KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Co nového ve světě superbiků?

Text: Jiří Mikšík, Foto: Ducati
Co nového ve světě superbiků?
03.06.2008
 

Kdo bude nástupcem Baylisse? Kolik Suzuki pojede superbiky v roce 2009? A kdo doplní počet 36-ti !!! stabilních jezdců WSBK v příštím roce? To vše o několik řádků níže...

Jaké šance má Max Biaggi, aby nahradil Troye Baylisse, to říká v následujích větách manažér továrního týmu Ducati Xerox, Davide Tardozzi.

"Mám listinu se jmény, na které je pochopitelně i Max Biaggi. Vše bude záležet na jeho výsledcích v příštích závodech. To stejné ale platí i pro Michela Fabrizia. Ten pokud bude jezdit dobře jen v zámoří, tak si musí hledat místo v AMA... Chtěli jsme Maxe Neukirchnera, ale Suzuki byla hodně rychlá a předběhla nás."

Na tento uvolněný post čeká ovšem i Ruben Xaus (letos Sterilgarda) : "Jestliže nedostanu tuto práci já, končím s Ducati", říká muž, který už byl vícemistrem světa superbiků 2003 (tehdy za Neilem Hodgsonem). Ovšem Xaus má jednu nebo dokonce dvě nevýhody, není schopen zajíždět stabilní výsledky a navíc hodně padá...

"Vezmeme toho nejrychlejšího, který bude na trhu volný, a to i ze světa MotoGP. Rozhodovat budou totiž stopky, nic jiného. Ale definitivní rozhodnutí padne až v srpnu. A Troy nám doporučil Colina Edwardse jako jedničku, a my ho chceme, a to i přesto, že Yamaha a Michelin udělají jistě vše proti." (Ale také Kawasaki by chtěla zkušeného Colina získat pro MotoGP 2009).

Kolik motocyklů Suzuki pojede WSBK 2009?

"Rozhodnutí padne koncem června", říká týmový šéf belgického týmu Francis Batta. "Jelikož pojedeme v roce 2009 s úplně novými modely (letos jsou to totiž inovované typy roku výroby 2007 - poznámka redakce), tak porostou i jejich ceny. V žádném případě nepojede v roce 2009 žádný satelitní tým, pro ně je Suzuki příliš drahá. Můj návrh je následující: 2 tovární jezdci (Max Neukirchner je přitom jasný) a jeden s možností startů na wild - card při minimálně 6 závodech - tedy 12 jízdách. (Yukio Kagayama - je dostatečně rychlý a má velmi dobré kontakty k továrně Suzuki a pochopitelně k Japonsku- doplňuje Francis Batta).

V roce 2009 WSBK s 36-ti stabilními jezdci, víc pravidla totiž ani nedovolují?!

Zdá se celkem možné, že příští rok nepojedou v seriálu WSBK žádní jezdci na divokou kartu. Kromě současných týmů se přidají dva tovární týmy Aprilie a BMW (vždy po 2 jezdcích) a dále se o start v roce 2009 pokouší GSE Ducati a také americký tým Boulder Ducati.

A právě o něm je řeč. Šéf týmu Boulder Ducati, Brian Sherp, totiž říká: "Světový šampionát superbiků byl vždy náš cíl. A ten dosáhneme v příštím roce. V úzké spolupráci s továrnou v Bologni  se zúčastníme šampionátu se dvěma jezdci. Jeden z nich bude Američan (mimochodem kontrakt s pořadatelem minulého závodního víkendu byl prodloužen o dva roky, tedy na 2009 a 2010). Samozřejmě, že hodně podstatným důvodem je změna reglementu závodů AMA na rok 2009." (ke změně tohoto reglementu se vrátím později v samostatném článku).

 


Další články sekce