KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

ITP Essox Cup - Praha

Text: Robert Požárek
ITP Essox Cup - Praha
29.10.2009
 

I v Praze se dá závodit v terénu aneb ITP ESSOX CUP v Hummer centru

Cross-country závody v Praze? To se ti pořadatelé z ADT a ASP GROUP úplně zbláznili . . . Tak tenhle názor měla asi většina závodníků. Přesto se pořadatelé nedali odradit a na 7. díl ITP ESSOX CUPu sezvali závodníky do Hummer centra v Praze. Zvědavost jezdců a touha vyzkoušet si atmosféru jedinečného závodu nakonec nad nedůvěrou zvítězily a pořadatelé museli dokonce účastníky odmítat. Tak velký zájem byl o tento závod.

„Adéťáci“ dostáli svého slibu a opět připravili novinky. Na tři km dlouhé trati sice chyběly dlouhé skoky, ale jezdci tím o adrenalin a diváci o zábavu připraveni rozhodně nebyli. Absence skoků byla vykompenzována opravdu, ale opravdu prudkými výjezdy a sjezdy, pro diváky byli velmi atraktivní hluboké výkopy, kdy jezdci projížděli bahenní kaší hluboko pod jejich nohama a nejvíce se líbili umělé překážky v divácké aréně. Tři klády za sebou, pak průjezd přes naštípaný špalky a nakonec pyramida z klád. Pro moto profi navíc přejezd auta. A to všechno před zaplněnou diváckou arénou, která každé zaseknutí hlasitě povzbuzovala. Tentokrát jezdcům nic nedarovala ani trať, ani diváci.

Jednoznačně nejtěžší podmínky měla kategorie QUAD HOBBY. Šedesát osm jezdců se muselo poprat s mazlavým blátem, které hodně stížilo průdké výjezdy a překonávání umělých překážek. Část umělých překážek nakonec byla pro čtyřkolky odstraněna a do závodu byly zpět zařazeny až pro motorky. Tuto kategorii jednoznačně vyhrál Luboš Koníček z klubu Quadex TP, který druhému v cíli Lukáši Pudlovi nadělil jedno celé kolo, o pouhých 7 vteřin později projel cílem Radek Šimice. Závody poslední dobou nevycházejí Davidu Babkovi z Access Motor Racing teamu. David první tři závody vyhrál, ve čtvrtém závodě byl bronzový, ale pak ho začala doprovázet smůla, která se mu nevyhnula ani v Praze, kde v polovině závodu odstoupil. Svůj náskok na čele průběžného pořadí seriálu tak opět navýšil Davidův týmový kolega David Buříval, který dojel na nepopulární čtvrté pozici a o pouhé dvě příčky za ním skončil další adept na titul, Vlastík Dašek z QuadtexTP. V posledním závodě se tak můžeme těšit na tuhý boj o celkové prvenství.

V kategorie QUAD PROFI startovalo 50 jezdců. Závod byl velmi vyrovnaný a o stupně vítězů bojovali tři borci, kteří zbytku startovního pole ujeli o kolo. V cíli je po 75 minutách závodu dělilo pouhých 51 vteřin a na stupně vítězů se dostavili v pořadí – Jan Kadeřábek, Erik Lesák a Josef Brand. Průběžnému pořadí seriálu vévodila do tohoto závodu dvojice jezdců Access Motor Racing Teamu – Zdeněk Mucha a Pavel Pešan – od sebe je dělily pouhé dva body. Absence Pavla v pražském závodě notně nahrála do karet Zdeňkovi, kterého nemusí moc mrzet sedmá příčka v tomto závodě, díky které Muchu v průběžném pořadí seriálu přeskočil. Díky vítězství v Hummer centru ztrácí Honza Kadeřábek na třetího muže průběžného pořadí – Frantu Novotného pouhý jeden bod. František dojel v Praze pátý.

O body do průběžného pořadí  seriálu se v kategorii MOTO HOBBY popralo 56 jezdců. Velký souboj se odehrál mezi prvním a třetím jezdcem průběžného pořadí – Hejdou a Nevolem. Po hodině závodu byl první v cíli odmáván Honza Nevole a před posledním závodem seriálu se posunul druhou příčku průběžného pořadí. Stříbrný v tomto závodě Jan Hejda si stále drží první pozici průběžného pořadí a bronzový dojel v Praze závodě Lukáš Jokl. Dosavadní druhý muž průběžného pořadí seriálu Pavel Touš v tomto závodě bodoval až na osmém místě a propadl se o jednu příčku v bodování seriálu právě za Honzu Nevole.

Dvacetisedmi jezdcům kategorie MOTO PROFI vévodili dva borci – Ondřej Helmich a Milan Kubík. Ti už po 30 minutách závodu naděli ostatním celé kolo a po zbylých 60 minut už před sebe nikoho nepustili. Na trati sváděli krásný souboj, při průjezdech časomírou je dělili pouhé vteřiny. Až v závěru závodu Milan mírně zpomalil a tak konečný náskok prvního v cíli - Ondry Helmicha - byl 43 vteřin. Třetí skončil Petr Soubusta. Z trojice vedoucích mužů průběžného pořadí seriálu Unger, Uher, Kroupa chyběl jen Lukáš Kroupa. A přišel tím o třetí místo průběžného pořadí, o které ho připravil Honza Matějka z šumavského týmu Enduro racing Petrovice. Ten dojel v Praze sedmý. O trochu lépe si vedl Honza Unger, v Praze pátý. Upevnil tak své vedoucí místo před Petrem Uhrem, který dojel na místě devátém.

Předposlední závod v atraktivním prostředí Hummer centra ukázal, že když se sejdou správní partneři, dá se závod uskutečnit i blízko velkého města. Velké poděkování patří borcům z Hummer centra za poskytnutí areálu, společnosti ASP GROUP za finanční podporu a ceny pro vítěze a mediálním partnerům za skvělou propagaci celého seriálu. Před námi je poslední závod ITP ESSOX CUPu, který se pojede 14.11. O vhodné lokalitě ještě není rozhodnuto, bude včas oznámena na stránkách pořadatele – www.atvAmoto.cz.

 


Další články sekce