KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Dovede McCoy Triumph k prvnímu triumfu v SSP?

Text: Jiří Mikšík, Foto: Team Caracchi
Dovede McCoy Triumph k prvnímu triumfu v SSP?
28.05.2008
 

Zkušený Australan Garry McCoy - trojnásobný vítěz závodů Grand Prix v královské kubatuře 500 ccm - má jediný úkol, udělat z motocykl Triumph motocykl vítězný.

 

 

Triumph se stará v mistrovství světa supersportů o senzaci a bývalá hvězda Grand Prix, Garry McCoy by měl dovést tento motocykl k prvnímu vítězství. Začátek byl skvělý, hned při druhém závodě letošního šampionátu na Phillip Islandu dojel Garry McCoy na svém biku Triumph Daytona 675 ccm na skvělém šestém místě (tedy těsně za pódiem), když zajel skvělou stíhací jízdu až ze 17. místa na startovním roštu.

Ovšem to bylo také naposled, co viděl cílovou šachovnici, a tak má Garry McCoy na svém kontě pouhých 10 bodů a patří mu v průběžné tabulce 18. místo.

Trojnásobný vítěz závodu 500-ccm-Grand-Prix- ale říká: "Ještě letos vyhrajeme závod mistrovství světa".

Motocykl klasické britské značky Triumph je letos v mistrovství světa supersportů nasazen hned ve dvou italských týmech:

Stáj BE1 jede s jezdci Italem Ivanem Clementim a Australanem Markem Aitchisonem, jehož slavnější krajan Garry McCoy jede v loňském týmu Kuby Smrže, tedy v SC Caracchi.

Největší výhodou a zároveń zbraní motocyklu Triumph Daytona 675 je jeho vysoká otáčkovost motoru. Jako třívalec může totiž mít 75 ccm navíc, než klasický čtyřválec. A Garry McCoy dává motocyklu vysvědčení za "1" a říká: "Motocykl je snadno ovladatelný a a dělá vždy to, co po něm chci. A právě zatáčky se dají projíždět hodně velkou rychlostí. Což se ale během závodu při hodně velkém provozu na trati nejeví vždy jako výhoda, ba naopak jako nevýhoda. Pokud jedu v závěsu v zatáčce za nějakým jiným soupeřem, nemohu jet zatáčku tak rychle jak chci a jak bych mohl, a nemohu při výjezdu pořádně akcelerovat a toto okamžité zrychlení přenést na rovinku. A potom mají čtyřválce na rovinkách s jejich vysokým výkonem ve vysokých otáčkách pochopitelně výhodu."   

Ovšem tak tragické s absolutní rychlostí to zase není: značkový kolega McCoye, Aitchison, dokázal s Daytonou 675 zajet na Monze absolutní rychlost 293 km/h.

Tým SC Caracchi nasazuje motocykl Daytona 675 i do závodů Superstock 600: "Velmi praktické", libuje si týmový šéf Stefano Caracchi. "Musíme jen upravit výfuk a a naprogramovat jinak elektroniku a rázem je z motocyklu Supersport-Daytona motocykl Superstock."

Tento motocykl sedlá v evropském šampionátu Skot Robbie Stewart. A jelikož je i v této třídě tento motocykl konkurence schopný, tak to dává rovněž dobré vysvědčení sériovým motocyklům této značky.

 


Další články sekce