KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Do Brna po čtyřicáté

Zdroj: M. Rainer, foto: Fiat Yamaha
Do Brna po čtyřicáté
12.08.2009
 

Letos to bude jubilejní závod Grand Prix na brněnském okruhu, kde se poprvé setkala světová elita v roce 1965. Podívejme se na několik důležitých milníků v historii okruhu u naší moravské metropole. Prosím berte tyto informace tak, že jsou zpracované pro promotéra šampionátu, který je následně rozesílá ve své tiskové zprávě, z tohoto důvodu v nich nehledejte milníky, který jsou zaměřené výhradně a pouze na Česko-Slovenské úspěchy.

·         Brno prozatím hostilo 39 závodů Grand Prix, pouze dvě jiná místa hostila v celé historii tohoto šampionátu více závodů. Jsou to Assen, kde se jelo v každém roce 61leté historie GP a Spa-Francorchamps, kde se jelo čtyřicetkrát (naposled však v roce 1990), což znamená, že v neděli večer Brno dosáhne s tímto belgickým okruhem společného 2. místa v této statistice.

·         První závod se v Brně konal jako Grand Prix Československa v roce 1965 na tehdy 13,94 kilometrů dlouhém přírodním okruhu.

·         Ve snaže zlepšit bezpečnost byl v roce 1975 přírodní okruh zkrácen na 10,92 kilometrů.

·         Poslední závod nejprestižnější kategorie se na starém přírodním okruhu v Brně jel v roce 1977 a vyhrál ho Johnny Cecotto. Poté byl starý okruh prohlášen za nebezpečný pro nejsilnější kategorii.

·         Menší kategorie (50 [80], 125, 250 a 350cc) závodily na přírodním okruhu v Brně až do roku 1982, po tomto roce byl definitivně přírodní okruh odstraněn z kalendáře Grand Prix.

·         V roce 1987 se jela poprvé Grand Prix Československa na novém automotodromu, který vyrostl nedaleko původní přírodní dráhy. Závody GP zde byly až do roku 1991, v roce 1992 se Brno v kalendáři neobjevilo, nicméně v roce 1993 bylo zpět. Od tohoto roku se zde jezdí Grand Prix každým rokem bez jediného přerušení.

·         Letos to bude 22. závod na novém autodromu v Brně.


Další články sekce