KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jürgen Van Den Goorbergh je v Top 20

Foto: Honda Europe
Jürgen Van Den Goorbergh je v Top 20
15.01.2009
 

Jeden z nejpopulárnějších závodníků MotoGP se i nadále věnuje motocyklovým závodů, i když poslední roky spíše jejich špinavější části.

Nedávno devětatřicetiletý, elitní pilot nejprestižnější motocyklové série, Jürgen Van Den Goorbergh se již delší dobu věnuje endurovému závodění, kde absolvoval již i několik závodů Mistrovství Evropy. Stejně jako náš Martin Macek, se i on postupně prosazuje etapu po etapě letošní Rally Dakar mezi nejlepší jezdce. V úvodní etapě skončil VDG na 58. místě, což byla zároveň jeho nejhorší pozice. Od té doby totiž již pouze postupuje směrem kupředu. Do elitní padesátky se prosadil po páté etapě, po deváté se naopak dostal již do třicítky. Výborný výkon v desáté etapě ho pak katapultoval do první dvacítky, kde mu po dnešní etapě patří 19. pozice.VD Goorbergh se věnoval enduru již v dobách své největší slávy v MotoGP, ovšem Dakar jede absolutně poprvé.

„Posledních 20 let pravidelně cvičím, takže fyzicky se cítím silný,“ říkal Jürgen ještě před startem nejnáročnější soutěže světa. „V MotoGP je to jiné, tam se cítíte úplně jinak. Sleduje vás 100 000 lidí, jezdíte před všemi sponzory. Dakar je něco jiného, musíte tu být připravení na velmi krátké noci, je důležité se neustále soustředit na váš motocykl. Na Dakar jsem se připravoval v Central European Rally, také jsem přečetl hodně navigačních knih,“ doplňuje Jürgen Van Den Goorbergh.

Vedle Dakaru se Jürgen Van Den Goorbergh stále věnuje svému oblíbenému enduru. To ovšem není jediný sport, který ho v posledních letech drží. Tento bývalý jezdec týmu MotoGP Kanemoto Honda, Konica Minolta Honda, ale i týmu GP500 Arie Molenaar Racing, Team Kenny Roberts, DeeCee Racing Team, či továrního MUZ, se holandský jezdec věnoval závodům Mistrovství světa Superbike a Supersport, kde jezdil například s tovární Yamahou (tehdejší Yamaha Belgarda). Se silnicí se však definitivně rozloučil v roce 2006, kdy se dal na evropské závodění v enduru. Ovšem doma v Holandsku se pustil i do svých dalších vášních, což jsou závody kategorie supermoto, ale i trialu. V obou těchto motocyklových sportech je účastníkem domácího šampionátu.


Další články sekce