KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

GP Monza - WSBK, 1. závod

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
GP Monza - WSBK, 1. závod
10.05.2009
 

AKTUALIZOVÁNO, update 19.35 hod. Tovární jezdec Ducati Michel Fabrizio se svým premiérovým vítězstvím v kategorii superbiků zasloužil o druhou dnešní italskou hymnu. Druhý skončil jeho týmový kolega Nori Haga z Japonska a třetím byl jeho krajan Ryuichi Kiyonari na Hondě.

Závod byl poznamenán hromadnou havárií hned v první šikaně, po které byl závod zastaven a po delší pauze znovu odstartován. Pádem byli postiženi Japonec Makoto Tamada, Brit Tommy Hill, Australané Brendan Roberts a Troy Corser. Zranění těchto jezdců jsou následující: Němec Max Neukirchner, má zlomenou pravou stehenní kost, a vykloubenou levou nohu v kýčli. Smržův týmový kolega, Australan Roberts, pak má rovněž zlomeninu stehenní kosti (levé), navíc dostal také tvrdou ránu na krk. Japonský tovární jezdec Kawasaki, Makoto Tamada, má pak zlomené zápěstí levé ruky.

Napínavý souboj mezi Spiesem (použil dokonce i styl alla Rossi, tedy při vjezdu do zatáčky s nohou na zemi), Fabriziem a Hagou trval až do poslední zatáčky na okruhu, tedy do Parabolicy, kdy měl velkou smůlu skvěle jedoucí Američan Ben Spies, kterému došel benzín a do cíle pouze doroloval...

Čtvrtým v cíli byl klasifikován třetí z japonských jezdců, Yukio Kagayama se Suzuki před Britem Jonathanem Reou na Hondě, jeho krajanem Tomem Sykesem s Yamahou a Španělem Rubenem Xausem s BMW, který se tak zasloužil o doposud nejlepší výsledek tohoto nového motocyklu.

Francouz Regis Laconi na privátní Ducati dojel osmý před Španělem Carlosem Checou na Hondě a Top 10 dokompletoval Australan Broc Parkes s Kawasaki.

Až jedenáctý byl po penalizaci 20 sekundami (art. 1.22.3) klasifikován Max Biaggi s Aprilií - jinak v cíli jako třetí, před naším Jakubem Smržem s Ducati - startoval z pozice 20.!!! a přijel si tak pro 4 body, Japoncem Shinyu Nakanem na Aprilii, Britem Shanem Byrnem na Sterilgarda Ducati a pro jediný bodík si dojel nešťastník Ben Spies.

 
Kompletní výsledky 1. jízdy superbiků najdete zde

 


Další články sekce