KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Je to kolaps?

Text: Jiří Mikšík, Foto: Team Haojue
29.04.2009
 

Čínský tým Haojue nenastoupil k závodu Grand Prix Japonska ve třídě do 125 ccm, ačkoliv se zúčastnil obou volných tréninků. Je to očekávaný kolaps tohoto týmu?

Kvůli technickým defektům se čínský tým HAOJUE - ještě v lednu pod názvem MATRA (jezdci: Michael Ranseder z Rakouska a  Matthew Hoyle z Velké Británie) vzdal po druhém volném tréninku účasti jak v kvalifikaci, ta se nakonec stejně nejela, ale i účasti v závodě samotném. 

A tak se pochopitelně objevují spekulace, že se tento tým vedený dřívějším managerem týmu Suzuki Grand Prix Garry Taylorem už na závodech Grand Prix letos neobjeví. Důvodem jsou jak neuspokojivé výsledky a pochopitelně také "hospodářská krize" a s ní související vysoké finanční výdaje na účast v závodech světového šampionátu. 

Rakušan Michael Ranseder ovšem letí ve čtvrtek do Jerezu k závodu Grand Prix tak, jak bylo plánováno. A týmový šéf Garry Taylor vehementně tento kolaps dementuje: "Nevidím žádný důvod, proč tento projekt stopnout", říká okamžitě a dodává: "Vždy jsme tento rok nazývali jako rok vývoje a učení. Samozřejmě, že bychom byli rádi rychlejší, ale máme úplně nové motocykly. A musíme tedy také počítat s dětskými nemocemi. V Motegi se objevily technické problémy a jelikož se letos smí používat jen jeden motocykl, tak jsme se prostě stáhli z účasti v závodě."

Už v Kataru ztratil Ranseder v tréninku 5,7 sekundy na PP Juliana Simona, v Motegi pak 6,4 sekundy na PP Andrea Iannoneho. A Brit Hoyle dokonce 8,6 sekundy. 

"Pochopitelně, že jsem byl rozčarován, když mi tým sdělil, že závod nepojedeme. Za těchto velmi proměnlivých povětrnostních podmínek jsem si dával šance na body", říkal zklamaně specialista na mokro Michi Ranseder.

Je zde ještě jedna zajímavá věc, už před sezónou opustil tento tým konstruktér Jan Witteveen, dřívější závodní ředitel továrny Aprilie.

Naproti tomu druhý čínský tým Loncin a tedy velký domácí konkurent Haojue, vedený Italem Nicolou Casadeiem slavil v Motegi velký úspěch: Zkušený Japonec Tomoyoshi Koyama (celkově třetí v MS 2007 - s KTM) dojel jako 12., tedy získal pro tento tým první letošní 4 mistrovské body.


Další články sekce