KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

GP Qatar 250 ccm

Foto: Aprilia
GP Qatar  250 ccm
09.03.2008
 

Mattia Pasini vrátil radost do tváří týmu Polaris World, když dnes zvítězil v závodě třídy 250 ccm, ve kterém dojel na vynikajícím sedmém místě Karel Abraham, zatímco Lukáš Pešek v závodě havaroval z osmé pozice.

Závod třídy 250 ccm začal ve vedení Švýcar Thomas Lüthi, jenže jak později ukázal zpomalený televizní záběr, jezdec týmu Emmi Caffe Latte si za rozsvícených světel „škubl“ s motocyklem, což samozřejmě nejenže znamenalo trest v podobě průjezdu boxovou komunikací, ale i konec nadějí pro jezdce, který nakonec bral pouhý bod za patnácté místo.

 

Když Lüthi zajel vykonat trest, vytvořila se na čele dvoučlenná skupina v podobě Barbera-Bautista, kterou následovala čtyřka Takahashi, Kallio, Debon a Pasini. Barbera s Bautistou si to několik kol dávali doslova na kapotáže, ovšem ve druhé polovině závodu již Alvaro Bautista nevydržel nastolené tempo a začal se snad i vinou techniky propadat jezdeckým polem a cílem nakonec projel osamocený na šestém místě.

 

Trojice Kalio, Debon, Pasini se odtrhla od Japonce Yuki Takahashiho, který sice dokázal poslat na vzpomínané šesté místo Bautistu, ale jeho pátá pozice jistě není umístění, se kterým pánové od Hondy budou spokojení.

 

Když se závod dostal do svých posledních tří kol, strhla se naprosto skvělá podívaná v podobě souboje o vítězství, do kterého se zapojili všichni tři jezdci ze zmíněné skupiny, kteří dojeli vedoucího Hectora Barberu. Ten se snažil vzdorovat, ale chyboval a vyvezl i Alexe Debona, kterého si vzápětí vychutnal i Mika Kallio. V posledním kole dokázal o pár metrů vpřed poskočit vedoucí Mattia Pasini, který se tak nakonec i radoval z vítězství ve svém premiérovém závodě třídy 250 ccm. Na druhé pozici nakonec přijel Hector Barbera, ovšem těžko říci, zda může být spokojený po takovémto průběhu závodu, ve kterém dominoval zejména v první polovině, kdy si vytvořil i třísekundový náskok. Třetím místem získal útěchu pro továrnu KTM Fin Kallio, který v posledním kole odsunul na třetí pozici dlouho vedoucího Barberu. Tovární jezdec Aprilie Alex Debon si při návratu k permanentnímu závodění zapsal 13 bodů udělovaných za čtvrté místo.

 

A co čeští rajdři? Dnešní závod pouze potvrdil to, co naznačovaly zimní testy, tedy, že z našich jezdců je vyrovnaná dvojice, která by v závodech mohla bojovat mezi sebou. Jak Karel Abraham, tak i Lukáš Pešek závod skvěle začali, když oba oproti svým startovním pozicím postoupili vpřed. Lukáš na osmé, Karel na deváté místo. Během několik kol zlikvidoval brněnský jezdec svou ztrátu na pražského pilota, se kterým vytvořil skupinu bojující o osmé, po opuštění čelních míst Thomase Lüthim dokonce o sedmé místo. Když se zdálo, že si to o nejlepšího Čecha v tomto závodě rozdají až v posledním kole, přišel Lukášův pád (13. kolo). Karel Abraham se poté pokusil dojet i vadnoucího Barberu, za kterým nakonec přijel se ztrátou pouhých 2,241 sekundy. Start sezóny si tak český jezdec okořenil skvělým sedmým místem. Důležitá SMS z Kataru oznámila i dobrou zprávu o druhém českém jezdci, tato SMS potvrdila to, co jsme viděli v televizním přenosu, tedy že zdravotní stav Lukáše Peška je po pádu dobrý.

 

Výsledky závodu GP 250 ccm – Qatar

  1.- Matia Pasini (ITA-Aprilia) 20 kol

  2.- Hector Barbera (SPA-Aprilia) +0,557

  3.- Mika Kallio (FIN-KTM) +1,029

  4.- Alex Debon (SPA-Aprilia) +1,418

  5.- Yuki Takahashi (JPN-Honda) +12,944

  6.- Alvaro Bautista (SPA-Aprilia) +14,480

  7.- Karel Abraham (CZE-Aprilia) +16,721

  8.- Roberto Locatelli (ITA-Gilera) +18,987

  9.- Aleix Espargaro (SPA-Aprilia) +32,232

10.- Hector Faubel (SPA-Aprilia) +41,102

11.- Julian Simon (SPA-KTM) +41,457

12.- Fabrizio Lai (ITA-Gilera) +41,694

13.- Ratthapark Wilairot (THA-Honda) +43,192

14.- Manuel Poggiali (RSM-Gilera) +44,228

15.- Thomas Lüthi (SUI-Aprilia) +48,760

-----------------------------

DNF Lukáš Pešek (CZE-Aprilia)

 

 

Další články sekce