KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jezdci MotoGP a jejich brněnská statistika

Zdroj: Dr. Martin Raines, foto: Fiat Yamaha
Jezdci MotoGP a jejich brněnská statistika
14.08.2009
 

Tradiční pohled na jezdce kategorie MotoGP a jejich nejlepší výsledky v závodech na daném okruhu, dnes tedy na okruhu v Brně.

·        Valentino Rossi získal své vůbec první pódium v kariéře právě v Brně, když v roce 1996 vyhrál závod třídy 125cc poté, co poprvé v kariéře také startoval z pole position. Ze svých devíti startů v závodech nejprestižnější třídy na okruhu v Brně, má Rossi čtyři vítězství a tři druhá místa. Jediné dva závody, kdy nebyl na pódiu, byly před dvěma lety, kde dojel na 7. místě a v roce 2002, kdy nedokončil závod poté, co z boje o vítězství s Maxem Biaggim musel odstoupit kvůli problému se zadní pneumatikou.

·        Jorge Lorenzo má v Brně vynikající historii ve slabších kategoriích. V roce 2004 vyhrál závod třídy 125 ccm, poté třikrát v řadě získal pódium ve třídě 250 ccm. Lorenzo také ve všech jeho třech závodech třídy 250 ccm startoval z pole position. Vloni skončil v závodě MotoGP na 10. místě poté, co prožil doslova katastrofální kvalifikaci a svůj nejlepší čas nedal ani v kvalifikačních 107 procentech. Díky rozhodnutí ředitele závodu se ale mohl na start závodu postavit.

·        Casey Stoner (v závodě nestartuje) ovládl závod MotoGP v roce 2007, kdy po vítězství v kvalifikaci vyhrál závod stylem start-cíl s náskokem 8 sekund. Vloni opět vyhrál kvalifikaci a v závodě si vytvářel na čele náskok, v sedmém kole pak havaroval v době, kdy měl již dvě sekundy na své pronásledovatelé.

·        Dani Pedrosa v Brně vyhrál závody v obou menších třídách. V roce 2003 závod třídy 125 ccm a v roce 2005 závod třídy 250 ccm. Ve třech závodech MotoGP získal jedno pódium, ale to poté, co startoval z 9. místa na roštu (rok 2006). V roce 2007 skončil čtvrtý, vloni po problémech s pneumatikami Michelin dojel na 15. místě.

·        Brno je pro Colina Edwardse jedním z nejméně úspěšných okruhů. Je to jeden ze čtyř okruhů, kde Edwards ještě neskončil nikdy ve své kariéře mezi prvními šesti závodníky v cíli závodu (dalšími jsou Misano, Indianapolis a Sepang). Druhé místo Colina Edwardse v Doningtonu bylo jeho nejlepším výsledkem od doby, kdy před dvěma lety skončil druhý také na stejném okruhu.

·        Andrea Dovizioso skončil v Brně třikrát druhý v menších třídách, pokaždé za Jorgem Lorenzem. Vloni, při své brněnské premiéře v kategorii MotoGP, skončil devátý, ale jako nejlepší jezdec používající pneumatiky Michelin.

·        Marco Melandri debutoval v Grand Prix právě na brněnském okruhu. Bylo to krátce po jeho patnáctých narozeninách v roce 1997 a Melandri se v té době stal nejmladším jezdcem v celé historii Grand Prix, který nastoupil k závodu. Melandri je v Brně trojnásobným vítězem v menších třídách, v roce 1998 a 1999 vyhrál závod třídy 125 ccm a v roce 2002 závod třídy 250 ccm. V roce 2007 Melandri v Brně nestartoval kvůli zranění z pádu v předcházejícím závodě v Laguna Sece. Vloni skončil v GP ČR na sedmém místě, což byl jeho druhý nejlepší výsledek v sezoně.

·        Randy de Puniet vyhrál v Brně závod třídy 250 ccm v roce 2003. V roce 2007 dojel v závodě MotoGP na 8. místě, jako nejlepší z jezdců Kawasaki. Minulý rok havaroval v šestém kole, ale do závodu se vrátil a nakonec skončil na 16. místě, pouze 2 sekundy za Pedrosou.

·        Chris Vermeulen skončil v roce 2007 na 5. místě, vloni byl šestý.

·        Loris Capirossi startoval v Brně již celkem devatenáctkrát. Z jeho jedenácti závodů ve třídě MotoGP skončil desetkrát mezi nejlepšími šesti, včetně jeho vítězství v roce 2006 a tří dalších pódiových výsledků.

·        Alex de Angelis skončil na pódiu jednou, bylo to v roce 2003, kdy dojel závod třídy 125 ccm na 3. místě. V loňském roce skončil při své MotoGP premiéře 5. v kvalifikaci a 8. v závodě (jeho nejlepší kvalifikační výsledek ve třídě MotoGP). De Angelisovo čtvrté místo v Doningtonu je jeho nejlepším výsledkem od doby, kdy přestoupil do MotoGP.

·        James Toseland získal 6. místem na Doningtonu nejlepší výsledek britského jezdce na domácím okruhu od doby zavedení čtyřtaktní třídy MotoGP v roce 2002. Toseland skončil ve své loňské premiéře v Brně s MotoGP na 13. místě. V závodě startoval díky povolení ředitele závodu poté, co nesplnil kvalifikační limit.

·        Třetí místo Nickyho Haydena v Brně roku 2007 bylo jeho první pódium na této dráze. V loňském roce do závodu nenastoupil kvůli zranění pravé paty z tréninkového supermota.

·        Toni Elias se vloni kvalifikoval 13. časem, ale v závodě dojel na vynikajícím 2. místě, což byl jeho nejlepší výsledek roku. Elias v Brně vyhrál závod třídy 125 ccm v roce 2001, ale až do minulého roku neskončil v kategorii MotoGP nikdy do desátého místa.

·        Mika Kallio se dostal na brněnské pódium třikrát v nižších kategoriích.

·        Osmé místo Niccolo Canepy v Doningtonu je jeho dosavadní nejlepší výsledek v kariéře MotoGP. Canepa startoval v Brně v loňském závodě Mistrovství světa Superbike, ve kterém skončil v 1. závodě na 13. místě.

·        Gabor Talmacsi v posledních dvou letech vyhrál kvalifikaci třídy 125 ccm, ale v závodě skončil vždy čtvrtý.


Další články sekce