KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Honda favoritem osmihodinovky na Suzuce

Zdroj: TZ HRC, foto: Honda
Honda favoritem osmihodinovky na Suzuce
22.07.2009
 

Nadcházející závod vytrvalostního Mistrovství světa na okruhu Suzuka v Japonsku, bude opět jednou z nejsledovanější událostí japonského výrobce.

Továrna Honda do nadcházejícího vytrvalostního závodu na okruhu Suzuka nepostaví svůj vlastní tým, ale bude v letošní sezoně podporovat tři soukromé formace. Honda má v tomto závodě vynikající výsledky, od roku 1978 získala tato japonská továrna v 31 závodech 22 vítězství. V posledních 13 letech pak Honda vyhrála tento závod celkem dvanáctkrát.

Prvním z týmů, jenž bude těžit z plné podpory HRC, je tým F.C.C. TSR Honda, ve kterém se budou střídat Japonci Kosuke Akiyoshi (34 let) a veterán Shinichi Ito (42 let), který nedávno vyhrál tradiční „přípravu“ na osmihodinovku, tedy závod Suzuka 300km. Oba tito jezdci již vědí, jak chutná vítězství v osmihodinovce na Suzuce. Akiyoshi jej vyhrál v roce 2007, Ito slavil dokonce třikrát, když si prvenství připsal v letech 1997, 1998 a 2006. To znamená, že bude útočit na vyrovnání vítězného rekordu, který čtyřmi vítězstvími drží Mistr světa 500cc Wayne Gardner a vítěz závodů MotoGP a 250cc, Tohru Ukawa.

Druhý tovární stroj bude poskytnut Musashi Racing Teamu HARC-PRO, který představí dvojici domácích jezdců Tatsuyu Yamaguchiho a Yoshiteru Konishiho. Dvojice své šance naznačila druhým místem v nedávném závodě Suzuka 300km.

Třetí stroj CBR 1000RR s podporou HRC představí tým Sakurai Honda, kde pojede Chojun Kameya a Australan Joshua Brookes. Zatímco předchozí dva týmy pojedou s pneumatikami Bridgestone, tento tým bude používat pryž od firmy Dunlop.

Továrna Honda slavila první vítězství na tomto velmi sledovaném závodě, jehož se při příznivém termínu často zúčastňují i hvězdy z elitních světových šampionátů WSBK a MotoGP, v roce 1979, kdy stroj CB900 dovezli do cíle jako první Australané Tony Hatton a Michael Cole. Tyto stroje následně získaly ještě další čtyři vítězství, než se ke slovu dostal poprvé klasický čtyřválec V4. Motocykl Honda RS750R zvítězil poprvé v roce 1984 a pilotovali jej Američané Mike Baldwin a Fred Merkel. Celou jeden a půl dekády pak tyto V4 stroje ovládaly osmihodinový závod na jedné z nejlegendárnějších tratí této planety. Z 16 závodů jedenáctkrát vyhrály. Po úspěchu stroje RS750R přišel ke slovu neméně legendární RVF750 F1, který získal pro Hondu dalších pět vítězství (radovali se na něm mimo jiné Wayne Gardner, Mick Doohan, či Dominique Saron). Stejný počet pak přidaly i stroje RC45 Superbike, které k vítězství dopravili také Aaron Slight, Doug Polen, Tadayuki Okada, Tohru Ukawa a Shinichi Ito. Dalším strojem, který ovládl závod Suzuka 8h, byl dobře známý VTR 1000 SP ve vytrvalostní podobě W. V letech 2000 až 2003 s těmito dvouválci vítězili například Tohru Ukawa, Daijiro Kato, Colin Edwards, či Valentino Rossi. Poslední čtyři vítězství pak Hondě přinesly aktuální stroje CBR1000RR.


Další články sekce