KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Grand Prix v číslech

Tisková zpráva Dorna, foto: Suzuki
Grand Prix v číslech
15.08.2008
 

A další várka statistických údajů před naší Grand Prix v Brně.

71 – Vítězný čas Valentina Rossiho v letošní US GP byl o 71 sekund rychlejší než vítězný čas Nicky Haydena v Laguna Sece se strojem 990cc před třemi roky.
50 – vítězství Marca Simoncelliho na Sachsenringu bylo padesáté pro továrnu Gilera (35x ve třídě 500, 4x ve 350, 3x ve 250 a 8x ve 125).
39 – v neděli se pojede 39. Grand Prix v Brně. Pouze dvě místa na světě hostila tento šampionát častěji – belgický Spa Francorchamps (40x) a holandský Assen, kde se jelo v každém ze šedesáti ročníků Grand Prix.
33 – Vítězství Valentina Rossiho v Laguna Sece bylo jeho 33. vítězství v MotoGP s motocyklem Yamaha, je to naprosto shodný počet, jaký dosáhl v nejprestižnější třídě i s motocyklem Honda. Jediným jezdcem, který s Yamahou získal více vítězství, je Phil Read, který získal 39 vítězství (ovšem dohromady ve všech třídách, ve kterých startoval).
27 – Druhý den kvalifikací na okruhu v Brně to bude přesně 27 let od doby, kdy Barry Sheene získal ve švédském Anderstorpu poslední vítězství britského jezdce v nejprestižnější třídě (v roce 1981).
20 – Před dvaceti lety (v roce 1988) vyhrál v Brně Jorge Martinez závody tříd 80 a 125 ccm, bylo to při jeho cestě za světovými tituly v obou těchto kategoriích. Bylo to také naposledy, kdy jeden jezdec vyhrál dva závody Grand Prix během jednoho dne.
8 – US GP bylo osmé vítězství jednoho z dvojice Rossi-Stoner, při kterém ten druhý dojel na druhém místě. Jednotlivě to pak je pět vítězství pro Stonera (pět druhý míst pro Rosiho) a tři vítězství pro Rossiho.
6 – V posledních šesti závodech se na pódium MotoGP dostaly tři různí výrobci motocyklů.
6 – V posledních šesti závodech získali pole position jezdci Bridgestone, je to o jedno vítězství více, než byla minulá sekvence po sobě následných vítězství v kvalifikaci (v roce 2007).
5 – Casey Stoner startoval z pole position v posledních pěti závodech, čímž vyrovnal rekord v počtu vítězství v kvalifikaci v jedné řadě za dobu nové éry MotoGP. Pokud Stoner vyhraje kvalifikaci i v Brně, bude to nejdelší sekvence v nejprestižnější třídě od doby, kdy Mick Doohan v roce 1997 vyhrál 12 kvalifikací v jedné řadě.


Další články sekce