KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jen pneu soft a medium do Motegi

Text: Jiří Mikšík, Foto: Fiat Yamaha
23.04.2009
 

Jednotné pneumatiky Bridgestone se už sice zabydlily v královské třídě MotoGP, ale...

Stejně jako v Kataru, budou mít jezdci kubatury MotoGP k dipsozici i v Motegi pouze dva druhy penumatik. Budou to směsi "soft" a "medium", ačkoliv je to pro firmu Bridgestone domácí Grand Prix. 

Firma Bridgestone tak díky svému statusu jako jediný výrobce pneumatik pro královskou kubaturu vyhraje v Motegi už pošesté po sobě.

V roce 2004 vyhrál Japonec Makoto Tamada, potom třikrát po sobě Ital Loris Capirossi a konečně vloni z druhé řady startující Ital Valentino Rossi vyhrál sice v Motegi premiérově, ale zajistil si tak nejen svůj osmý titul mistra světa, ale pro pneumatikářskou firmu Bridgestone druhý po sobě (po Casey Stonerovi - 2007).

V posledních pěti letech se konala tato Grand Prix vždy na konci sezóny (12. závod v letech 2004 a 2005, 15. v sezónách 2006 až 2008). Tento rok se tedy jede japonská Grand Prix na začátku celé sezóny, a rozhodně tak nebude rozhodovat o titulu.

Technici z Bridgestone očekávají o víkendu o pět až deset stupňů chladnější teplotu, než bývá na podzim. A proto berou do Motegi pouze už zmiňované typy pneumatik, tedy "soft" a "medium", které jsou použitelné přibližně při teplotě mezi 15 až 25 stupni. 

"Kvůli silnému brzdění (na protější rovince z 300 km/h na 80 km/h) a následujícímu dlouhému zrychlení je nutná velká stabilita a výdrž pneumatik", říká Hiroshi Yamada, závodní manažér Bridgestone. "Díky Caseyovi a Valentinovi jsme zde vyhráli naše první tituly ve třídě MotoGP. Naše úloha v letošním roce je ale pro nás úplně nová. Náš cíl je, aby všichni jezdci měli k dispozici top materiál a fanoušci tak viděli pěkné a napínavé závody", říká dále Yamada.

Poznámka redakce: Po zavedení jednotných pneumatik byly odstupy v Kataru mezi jezdci větší, než v minulosti, i když se očekával opak.

Zajímavý je také názor Lorenza k problematice jednotných pneumatik: "Bridgestone vyvinula tyto pneumatiky pro Valentina a Caseye. Oba dva jezdí agresivněji než já. Proto je pneumatika "medium" pro oba dva perfektní, pro můj měkký jezdecký styl naopak skoro příliš tvrdá. Musím se naučit "medium" používat a svůj styl upravit, na to ale potřebuji čas. Co mě ale může utěšovat, že zatímco Casey a Valentino jsou už skoro na limitu, tak já mám ještě hodně velké možnosti".

 


Další články sekce