KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Je to Capirossiho poslední rok?

Text: Jiří Mikšík, Foto: Rizla Suzuki
01.08.2008
 

Původně měl tým MotoGP Rizla Suzuki oznámit složení svých jezdců na rok 2009 už po Grand Prix USA. Proč k tomu nedošlo, vysvětlují další řádky.

„Nikam nespěcháme, rozhodne se mezi Vermeulenem, Capirossim a Spiesem. V každém případě pojedou i v roce 2009 pouze dva motocykly Suzuki“, vysvětluje týmový manager Suzuki Paul Dening a dodává: „Po Brně budeme o něco dále, co se týká dojednávání smluv“.

Ve smlouvě Chrise Vermeulena je totiž klauzule, že pokud bude po závodě Grand Prix Laguna Seca v průběžném pořadí do 6. místa, tak má místo pro rok 2009 jasné. Jak známo, australský jezdec je 7. a chybí mu pouhých 11 bodů na Colina Edwardse.

„Byl jsem se Suzuki celkem 6x na stupních vítězů“, říká „protinožec“. „Vím, že má o mě zájem tovární tým Ducati do superbiků, ale chci zůstat v MotoGP, zde jsou nejlepší jezdci světa a zde chci vyhrávat. Můj management (International Racers) zjišťuje všechny možnosti a mezi ně patří i Kawasaki (zde je místo vedle Johna Hopkinse na rok 2009 stále volné)“, říká dále Chris Vermeulen, jehož místo v týmu se zdá být na rok 2009 celkem jasné.

Po velmi dobrém vystoupení Bena Spiese v Laguna Seca, byl jak v kvalifikaci, tak v závodě lepší než Loris Capirossi, se zdá být ohroženo místo veterána Grand Prix, Lorise Capirossiho.

34-letý Capirossi, který svou první Grand Prix jel v roce 1990 (Japonsko, 125 ccm), stal se třikrát mistrem světa (2x 125 ccm, 1x 250 ccm), vyhrál celkem 29 závodů Grand Prix a 98x stál na „bedně“, může také po této sezóně být odstaven na vedlejší kolej. A ačkoliv sám Capirossi neustále opakuje, že je u Suzuki spokojen a že to chce ještě jednou v roce 2009 zkusit, tak má v ruce zřejmě ty nejhorší karty z celé trojice. Zranění a pády, které ho letos pronásledovaly, znamenají zatímní 11. místo a pouhých 61 bodů. Jeho nejlepší letošní umístění je 5. místo z Jerezu. V zásadě se dá říci, že pokud se mu po letní pauze podaří taková série jako stejně starému Colinu Edwardsovi u týmu Tech3 Yamaha, tak může zůstat, pokud ne, tak je to jeho poslední sezóna v Grand Prix.

Američanovi Benu Spiesovi je sice vyčítáno (a to dokonce i od jeho mentora Kevina Schwantze), že nevyužil možnosti a nejel místo zraněného Capirossiho v Assenu, ale on má na tento případ odlišný názor. „Jen bych se blamoval. Páteční tréninky už byly absolvovány, když jsem dostal tu nabídku. A na nové trati (né zrovna lehké) a za povětrnostních podmínek (polomokré, polosuché), které tam panovaly, by to bylo jen riziko. Co by přineslo jet s odstupem vzadu, nebo nezdravě riskovat? Vím, že ne všichni tehdy toto moje rozhodnutí pochopili…V Laguna Seca jsem naproti tomu hned od začátku patřil ke středu pole a na Rossiho mi chyběla pouhá sekunda. Přitom on a Stoner jezdí jako z jiné planety“

„Pokud mě nebudou v týmu (Rizla Suzuki – MotoGP) chtít, tak se musím ohlédnout po nějakém jiném působišti. Ale doufám, že to tak daleko nedojde. Ale pokud by zůstala dvojice Capirossi – Vermeulen, tak mě nabídka do WSBK na Alstare Suzuki neláká. V tomto případě nebudu měnit paddock, moje budoucnost je MotoGP“, dodává americký jezdec, který už v seriálu AMA vyhrál vše, co se vyhrát dalo.

 


Další články sekce