KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

ITP ESSOX CUP zabalený do bláta (fotogalerie)

Text: Robert Požárek, foto: Petr Štola
ITP ESSOX CUP zabalený do bláta (fotogalerie)
02.03.2009
 

Jinín motokrosová vesnička nedaleko Strakonic, nabídla první letošní závod Cross Country ITP Essox Cup.

Všichni čekali sníh a on roztál. Ani v třetím ročníku závodů se nepodařilo pořadatelům z ADT Horažďovic splnit závodníkům přání a uspořádat závody motorek a čtyřkolek na sněhu. A tak se první závod ze sedmidílného seriálu ITP ESSOX CUP 2009 jel tuto sobotu v motokrosovém areálu v Jiníně u Strakonic opět bez sněhu. Za to v blátě. Tající sníh vytvořil místy na trati laguny plné mazlavé a kluzké hmoty. Ale jak už to u endůrářů a čtyřkolkářů bývá, tahle skupinka prostě bahno může, takže se o první body do seriálu utkalo celkem161 jezdců ve čtyřech rozjížďkách. Ve startovním poli se objevila zvučná jména, např. Martin Liška, mistr ČR 2008 kategorie čtyřkolek do 450 ccm, kterého vybavením a oblečením podporuje generální partner celého seriálu, společnost ASP Group Distributing.

 


Připraveny byly čtyři varianty přes tři kilometry dlouhé tratě, která byla kombinací klasických motokrosových úseků a přírodních částí – dlouhé skoky a rychlé široké části střídaly technické pasáže – jízda přes kořeny stromů, výjezdy prudkých lesních strání, brody  bahenních řek, kluzké louky. V Jiníně hned na start navazuje poměrně prudký a táhlý kopec a ten už v prvních vteřinách napověděl, že pro některé čtyřkoláře bude závod hodně tvrdým oříškem. Prostě kdo neměl na své čtyřkolce kvalitní obutí, neměl nárok v závodě uspět. Trať byla opravdu náročná, šestnáct jezdců vzdalo závod už po prvním kole.

 


Jako první startovalo 46 jezdců kategorie Hobby, na které čekalo 45 minut závodění. Na start se postavila i jedna žena – Jana Hůlková z Prahy (v závodě se umístila na 24. místě). Obrovské uznání si zaslouží i Radek Skalický (Access Tomahawk 300 Limited), který se i přes zdravotní omezení postavil na start této kategorie a nečekal na letní závody, ve kterých bude vypsaná speciální kategorie pro tělesně postižené. Radek dojel na 37. místě . První místo obsadil David Babka na stroji Access Warrior 450, člen ACCESS MOTOR Racing Team - závodního teamu hlavního partnera seriálu. Druhý skončil s odstupem 16 sekund Luboš Koníček (Suzuki LTZ 400) a třetí Josej Mašita (Suzuki LTR 450) ztrácel na Davida 44 vteřin. Hodně smutný byl Vlasta Dašek na Kawasaki KFX 700, kterého od bronzové stupínku dělilo pouhých 5 vteřin.

 


Technicky náročnější trať a 75 minut ostré jízdy – to byla výzva pro 36 borců kategorie Profi. I v této kategorii ozdobila startovní pole žena, konkrétně Sandra Mathy z Rakouska (patří ji výborné 15. místo). Kategorii Profi jasně dominoval již zmiňovaný mistr republiky, Martin Liška na KTM SX 450. Cílem projel s náskokem téměř tří minut před druhým Jardem Chytilem na Cam-Am, který tak navázal na úspěchy z loňského ročníku ADT ESSOX CUPu. O pouhých 5 vteřin později projel cílem na třetím místě Petr Přibáň také na stroji zn. Can-Am.

Po vyhlášení výsledků kategorie čtyřkolek a předání cen, pokračoval program závodem motorek. Jestliže se čtyřkolky musely prát hlavně s blátem na trati, pro motorky byly největší výzvou přírodní pasáže. Zem sice nebyla promrzlá, ale přesto kluzké kořeny a kameny velmi často poslaly jezdce k zemi. Byly i chvíle, kdy musel závodník sesednout z motorky a vytlačit ji na vrchol těžkého úseku nebo využít pomoci přihlížejících. Místa, kde se mísily emoce - jezdci potili krev a proklínali účast v závodě, diváci byli nadšení a skvěle se bavili. Právě pro tyhle oboustranné zážitky jsou závody v cross country tak oblíbené.

 


Největší konkurence byla již tradičně v kategorie Moto Hobby, na startovní čáru se postavilo 52 jezdců. Za 60 minut vymezených pro tuto kategorii byl nejrychlejší Miloš Bambas na KTM 450R. Stříbrnou příčku obsadil Honza Hejda (Yamaha YZ 250 F), bronzový byl Martin Baďura (KTM EXC 450) .

Královská kategorie Moto Profi, to se rovná 90 minut ostrého nasazení a technicky nejnáročnější úseky tratě. Nejlépe si s tím poradil Honza Unger z enduro klubu Zruč nad Sázavou, druhý byl Honza Matějka z pořadatelského ADT Race Teamu a třetí skončil Matěj Macháček.

 


Velké poděkování patří všem závodníkům a divákům za vytvoření skvělé atmosféry, provozovateli jinínského areálu, panu Strachovi za skvěle připravený areál, hlavnímu partnerovi, společnosti ASP Group Distributing za finanční podporu a samozřejmě i všem zdravotníkům a pořadatelům za pomoc při závodech.

Enormní zájem mezi jezdci o účast v prvním závodě je velkým příslibem i pro další závody seriálu. Ten pokračuje 21. března v Sedlčanech, okr. Příbram. Kompletní výsledky a fotky z jinínského závodu najdete na stránkách pořadatele – www.atvAmoto.cz, zde se také můžete přihlašovat do dalšího závodu.

Kompletní výsledky – Jinín:
Kategorie Quad Hobby (pdf)
Kategorie Quad Profi (pdf)
Kategorie Moto Hobby (pdf)
Kategorie Moto Profi (pdf)Kompletní fotogalerie Z D E ...... 

 

 

Kompletní fotogalerie Z D E ......

 

 

Další články sekce