KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Italská krize v superbicích

Text: Jiří Mikšík, Foto: Team Pedercini
07.05.2009
 

S výjimkou Maxe Biaggi a Michela Fabrizia, tedy dvou továrních jezdců Aprilie a Ducati, prožívá italská superbiková silnice krizi, jakou už dlouho nepamatuje.

Šampionát superbiků míří na okruh v Monze, tedy jak jsem psal, na trať, která psala nejen úspěchy ale i tragédie motocyklového silničního sportu v Itálii. A jak píší italská média, ještě nikdy na tom nebyly superbiky z italského pohledu tak špatně. Podívejme se tedy na "italskou superbikovou" startovku:
Jistě Michel Fabrizio (24 let) je schopen bojovat v každém závodě o podium - má jich za své 4 roky závodění v této třídě už sice 13, ale závod takový ještě vyhrát nedokázal...
Jeho o 13 let starší krajan Max Biaggi sice za svého 3-letého působení v superbicích stál už 26x na bedně, s továrním motocyklem Suzuki hned ve svém premiérovém roce také 3 jízdy vyhrál, ale to bylo bohužel vše.

Italská krize je však o jeden stupínek níže, a sice u jezdců, kteří buď "pravidelně" jezdili v Top 10 a měli také občas šanci na bednu, či prostě jen tak občas bodovali. 

V původní startovní listině, kterou vydal promotér šampionátu, bylo celkem šest dalších Italů a o jednom dalším se vážně diskutovalo:

Byli to Matteo Baiocco a Ayrton Badovini (oba PSG 1 Corse), Roberto Rolfo (Stiggy Honda), Vittorio Iannuzzo (Squadra Corse Italia), Luca Scassa (Team Pedercini) - na snímku, Alessandro Polita (Sterilgarda Ducati) a jezdit měl i Lorenzo Lanzi (DFX Corse).

A jaká je aktuální situace?

♦ Robby Rolfo (Stiggy Honda) byl nahrazen Američanem Johnem Hopkinsem.
♦ Alessandro Polita (Sterilgarda Ducati) se vůbec na start v roce 2009 nepostavil.
♦ Ayrton Badovini (PSG 1 Corse) už nejel ani v Assenu.
♦ Matteo Baiocco (PSG 1 Corse) vynechá minimálně oba dva zámořské závody
♦ Lorenzo Lanzi (DFX Corse) v Monze nepojede, v zámoří také né a v Misanu?

A tak zůstali jen dva mohykáni:

27-letý Vittorio Iannuzzo (Squadra Corse Italia) s Hondou má na svém kontě během čtyř sezón v superbicích sice už 69 závodů, ale také bez jediného Top umístění. Paradoxně se mu jevíce dařilo v roce 2007, kdy sice startoval na motocyklu Kawasaki pouze v 5-ti závodech, ale také pětkrát bodoval a dokonce ve Valencii skončil v 1. jízdě jako 10. O rok dříve měl na svém kontě bodů 6. A v sezóně 2008 nebodoval.

25-ti letý Luca Scassa (Team Pedercini) na Kawasaki odjel zatím pouze 10 závodů této kubatury a v posledním závodě - tedy ve druhé assenské jízdě získal i svůj premiérový bod.

Není tedy divu, že italská motocyklová média si moc servítků před Monzou před ústa neberou.


 


Další články sekce