KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Dakar 2010 je za dveřmi

Text: kast, Foto: Petr Lusk - www.martinmacik.cz
Dakar 2010 je za dveřmi
27.11.2009
 

Nejnáročnější pouštní závod světa startuje začátkem ledna 2010.

158 motocyklů na startu, televizní přenosy vysílány ve 187 zemích světa, tradiční motocyklové hvězdy Marc Coma a Cyril Despres na motocyklech KTM. Ano, tušíte správně, Dakar 2010 je tu! Po roce se opět můžeme těšit na napínavé závody, dramatické situace, které mají za následek zcela vyčerpané jezdce a mnohdy i smrtelná zranění. Pro letošní ročník si organizátoři připravili pár změn. Šok přišel hlavně v červnu, kdy pořádají agentura A.S.O. oznámila omezení objemu u motocyklů na 450ccm. Na to ihned reagovala továrna KTM, která v by v případě schválení tohoto omezení odstoupila z Dakaru. Nakonec se vše vyřešilo, KTM s motocyklem Rally690 nastoupí do závodu s restriktorem, který sníží výkon na úroveň motoru 450ccm. Další novinkou je naopak zvýšení objemu motoru u čtyřkolek, které budou moci využívat agregát s objemem až 990ccm.
I letos budeme mít na Dakaru své zástupce. S číslem 15 bude startovat Martin Macek s motocyklem Yamaha 450, dále David Pabiška s tabulkou 62 na KTM, Dušan Randýsek opět na Yamaze 450, Honza Veselý se startovním číslem 157(loňský mechanik Martina Macka) startuje na stejném identickém stroji, jako pojede Martin. Ve čtyřkolkách se představí Josef Macháček s číslem 250 na Yamaze, Oldřich Bražina na Suzuki a Martin Plechatý na Yamaze.

Na účastníky Dakaru čeká 8600 km dlouhá trasa, která se potáhne Argentinou a Chile v protisměru hodinových ručiček. Je naplánováno celkem 5200 km speciálů a hned úvodní část závodu se pojede v těžkých terénech horských pouští. Po přejetí And bude na závodníky čekat pět náročných etap v poušti Atacama, kde prakticky nebudou žádné přejezdy a celé etapy budou speciály. Závěrečná část etapy bude zkouškou techniky a fyzické připravenosti jezdců a povede přes všechny typy terénů.
Dakar 2010 startuje 1.ledna a končí 17. ledna. Počínaní našich jezdců můžete sledovat na oficiálních stránkách www.dakar.com


Další články sekce