KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Fiat Yamaha plánuje působivou premiéru v nočním Kataru

Tisková zpráva Fiat Yamaha Team
Fiat Yamaha plánuje působivou premiéru v nočním Kataru
04.03.2008
 

Přes zimu nově přebudovaný tovární tým Fiat Yamaha plánuje s Valentino Rossim a Jorge Lorenzem útok na světové prvenství, který chtějí odstartovat při noční premiéře v Kataru.

Již šedesátý ročník Grand Prix odstartuje noční premiéra, která je plánovaná na nadcházející víkend do Kataru. Na okruhu nedaleko Doha se představí také nová tovární dvojice japonské Yamahy Valentino Rossi a Jeorge Lorenzo. Oba absolvují premiérový závod MotoGP pod rozsvícenými světly, kde budou ve společnosti mimo jiné také exkluzivní skupiny dalších jedenácti vítězů některého ze závodu Grand Prix.

 

Pro Rossiho bude letošní sezóna další příležitostí k zisku světové koruny, která mu patřila v prvních pěti sezónách MotoGP, ale která rokem 2006 skončila. Ital se na souboj s konkurencí letos velmi intenzivně připravoval, a to nejen při testování, ale i ve volných chvílích, kdy se soustředil na svou fyzickou přípravu. Stejně jako se celý tým zaměřil na přípravu motocyklu Yamaha YZR M1 s novým motorem, zaměřil se Rossi na přizpůsobení svého stylu k požadavkům nového dodavatele pneumatik. Valentino Rossi doufá, že první sklizeň ovoce, po tvrdé zimní práci, bude již nyní, při historicky prvním závodě MotoGP pod rozsvícenými světly. Samotný okruh Losail již Rossimu v historii přinesl dvě velké vítězství, zopakování takového úspěchu by v neděli večer bylo pro 29-letého jezdce zajímavou motivací, vždyť právě Rossi pokaždé, když získal vzpomínaných pět titulů, zvítězil i v zahajovacím závodě sezóny. Ale i výsledek mezi prvními třemi v cíli by opět znamenal záznam jména italského šampióna do historických tabulek, kde by byl jako první jezdec historie, kterému se podařilo v nejprestižnější třídě získat rovnou stovku pódií.

 

Jorge Lorenzo bude oproti zkušenému Rossimu naopak nejmladším jezdcem startovního roštu třídy MotoGP. Teprve dvacetiletý Mistr světa byl v Doha poslední tři roky vždy na Pole Position, které v posledních dvou letech proměnil i ve vítězství v závodě. K těmto úspěchům je potřeba přičíst i triumf z roku 2004, kdy se Lorenzo radoval jako teenager ve třídě 125 ccm. Mallorčan zaznamenal několik působivých výsledků již během zimní testovací fáze, která vrcholila jeho vítězstvím v posledních testech, jenž proběhly před několika dny právě na okruhu Losail International Raceway.

 

Testy v Losailu byly zkouškou nejen pro připravenost motocyklů a jezdců, ale i testem osvětlení okruhu. Okolo celého 5,4 kilometrů dlouhého okruhu bylo instalováno tisíc sloupů pro 3600 světel, které mají ve svých útrobách 250, 1500 a 2500 wattové žárovky. Celý systém potřebuje 13 megawattových generátorů, které dodávají do sítě 5,4 miliónů wattů, což pro ilustraci stačí na pokrytí světlem 70 fotbalových stadiónů (poznámka – nedaleko okruhu se staví menší atomový reaktor pro dodávku elektřiny). 1000 sloupů je upevněno v různých výškách od 3 do 36 metrů. Vše spojilo téměř 500 kilometrů kabelů a upevnilo do země 300 tun betonu.

