KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Kdo vlastně jezdí u Piaggio Group tovární motocykl?

Text: Jiří Mikšík, Foto: Piaggio Group
Kdo vlastně jezdí u Piaggio Group tovární motocykl?
15.04.2008
 

Protože je celkem nejasné a hodně čtenářů se ptá, co je to RSA nebo LE a kdo jezdí, jaký to který motocykl u Piaggio Group (Aprilia, Gilera, Derbi), tak si vy, koho to zajímá, přečtěte následující řádky.

Začneme tou slabší třídou, tedy stopětadvacítkami:

Zde jsou ve startovní listině zastoupeny tovární motocykly celkem devětkrát, a jezdí je následující jezdci:

Mistr světa Gabor Talmacsi ze stáje Bancaja Aspar (ten ovšem stále střídá svůj loňský motocykl s letošním) a jeho týmový kolega Sergio Gadea ze Španělska.

Dále dva Němci, Stefan Bradl (Grizly Gas Kiefer Racing) a Sandro Cortese (Emmi - Caffe Latte).

A pochopitelně i italský vedoucí jezdec šampionátu, Simone Corsi (Jack & Jones WRB) - který je zároveň testovacím jezdcem továrny z Noale a jako první měl tento motocykl už během zimních a jarních testů k dispozici.  

A tovární motocykl jede také britský talent, Bradley Smith ze stáje Polaris World. Těchto sedm jezdců má k dispozici stroj Aprilia RSA.

K tomu je nutno připočíst dva tovární motocykly Derbi RSA. A ty mají k dispozici Španělé Joan Olivé a Pol Espargaro (oba z týmu Belson Derbi).

Všichni ostatní, tedy např. v MS zatím druhý Nicolas Terol (Jack & Jones WRB) na Aprilii, či např. šestý v průběžném pořadí, Mike di Meglio (Ajo Motosport) s Derbi - jedou oficielně pouze kitové motocykly.

A stejně zajímavé je i pochopitelně rozdělení motocyklů ve dvěstěpadesátkách, ale posuďte raději sami, zde máme na startovním roštu celkem šest továrních motocyklů Piaggio Group (5x Aprilia a 1x Gilera):

Tovární Aprilii RSA svěřili pánové Giampiero Sacchi, ředitel závodního oddělení Piaggio Group a Gigi Dall’Igna, hlavní inženýr - šéftechnik Piaggio Group do rukou následujícím jezdcům této třídy:

Vítězi z Estorilu, tedy Španělovi Alvaro Bautistovi - z Mapfre Aspar Teamu, švýcarskému ex-mistrovi světa Thomasi Luethimu - z českého týmu Emmi - Caffé Latte, dalšímu Španělovi Héctoru Barberovi z maďarské stáje Team Toth Aprilia, Italovi Mattiovi Pasinimu (Polaris World) a konečně španělskému jezdci Alexi Debonovi (Lotus Aprlia).

Ex-tovární Aprilii, tedy motocykl loňské výroby označené jako Aprilia LE sedlají mimo jiných také Španěl Hector Faubel (Mapfre Aspar Team), jeho krajan Aleix Espargaro (Lotus Aprilia) a Maďar Imre Toth (Team Toth Aprlia).    

Tento motocykl Aprilia LE ale mají k dispozici i oba dva čeští jezdci v této kubatuře, Karel Abraham z ryze českého týmu Cardion AB Motoracing a Lukáš Pešek - Auto Kelly - CP. 

K těmto pěti továrním a pěti ex-továrním Apriliím je nutno připočíst další tři motocykly Gilera. Novou tovární verzi této značky, tedy Gilera RSA, jede zatím pouze ex-mistr světa stopětadvacítek a veterán této třídy, Roberto Locatelli z Itálie. Přičemž v Estorilu druhý, jeho krajan Marco Simoncelli, má k dispozici motocykl Gilera vývojové řady LE, stejně jako ex-mistr světa Manuel Poggiali ze San Marina.

Všichni ostatní jezdci této třídy, namátkou jmenuji jezdce jako Federico Sandi, Alex Baldolini (oba Aprilia RS) či Fabrizio Lai (Gilera) jedou kitové motocykly.

A pak se tedy prosím, podívejte na výsledky závodů, očima tohoto přehledu a hned vám bude jasné PROČ a PROTO.  


Další články sekce