KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Fakta o GP Catalunye

Foto: Ducati Corse
Fakta o GP Catalunye
11.06.2009
 

Tradiční pohled do statistik okruhu pořádající závod Grand Prix.

* Na okruhu v předměstí Barcelony v Montmelo, ležící nedaleko dálnice vedoucí podél středozemního pobřeží od severu Španělska k jihu této rozsáhlé země, se jezdí nepřetržitě od roku 1992, což znamená, že to letos bude již osmnáctý závod v řadě. Jen čtyři místa na naší planetě mají delší šňůru závodů v jedné řadě, jsou to Jerez, Mugello, Donington a samozřejmě Assen, kde se konal závod Grand Prix každý rok od vzniku této série v roce 1949.

* Honda je nejúspěšnějším výrobcem elitní kategorie MotoGP na okruhu Catalunya (8 vítězství), od znovuzavedení čtyřtaktních motocyklů má Honda dvě vítězství na této dráze, tedy stejně jako italská Ducati. Tři vítězství zde pak má japonská Yamaha.

* Vítězství Lorise Capirossiho v roce 2003 bylo první pro Ducati v elitní třídě MotoGP.

* Suzuki má z Catalunie pouze jedno vítězství datované již do roku 2000, kdy v nejprestižnější třídě zvítězil Kenny Roberts jr. Nejlepší výsledek čtyřtaktní Suzuki zaznamenal v letech 2006 a 2007 John Hopkins, který zde byl v tyto dva roky vždy čtvrtý.

* Nejúspěšnějším jezdcem všech dob je na okruhu Catalunya Ital Valentino Rossi, který zde dokázal již osmkrát zvítězit (1x ve třídě 125cc, 2x ve třídě 250cc, 5x ve třídě MotoGP/500cc).

* Pouze čtyřikrát se mohli domácí fanoušci radovat z vítězství svého jezdce v závodě nejprestižnější kategorie MotoGP, bylo to v letech 1995 a 1999 kdy vyhrál Alex Crivillé, dále pak v letech 1996 kdy slavili vítězství Carlose Checy a pak minulý rok, kdy vyhrál Daniel Pedrosa.

* v sedmi posledních letech byl šestkrát alespoň jeden španělský jezdec na pódiu po závodě třídy MotoGP. Carlos Checa (Yamaha) byl třetí v roce 2002, Sete Gibernau dosáhl stejného výsledku o rok později, poté druhého místa v letech 2004 a 2005 (vždy s Hondou). Rok 2006 Španěla na pódiu neviděl, ovšem v roce 2007 byl Dani Pedrosa třetí a vloni stejný jezdec zvítězil (v obou případech s Hondou).

* v roce 2007 dojela nejlepší trojice jezdců do cíle závodu MotoGP v rekordně nejmenším odstupu, Stonera, Rossiho a Pedrosu tehdy dělilo pouze 0,39 sekundy.


Další články sekce