KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Konec gumové války

Text: Jiří Mikšík, Foto: Bridgestone
Konec gumové války
01.10.2008
 

Je to vyřešeno, v roce 2009 se v MotoGP pojedou jednotné pneumatiky.

Tak se rozhodla během GP Japonska komise Grand Prix složená ze zástupců Dorny, FIM, IRTA a MSMA.

A tak do 3. října musí zainteresované pneumatikářské firmy odevzdat zástupcům FIM a Dorny své návrhy a definitivní rozhodnutí, která firma tento konkurs vyhrála, bude oznámeno nejpozději 18. října.

Ale dle zainteresovaných to byla velká zákulisní válka. Jelikož v sobotu nedošla komise GP k jednotnému názoru a nemohla vydat žádný výsledek, tak se nakonec dohodly Michelin a Bridgestone následovně: Pokud se podaří Michelinu získat pod smlouvu 40% jezdců (tedy 8 pilotů), tak zůstanou obě dvě firmy...

A zástupci Michelinu celou noc přesvědčovali všechny o tom, že by i nadále měli zůstat zachované dosavadní regule, tedy volná volba pneumatik. A překvapivě nalezli vstřícné ucho u Ducati, ta byla nejen pro, dokonce se vyjadřovala pro Michelin, důvodem byla skutečnost, že zástupci Ducati jsou na Bridgestone hodně naštvaní.

Ptáte se proč? Inu důvodem je pochopitelně skutečnost, že ze Stonerovi práce na vývoji pneu Bridgestone nyní profituje jak Rossi, tak i Pedrosa.

Ale rozhodovala většina hlasů a zde se ukázala japonská síla. Jak Honda, tak Suzuki a i Yamaha (včetně Lorenza a týmu Tech3 Edwardse a Toselanda) se rozhodly pro jednotné pneumatiky.

Kawasaki nejdříve váhala, ale její nejvyšší boss rovněž zvedl svůj hlas pro jednotné pneumatiky. A tak když i stáje Gresini a LCR (tedy dva satelitní týmy Hondy) se rozhodly pro toto řešení, tak v neděli ráno v 9.30 vydala komise Grand Prix své rozhodnutí o jednotných pneumatikách.

Ačkoliv je teoreticky možné, že se rozhodne mezi Michelinem a Bridgestone, tak by vítězství Michelinu bylo hodně překvapivé...


Další články sekce