KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jeden půjde asi brzy z kola ven

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
27.05.2008
 

Následující čtyři závody MotoGP během šesti týdnů budou hodně rozhodující pro další vývoj šampionátu o titul mistra světa královské kubatury MotoGP.

 

 

A vedoucí jezdec šampionátu, Valentino Rossi, říká: "Jeden ze čtyř kandidátů na titul bude po těchto čtyřech závodech bez šance na titul." A kdo jsou tito čtyři největší a zřejmě jediní kandidáti na titul světového šampiona? Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Valentino Rossi a Casey Stoner, pěkně podle abecedy. A Rossi pokračuje: "Po Mugellu, Barceloně, Doningtonu a Assenu skončí první poločas, a bude nastaven prozatímní výsledek pro druhý poločas".

"Pochopitelně, že jasné vítězství v Le Mans bylo pro konkurenci varováním, ale o nějakém K.O. nemůže být řeč. V podstatě jsem jen ukázal, jak silný letos jsem !".

Valentino Rossi je jediným jezdcem, který dokázal letos vyhrát dvakrát ! a to na dvou úplně rozdílných okruzích. Nejdříve na superrychlém okruhu v Šanghaji a potom v Le Mans, což je proti čínské "Speedway - Piste" v podstatě "Micky Mouse Track".

Následující čtyři závody budou dle pětinásobného mistra světa královské kubatury redukovat čtveřici na pouhou trojici (aktuálně vede Rossi se ziskem 97 bodů před Lorenzem a Pedrosou - po 94 a Stonerem s 56 body).

"Těžko říci, co se stane. Všichni čtyři jsou schopni vyhrát závod. Stoner má jednu nevýhodu, jako jediný ze čtveřice má už na svém konte jednu nulu a proto je na něho také největší tlak. Ale Stoner dokázal v loňském roce především ve druhé polovině sezóny jezdit skvěle a já od něho očekávám letos to stejné. Ovšem ta nula z Le Mans mu bude v průběžné tabulce ještě dlouho zavazet".

Oba dva Španělé Pedrosa a Lorenzo jsou na tom bodově úplně stejně a jak je jako soupeře vidí Rossi?

"Velmi těžká otázka, Lorenzo je extrémně silný, ale úplně jiný typ než Pedrosa. Jejich šance bych tipoval 50 : 50. Pedrosa má více zkušeností ze závodu MotoGP, a Lorenzo zatím dělá začátečnické chyby,ale jezdí velmi dobře."

Velkou předností Lorenza proti Pedrosovi jsou jeho předjížděcí schopnosti. "Předjíždí skutečně velmi dobře, jezdí hodně agresivně, ovšem s velkým rizikem. To ho dělá hodně silného, ale je to také hodně nebezpečné. Je to nejnebezpečnější soupeř a to momentálně stačí", říká o svém týmovém kolegovi Valentino Rossi.

"Problémy jeho zranění jsou hlavně při chůzi. jinak by asi nebyl v Le Mans druhý. Měl také hodně štěstí v neštěstí, že více zraněná je pravá noha. Neboť brzdění nepotřebuje takový cit v noze jako řazení. Ale nyní bez legrace: Aź bude Lorenzo zase úplně zdravý, tak bude ještě nebezpečnějším konkurentem, než je doposud", je si vědom vedoucí muž šampionátu. 

 


Další články sekce