovšem ve dvanáctém kole závodu se povedlo dostat Lavertymu na druhou pozici za Sofuogla, prioritní pro něj však bylo, že se dostal před Crutchlowa. Jeho nadšení ho opustilo v kačírku  pravotočivé zatáčky Chateau d´Eau, ve kterém se zdržel déle než potřeboval. Se značně otrhanými kapotami se vydal na marnou stíhací jízdu, zakončenou po výpadcích několika soupeřů na třináctém místě. Mezitím si Cal Crutchlow, dle svých slov, chystal útok na první pozici Joana Lascorze  krotícího ZX6R, ale plány  mu zhatila červená vlajka a předčasné ukončení závodu pro olej na trati z Venemanova stroje. Cal tedy proťal cílovou pásku na druhém místě a rozšířil svůj bodový zisk na 230 bodů, zatímco Eugene do této chvíle nastřádal 211 bodů.

Netřeba připomínat, že finálový závod letošního ročníku mistrovství světa kategorie supersport se odehraje na pomyslném „balkoně Evropy“, jak je oblast Algarve, ležící na samotném jihu Portugalska, trefně nazývána.

Nenechte si ujít finálovou bitvu, která se s odchodem Cala Crutchlowa o patro výš už nemusí opakovat. Bitva dvou vrstevníků, bitva Brita a Ira, bitva strojů Yamaha a Honda, bitva továrního a privátního týmu. Bitva o Ostrovy...

Jaké máme jistoty před nervy drásajícím rozuzlením na okruhu v Portimau?

1/ Při shodném bodovém zisku bere titul Cal Crutchlow, který má 5 vítězství, zatímco Laverty doposud 3.

2/ Cal Crutchlow s tovární Yamahou získá titul v případě, že dokončí závod na desátém (a lepším) místě. V tu chvíli je bezpředmětné řešit umístění Lavertyho.

3/ Eugene Laverty musí dokončit nejhůře druhý, aby vůbec mohl pomýšlet na titul. Vyhraje-li, pak potřebuje, aby Crutchlow nedojel lépe než jedenáctý. Pokud Laverty bude druhý, pak nesmí Crutchlow získat ani bod.

4/ Po sedmi letech nezíská titul nikdo z fenomenální formace Ronalda Ten Kateho.

5/ Ať už to dopadne jakkoliv, v neděli 25. října bude Cal Crutchlow slavit, má totiž čtyřiadvacáté narozeniny. Zdali to bude oslava narozenin novopečeného mistra světa záleží především na Calovi samotném.


Další články sekce