KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Katherine Prumm do Bulharska se zraněním

Tisková zpráva Yamaha Racing
Katherine Prumm do Bulharska se zraněním
10.05.2008
 

Na jednom z nejlepších motokrosových okruhů v Evropě, v bulharském Sevlievu, bude o tomto víkendu pokračovat motokrosové Grand Prix.

V rámci nadcházejících závodů v Bulharsku, budou tradiční kategorie MX1 a MX2 doplněné nejen o světový šampionát veteránů (mimochodem s českou účastí), ale i o historicky první závod nového světového šampionátu, Mistrovství světa žen. Až doposud se totiž utkávaly ženy v závodech světového poháru, letos to bude premiérově v oficiálním šampionátu FIM. Jednou z největších kandidátek na zisk světové koruny je tovární jezdkyně japonské Yamahy, Novozélanďanka Katherine Prumm, členka holandského týmu Van Beers Yamaha. Katherina se na světový šampionát připravovala již od poloviny března v Holandsku, kde dokonce nastoupila v rámci tréninku do několika mužských závodů. Nicméně těsně před zahájením světového šampionátu jí postihlo neštěstí, když si na začátku tohoto týdne při tréninku zranila přední křížový vaz. I s tímto zranění je vítězka posledních dvou ročníků světového poháru odhodlaná nastoupit k závodům, pomoci by jí měla nejen speciální fixace, ale jistě i legální prostředky pro potlačení bolesti.

 

„Až do tohoto týdne vše probíhalo skvěle, nemohla jsem se lépe na první Grand Prix připravit, říká Katherina Prumm. „Měla jsem do konce tréninku poslední tři kola a při nájezdu na skok jsem ztratila rychlost, což mělo za následek přetočení skoku o 90 stupňů. Dopadla jsem ve špatném úhlu a narazila na nohu. Cítila jsem, jak to tam křuplo a tušila jsem, že je zle. Mohla jsem pokračovat v jízdě, ale když jsem pak zastavila, nemohla jsem narovnat nohu. Rentgen ukázal natrhnutý přední křížový vaz. Naštěstí to není tak vážné zranění, jako když jsem si v roce 2006 poranila levé koleno, se kterým budu muset na operaci. Jasně, že to není cesta, kterou jsem chtěla jít do prvního závodu GP, ale pokusím se nastoupit a zajet co nejlépe dovedu.“

 

Yamaha Monster Motocross Team má své jezdce na průběžném prvním a třetím místě GP MX1. David Philippaerts, ale zejména Josh Coppins, cestují do velmi známého prostředí, kde právě Novozélanďan Coppins v loňském roce slavil vítězství. Po svém dominantním vítězství při posledním závodě v Portugalsku, se o stejný úspěch pokusí ve třídě MX2 Ital Antonio Cairoli.

 

Vedoucí jezdec průběžné klasifikace MX1 David Philippaerts, mimochodem první Ital, který je na čele tohoto šampionátu, jenž vznikl v roce 2004, využil ve svém rodišti dobrého počasí a absolvoval mnoho hodin tréninku. David je připraven úspěšně bránit své červené číslo, které si na motocykl připevní poprvé v kariéře.

 

„Máme za sebou teprve tři závody z patnácti, takže být na čele šampionátu v tomto stádiu sezony prozatím mnoho neznamená,“ říká David Philippaerts. „Ovšem je vždy příjemné dívat se na motorku s tím červeným číslem. V Itálii jsem trénoval a fyzicky se cítím připravený skvěle. V Sevlievu je zábavné závodit, je to tam vždy dost vyrovnané. Měla by to být dobrá Grand Prix.“

 

Po třetím místě v Portugalsku, mimochodem prvním pódiu v této sezoně, trávil Joshua Coppins dovolenou ve svém belgickém domově, kde se léčil z chřipky, která mu bránila v Portugalsku získat ještě větší úspěch.

 

„Myslel jsem si, že chřipka rychle zmizí  a tak jsem pokračoval v ježdění a trénoval jsem. Asi to nebylo dobré, protože mi pak dlouho trvalo než jsem se toho nadobro zbavil. Nyní jsem naštěstí již v pohodě. Z pódia v Portugalsku jsem šťastný, ne jen kvůli výsledku, ale i kvůli vzrůstající výkonnosti. Být silný i na konci rozjížďky mi dává důvěru do dalších závodů. Sevlievo mám rád, je to rychlá dráha s mnoha skoky a to je prostředí, které miluji. Vloni jsem tam vyhrál, ale měl jsem tam několik pódií i dříve. Předpověď počasí není nejlepší, takže doufám, že se nám tentokrát déšť vyhne.“

 

Okruh v Savlievu má výborně vybavený paddock, skvělé zázemí a velké tribuny uvnitř přírodního amfiteátru. Bulharská vláda se podílela na modernizaci tohoto stánku, který dostal více jak evropské parametry. Samotná dráha je dost široká, má mnoho skoků, několik náročných výjezdů i sjezdů. Jedno kolo se jede téměř dvě minuty. Zatímco vloni byly horké a sluneční podmínky, letos by mělo být chladněji, s předpovědí deště na sobotní den.

 

 

Další články sekce