KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Fakta a statistiky GP Valencie

Foto: Ducati Corse
Fakta a statistiky GP Valencie
23.10.2008
 

Letos to bude desátá GP Valencie, která se koná od roku 1999 na okruhu Ricardo Torma v Cheste u Valencie. Několik základních statistických údajů o dosavadních závodech naleznete uvnitř článku.

·        Okruh ve Valencii je pojmenován po Ricardo Tormovi, který se strojem Bultaco vyhrál v letech 1978 a 1981 světové tituly třídy 50cc. Vedle 15 vyhraných závodů v GP 50cc Tormo také vyhrál 4 závody silnější třídy 125cc. Tormo skončil předčasně svou kariéru v roce 1984, kdy musel opustit aktivní závodění kvůli následkům zranění utrpěných při pádu během testování na sezonu. Ricardo Tormo zemřel v roce 1998, kdy jej porazila zákeřná leukémie.

·        Okruh Ricardo Torma bude hostit posedmé v řadě finálový závod Grand Prix.

·        První dva závody nejprestižnější kategorie vyhrál na tomto okruhu tým Red Bull Yamaha. V roce 1999 to byl Regis Laconi, o rok později Garry McCoy.

·        V roce 2001 zvítězil Sete Gibernau s motocyklem Suzuki. Toto vítězství je jeho jediné s dvoutaktním strojem 500cc. Jediným dalším domácím jezdcem, který vyhrál ve Valencii závod nejprestižnější třídy, je Daniel Pedrosa, který vyhrál loňský závod MotoGP.

·        Od nové, čtyřtaktní éry, vyhrála Honda ve Valencii čtyřikrát, po jednom vítězství se připsala Ducati a Yamaha.

·        Jediné pódium čtyřtaktního stroje Suzuki na okruhu Ricardo Torma, je loňské třetí místo Johna Hopkinse.

·        Nejlepším výsledkem Kawasaki je z Valencie sedmé místo Shinyi Nakana z let 2004 a 2006.

·        Každý závod MotoGP vyhrál ve Valencii jezdec startující z první řady.

·        Jediným jezdcem historie okruhu, který ve Valencii vyhrál alespoň jeden závod ve všech aktuálních kategorií, je Dani Pedrosa, který po předchozích vítězstvích v nižších kubaturách vyhrál v loňském závodě MotoGP.

·        Nejúspěšnějším jezdcem okruhu ve Valencii je právě Dani Pedrosa, který zde vyhrál dva závody třídy 250cc a po jednom ve třídě 125cc a MotoGP.

·        Nejtěsnějším dojezdem závodu ve Valencii byl na okruhu Ricardo Torma závod třídy 125cc v roce 2001, který vyhrál Manuel Poggiali a kdy prvních deset jezdců v cíli dělilo pouhých 2,078 sekundy.

·        Vedle vzpomínaných vítězství Sete Gibernaua a Daniela Pedrosy, vyhráli domácí jezdci ještě závody třídy 125cc v roce 2007, 2006 (oba Hector Faubel) a také v roce 2004, kdy triumfoval Hector Barbera.


Další články sekce