 

Valentino Rossi – uvolněný a připravený

„Nejdříve k nočnímu závodu, po posledním testu jsem se docela uvolnil z obav. Myslím, že s těmi světli udělali vynikající práci a skutečně je pravda, že můžete jezdit jako ve dne. Největší problém je samozřejmě teplota, protože v noci je velmi chladno a to dělá naši práci, zvláště s pneumatikami, hodně těžší. Obecně jsem rád a také vzrušený tím, že se konečně dostáváme k závodění. Již je to dlouho od Valencie a já jsem nyní definitivně připravený na novou výzvu. Yamaha během celé zimy tvrdě pracovala a náš nový motocykl je velmi dobrý. Samozřejmě je zde ještě několik věcí, na kterých se musí pracovat. Při posledním testu jsme měli nějaké problémy, ale jsem si jistý, že celkově je to vše dobré. Jsem velmi spokojený také s mými pneumatikami a tak již chci nastartovat motorku. Je před námi velký úkol, ale já vím, že můj tým, i každý člověk v Yamaze, je připraven tvrdě pracovat.“

 

Jorge Lorenzo – nová výzva

„Před posledním testem jsem byl hodně vzrušený, chtěl jsem vidět, jaké to je závodit v noci. Když jsme vyjeli, tak to bylo dle mého očekávání trochu divné. Po krátkém čase jsem si na to ovšem zvykl, opravdu tam nebyl skoro žádný rozdíl od testování ve dne. Zjistil jsem ovšem také, že jízda v noci ve vás vyvolává divné pocity osamělosti s vaší motorkou, proto musíte být neustále koncentrováni a v pohotovosti. Myslím si, že jedna věc, která by v závodě mohla být obtížná, jsou stíny. Můžete si je lehce splést s jiným jezdcem. Ale jinak to je zábava. V Kataru jsem s naší prací byl velmi spokojený, byl to perfektní způsob jak skončit zimní testování. Když porovnám to, jak jsem s M1 jezdil poprvé ve Valencii, myslím si, že jsem se opravdu hodně zlepšil. Byla to tvrdá práce a samozřejmě se musím ještě hodně učit, ale myslím si, že sezónu začínáme v dobré úrovni, v jakou jsem doufal. Jsem zde nový a nevím co očekávat od prvního závodu, ale doufám, že udělám to nejlepší co umím a pak budu šťastný.“

 

Davide Brivio – pojďme startovat!

„Co se týká světel, tak již po hodině testování se zdálo, že to bude normální. Velmi rychle jsme si zvykli na nové podmínky a vše při nich pracovalo dobře, takže nečekáme při závodě problémy. Jak řekl Valentino, největším problémem pro nás bude teplota, ale to je stejné pro všechny, takže za daných okolností musíme udělat naší nejlepší práci. Naše testování šlo celkem dobře. Valentino jezdil velmi rychle v Sepangu a Jerezu. Více se tentokrát pracovalo s pneumatikami, ke kterým se nastavoval nový motocykl. V Kataru jsme měli nějaké neočekávané problémy a proto budeme muset během čtyř hodin trénování vytěžit maximum na odstranění těchto problémů. Máme nějaké myšlenky a tak si jsem jistý, že budeme připravení."

 

Daniele Romagnoli – vzrušující debut

„Jorge se velmi rychle přizpůsobil na jiné podmínky a v Kataru již jezdil velmi dobře. Být nejrychlejší na konci testu mu dalo hodně důvěry a já si myslím, že je v nejlepší fázi pro zahájení sezóny. Během této zimy celkově pracoval na svém přestupu a oproti svým začátkům se nyní hodně zlepšil. Jak jsme očekávali, místy to pro něj bylo hodně těžké, ale vždy stoprocentně pracoval na překonání všech nesnází. V Kataru jezdil velmi stabilně, měl i dobrou závodní simulaci. Není pochyb o tom, že je připravený na svůj úplně první závod v MotoGP. Všichni v týmu jsme opravdu vzrušení tím, až ho uvidíme při debutu na Yamaze v závodě.“

 

 

Další články sekce