KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ezpeleta si nedělá starosti

Foto: FIM
Ezpeleta si nedělá starosti
07.01.2009
 

Šéf společnosti Dorna Sports Carmelo Ezpeleta si nedělá starosti s množstvím motocyklů v seriálu MotoGP.

Plánovaný odchod továrny Kawasaki ze světového šampionátu třídy MotoGP vzrušil celý motocyklový svět, nicméně šéf společnosti Dorna Sports, promotéra šampionátu, pan Carmelo Ezpeleta, nevidí situaci jako kritickou.

„Jestli si dělám starost? Ne, protože nyní přemýšlím o čemkoliv a myslím, že se nám může něco podařit,“  říká boss MotoGP pro italský časopis MotoSprint. „Jako osoba zodpovědná za MotoGP, mám povinnost ke každé možné variantě. Ani v nejhorších scénářích nevidím žádnou katastrofu.“

Továrna Kawasaki má dle jeho slov písemný závazek s Dornou, jenž jejich kontrakt v MotoGP zavazuje až do roku 2011 a Ezpeleta věří, že právě toto bude důvod, proč se na startovním roštu letošního šampionátu objeví 19 motocyklů.

Je logické, že s Kawasaki musíme o vzniklé situaci jednat,“ pokračuje Ezpeleta. „Mají s námi smlouvu, že se budou na MotoGP podílet až do roku 2011. Je jasné, že jsem již s nimi několikrát hovořil. Připomněl jsem jim podepsanou dohodu a požádal jsem je, aby přehodnotili své úvahy o odchodu z MotoGP. Myslím, že sezonu začneme s devatenácti motocykly, ale pokud tomu tak nebude, tak to přece pouze znamená, že budeme mít jen o jeden motocykl méně, než v roce 2008. Naše priorita je mít v roce 2010 za každou cenu na startu 19 motocyklů a já jsem již k tomuto cíli začal přijímat náležitá opatření. MotoGP musí začít snižovat náklady. Mám mnoho myšlenek, jak náklady snížit, ale je na výrobcích, najít si cestu k redukci nákladů. Já klidně vidím možnost zákazu používání uhlíkových brzd, pokud to bude přínosem, můžu klidně zrušit páteční tréninky, satelitní motorky by měly být konkurenceschopné přinejmenším dva roky, ne jako nyní, že na konci sezony se nedají použít a musí být kompletně přestavěné.“

Každopádně věci okolo Kawasaki dostaly v posledních hodinách zajímavý spád. V Japonsku se totiž koná schůzka mezi Ezpeletou, coby zástupcem Dorny a výrobci motocyklů sdružující se pod patronací MSMA. Účastníkem této schůzky jsou i zástupci továrny Kawasaki, ale i jejich týmu MotoGP. První výsledky schůzky dokonce naznačují, že by továrna Kawasaki mohla své rozhodnutí přehodnotit a pod tíhou kalkulací obrovské sumy na náklady za pokuty kvůli nedodržení svých závazků k partnerům a sponzorům, opětovně nasadit dva stroje i do letošní sezony MotoGP.


Další články sekce