KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Grand Prix ČR v motokrosu Loket

Text a foto: Petr Štola
Grand Prix ČR v motokrosu  Loket
11.08.2008
 

Motokrosová Grand Prix ČR proběhla o víkendu v západočeském Lokti. 28 tisíc diváků sledovalo nejlepší motokrosaře této planety.

MX2 – KTM ovládla Loket
Tovární jezdec KTM Tommy Searle zvítězil v Grand Prix ČR třídy MX2. Britský jezdec nejprve vedl v první jízdě, nicméně nakonec se musel spokojit se druhým místem, když podlehl nátlaku svého týmového kolegy a vedoucího jezdce šampionátu, Tylu Rattrayovi. Ve druhé jízdě si Searle spravil vítězstvím náladu, ale především vybojoval celkový triumf ve dvanáctém závodě letošní sezony. Rattray, který v posledním kole druhé jízdy dokonce havaroval, skončil nejen v této jízdě, ale i celkově v GP ČR na druhém místě. Na cílovém pódiu doplnil tovární dvojici KTM jejich značkový kolega Anthony Boissiere z Francie, jenž o pouhý jeden bod překonal nakonec čtvrtého Nicolase Aubina (Yamaha). Pětici nejlepších doplnil další Brit, Stephen Sword (Kawasaki).

Z našich jezdců se do závodu kvalifikoval Petr Smitka. Ten si také po výborném výkonu vybojoval v první jízdě historicky první bod v závodě Grand Prix. Druhou jízdu bohužel sedmnáctiletá česká naděje nedokončila, když jej po sedmém kole zradila Yamaha.

V celkovém pořadí se na prvních dvou místech vůbec nic nezměnilo. Jak Rattray, tak i Searle, si připsali 47 bodů. Na vedoucím místě průběžné klasifikace je tedy před letní přestávkou stále Jihoafričan Rattray (499 bodů), který má na svého týmového kolegu Searleho (479) náskok dvaceti bodů. Třetí je stále Antonio Cairoli (357), který ovšem kvůli zranění předčasně ukončil letošní sezonu. Na záda mu tak začal již v minulém závodě dýchat celkově čtvrtý Shaun Simpson (312) a pátý Nicolas Aubin (309). Náš Josef Kulhavý, jenž v Lokti nestartoval, je se dvěma body na 54. místě, Petr Smitka je s jedním bodem ještě o čtyři pozice dále.

MX1 – David Philippaerts se vrátil do čela GP 2008
Dvě čtvrtá místa vedoucího jezdce průběžné klasifikace Steve Ramona nedokázala udržet atak italského továrního jezdce Yamahy Davida Philippaertse, který si nejprve po pádu dojel v první jízdě pro skvělé třetí místo, ale pak jednoznačně dominoval ve druhé jízdě, které se zmocnil poté, co od prvního kola jezdil s přehledem na vedoucí pozici. Páté a druhé místo získali shodně Sebastien Pourcel a Jonathan Barragan. Pro francouzského jezdce továrny Kawasaki hovořilo nakonec lepší umístění ve druhé jízdě a tak to byl právě on, co stanul na stříbrném stupínku. Pro Barragana, Španěla s privátním strojem KTM, zbylo třetí místo. I čtvrté místo nakonec patřilo jezdci rakouské KTM, kterým byl tentokrát zástupce oficiálního Red Bull KTM Teamu. Němec Max Nagl zvítězil v první rozjížďce, na konečnou čtvrtou pozici v GP ČR ho poslalo až 9. místo v té druhé. Pětici nejlepších jezdců třídy MX1 na trati v blízkosti středověkého hradu Loket, doplnil v úvodu vzpomínaný Belgičan Steve Ramon, který tak ze svého stroje Suzuki musel sejmout červené číslo vedoucího jezdce průběžné klasifikace. Tam se totiž nyní vrátil Ital Philippaerts (405 bodů), který má na Ramona (398) náskok sedm bodů. Třetí pozici sice udržel Novozélanďan Joshua Coppins (370), ale již pouze o bod před dvojici Jonathan Barragan a Ken de Dycker (oba shodně 369).

Hned tři české jezdce jsme mohli vidět v nedělních závodech. Nejúspěšnějším z nich byl mladý Martin Michek, jenž si po skvělé kvalifikaci připsal i tři světové body, když v první jízdě dojel na 18. pozici. Tu druhou poté nedokončil. Odměnu v podobě jednoho bodu zaznamenal i aktuální český šampión Jiří Čepelák, jenž si nejprve dojel v první jízdě pro 23. místo, ale pak v jízdě druhé získal 20. pozicí již zmíněný bod. Petr Bartoš sice odjel z Lokte bez bodového zápisu (24. a 22. místo), nicméně již samotné kvalifikování do závodu je pro našeho jezdce úspěchem.


Další články sekce