KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Čísla před GP Indianapolis

Zdroj: Dr. Martin Raines, foto: Fiat Yamaha Team
Čísla před GP Indianapolis
27.08.2009
 

Tradiční pohled do statistik před závodem Grand Prix tentokrát začněme u čísel, která přinesl poslední závod, či která přinese ten nadcházející.

150 – Loris Capirossi skončil v Brně na 5. místo, bylo to pro něj po 150., kdy v nejprestižnější třídě skončil na bodované pozici. Jediným jezdcem, který bodoval ve více závodech třídy MotoGP/500cc, je Alex Barros, který bodoval ve 195 závodech.

  56 – Pole position Valentina Rossiho v Brně, bylo jeho 56. vítězství v kvalifikaci v jeho kariéře Grand Prix. Rossi se tak dostal na stejnou hodnotu, kterou má i jeho krajan Max Biaggi. Od roku 1973, od kdy jsou dostupné výsledky kvalifikací, je pouze jediný jezdec, který má více vítězství v kvalifikačních bojích. Tím je Mick Doohan, který během své kariéry v Grand Prix získal pole position celkem 58 krát.

  33 – V den kvalifikace na GP Indianapolisu to bude přesně 33 let od doby, kdy legendární Giacomo Agostini získal své poslední vítězství v nejprestižnější třídě. Stalo se tak v roce 1976 a na německém okruhu Nürburgring, kde Agostini slavil se strojem MV Agusta. To bylo zároveň absolutně poslední vítězství jakéhokoliv čtyřtaktního motocyklu 500 ccm.

  31 – Rychlost vývoje čtyřtaktních motocyklů 800cc dokazuje i celkový závodní čas v letošní GP ČR, která byla o 31 sekund rychlejší, než byl dosavadní nejrychlejší závod nejprestižnější kategorie na okruhu v Brně (rok 2006 a vítězný závod dvojice Capirossi-Ducati)

  21 – V den závodu GP Indianapolis to bude přesně 21 let od doby, kdy továrna Aprilia získala své vůbec první vítězství ve třídě GP250. Stalo se to v roce 1987 v GP San Marina, kde se s italským strojem radoval Loris Reggiani.

  15 – Letošní GP Indianapolis bude patnáctým závodem Grand Prix na území USA. První dva závody se v roce 1964 a 1965 konaly na slavném okruhu v Daytoně, dalších 11 závodů se konalo na kalifornské Laguna Sece a nyní to bude druhý závod na okruhu Indianapolis Motor Speedway.

    7 – Jezdci s motocykly Yamaha vyhráli posledních sedm kvalifikací MotoGP. Toto je od roku 1986 nejdelší „šňůra“ pro Yamahu v nejprestižnější kategorii.

    3 – Indianapolis je jedním ze tří okruhů letošního šampionátu, kde stroje Ducati ještě nikdy nevyhrály. Další okruhy jsou Estoril a Le Mans.

    3 – Po absenci Stonera a havárii Melandriho v GP ČR, zůstali v MotoGP již pouze tři jezdci, kteří letos bodovali ve všech dosavadních závodech. Jsou to Colin Edwards, Chris Vermeulen a Alex de Angelis.

    3 – Valentino Rossi startoval z Pole Position v posledních třech závodech. Vyrovnal tak svou nejdelší „šňůru“ vítězství v kvalifikaci s motocyklem Yamaha, kterou dosáhl při kvalifikačních vítězstvích v posledních dvou závodech sezony 2006 a prvního sezony 2007.


Další články sekce