KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Končí Kawasaki v MotoGP?

Foto: Kawasaki Racing
Končí Kawasaki v MotoGP?
30.12.2008
 

Světové weby dnes zaplavila informace o tom, že továrna Kawasaki s okamžitou platností končí v nejprestižnějším motocyklovém šampionátu MotoGP.

Jako jeden z prvních přišel s touto informací portál MotorcycleNews.com, který ve své zprávě uvádí, že dle prozatím nepotvrzených informací, ukončila továrna Kawasaki své působení v šampionátu MotoGP. Jako důvod je pochopitelně udávaná globální finanční krize na světových trzích.

Server Crash.net přichází se stejnou informací, kterou doplňuje tím, že Kawasaki oficiální zprávu vydá příští týden, ovšem zatím není podle britského serveru jisté, zda za rozhodnutím bude stát finanční krize, či skutečnost, že Kawasaki za šest let v MotoGP nedokázala získat potřebné výsledky, které by manažery uspokojily.

Americký motocyklový portál SuperbikePlanet.com informuje o tom, že prezident Kawasaki Motorsports, pan Yoshio Kawamura, již písemně o rozhodnutí továrny informoval italského jezdce Marca Melandriho, který se na konci letošního roku stal novým pilotem „zelených“. Melandri již absolvoval dva testy s motocyklem Ninja ZX-RR.

Server AutoSport.com přináší již i termín, kdy továrna Kawasaki oficiálně oznámí své rozhodnutí. Mělo by se tak stát v pondělí 5. ledna 2009.

Italský denník La Gazzetta dello Sport (Gazzetta.it) přináší krátký rozhovor s Marco Malendrim, ale také informaci, že „onen“ dopis od pana Yoshio Kawamury dostal nejen Marco Melandri, ale všichni zaměstnanci týmu MotoGP. „Mohu jen doufat, že se 1. ledna vzbudím a zjistím, že tohle byl jen špatný sen,“ komentuje Melandri situaci pro Gazzettu. „Nyní vůbec nic nevím, musím jen čekat a doufat, že mi k tomu někdo něco řekne,“  dodává Melandri.

Ať je to jak je, jedno se v tuto chvíli zdá být jisté – Kawasaki zřejmě opravdu v MotoGP končí a s ní i dva špičkový piloti, kteří jsou rázem bez angažmá pro rok 2009. Zda je celá aféra skutečností ukáže jistě první týden roku 2009, protože továrna Kawasaki musí k celá záležitosti vydat své oficiální stanovisko, a to ať je jakékoliv. Po úsporách Kawasaki ve WSBK (oficiální týmy se nezúčastní zámořských testů), je toto další radikální krok zeleného výrobce.

MotoGP by tak v roce 2009 mělo pouze 17 strojů, nicméně je otázkou, kdy si úspory vyžádají i korekce a škrty ve druhém největším světovém šampionátu silničních motocyklů, tedy ve WSBK. To s narůstajícím počtem závodů mimo evropský kontinent, ale i s narůstající výši poplatků, zcela jistě bude velmi brzy přicházet o své tradiční týmy, pro které bude dlouhý šampionát neustále více a více ekonomicky nezvladatelný.


Další články sekce