KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

James Stewart zářil v Doningtonu

Tisková zpráva Kawasaki Racing
James Stewart zářil v Doningtonu
02.10.2008
 

Sice se nestal nejlepším jezdcem motokrosu národů, nicméně svými výkony jednoznačně potvrdil, že patří mezi absolutní světovou elitu.

Již po devatenácté zvítězil v motokrosu národů tým USA, který poslední neděli obhájil v Doningtonu titul Mistrů světa družstev. Skvěle sestavený tým z továrních jezdců Kawasaki, kde vedle zkušeného šampióna Tima Ferryho, stál letošní vítěz AMA Motocross Lites (MX2), dvacetiletý  Ryan Villopoto a nikým neporažený vítěz AMA Motocross (MX1) James Stewart, ovládl všechny tři rozjížďky, ve kterých jim dokázali konkurovat opravdu jen ti nejlepší jezdci ze světového šampionátu, či opět z amerického mistrovství.

Jednou z nejsledovanějších hvězd celého motokrosu národů, byl právě černý Američan James Steward. Jezdec továrny Kawasaki na začátku letošní sezony nejprve nastoupil k několika závodům Mistrovství světa v supercrossu, kde sice dokázal zastavit skvěle jezdícího Chada Reeda, ale kde se i zranil a supercrossovou sezonu tak velmi záhy ukončil. Příprava na americký národní šampionát, což je nejkvalitnější národní soutěž světa, se vyplatila a James Stewart získal obdivuhodným stylem titul USA, kdy za celou sezonu nenalezl jediného přemožitele a AMA Motocross Championship končil s maximálním bodovým ziskem, jenž mu určilo vítězství ve všech bodovaných rozjížďkách celé sezony.

Evropa byla právem zvědavá na porovnání jezdeckých kvalit tohoto černého motokrosového krále USA se zbytkem světa, který byl tvořen špičkovými jezdci z Mistrovství světa MX1, MX2, ale i MX3. James nemohl využít svůj stroj, na který se přivykl během americké sezony, v Británii totiž dostal k dispozici sice stejný materiál Kawasaki KX450F, nicméně připravovaný tamním zastoupením. Již v tréninku ovšem dokázal skvěle připravit tento materiál na kvalifikační boje, i hlavní závody. Trénink vyhrál s rozdílem půl sekundy, kvalifikační závod třídy MX1 poté zcela jasně ovládl a nakonec i zvítězil. V neděli nejprve ve své první rozjížďce nenechal nikoho na pochybách a zvítězil, ve druhé sice také jezdil na čele závodu, kde si vytvořil dostatečný náskok, svůj dokonalý triumf, který by znamenal to, že by ho během celého víkendu nedokázal nikdo porazit ani na evropském území, nakonec pokazil chybou a následným pádem, po kterém se propadl do středu startovního pole.

„I když jsem druhou rozjížďku neměl skvělou, jsem s víkendem spokojený,“ hodnotil své účinkování na letošním motokrosu národů James Stewart. „Jsem rád, že jsem zde v Anglii dokázal vyhrát jeden závod a nakonec bych vyhrál i ten druhý, jenže jsem to zahodil. Celkově tým zvítězil, takže to byl skvělý den. První závod byl dobrý, měl jsem solidní start a jel jsem několik kol ve vedoucí skupině. Pak jsem se dostal na vedoucí pozici. Měl jsem skvělou bitvu s Philippaertsem, ale nakonec jsem mu dokázal ujet a vyhrát. To bylo dobré. Ve druhém závodě jsem měl opět dobrý start. Tentokrát jsem zase bojoval s Pourcelem a i jemu jsem byl schopen nakonec ujet. Pár kol před cílem jsem trefil jednu díru a ta mě vyhodila do balíku slámy. Tím skončila naděje na vítězství.“


Další články sekce