KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Legenda jménem Donington Park

Zdroj: Dr. Martin Raines; Foto: Fiat Yamaha
Legenda jménem Donington Park
23.07.2009
 

Nepřetržitě od roku 1987 se britská Grand Prix koná na jednom z nejtradičnějším místě, tedy okruhu pod hradem Donington. Nicméně letos je to naposledy, kdy se jede velký motocyklový závod na dráze, která nabízela divákům několik výjimečných míst, jako například zatáčku Melbourne, rovinku Dunlop, či obráceně klopenou cílovou zatáčku. O všechna tato místa okruh přijde, nebo alespoň je razantně pozmění. Podívejme se tedy na několik čísel, která okruh nedaleko Derby proslavila.

Nejvyšší maximální rychlost na okruhu Donington zaznamenal v roce 2004 Loris Capirossi s motocyklem Ducati 990cc, tato hodnota zní 285 km/h.

Motocykly solo absolvovaly v Doningtonu prozatím celkem 67 závodů.

Nejúspěšnějším výrobcem je Honda, která ve všech třídách dohromady získala celkem 27 vítězství. První pro Hondu zaznamenal na Doningtonu v roce 1987 Němec Toni Mang.

Nejúspěšnějším národem je v Doningtonu Itálie, jejíž jezdci zde získali 27 vítězství.

Letošní závod je již 23. v jedné řadě pořádaný na okruhu Donington, jediný okruh, kde se jezdí bez přerušení déle, je holandský Assen.

Nejvíce závodů GP doposud v Doningtonu absolvoval Ital Loris Capirossi, který zde startoval již k 17 závodům. Následuje ho Alex Barros a Max Biaggi, oba zde startovali k 15 závodům GP.

Minulý rok se stal Scott Redding nejmladším jezdcem v historii Grand Prix, který vyhrál závod nějaké třídy. Bylo mu tehdy 15 let a 170 dní. Jediným dalším jezdcem, který vyhrál závod před svými 16. narozeninami, je Ital Marco Melandri.

Ron Haslam zde skončil v roce 1991 na 12. místě ve třídě 500 ccm. Bylo to naposledy, kdy stroj Norton získal body v Mistrovství světa. Jen poznamenejme, že Norton je motocykl, který vyhrál v roce 1949 vůbec první závod klasického Mistrovství světa silničních motocyklů.

Největší rozdíl v cíli závodu nejprestižnější třídy byl v roce 2007, kdy Casey Stoner zvítězil před druhým Colinem Edwardsem o 11,768 sekundy. Naopak nejtěsnější rozdíl v závodě elitní třídy 500cc/MotoGP je z roku 1997, kdy Mick Doohan porazil Tadayuki Okadu o pouhých 0,231 sekundy.

Nejvíce vítězství v nejprestižnější kategorii má Honda, který slavila rovných 10 triumfů.

Nejlepší výsledek v Doningtonu pro domácího jezdce na čtyřtaktním stroji MotoGP je 10. místo Neila Hodgsona z roku 2004.

Nejúspěšnějším jezdcem je na okruhu Donington Ital Valentino Rossi, který zde získal již sedm vítězství (1x 125cc, 1x 250cc, 2x 500cc, 3x MotoGP). Rossi je tak i nejúspěšnějším jezdcem nejprestižnější třídy, kde se radoval již pětkrát. Dále jsou v tomto hodnocení Kevin Schwantz, jenž získal v nejprestižnější třídě v Doningtonu čtyři vítězství a Mick Doohan, jenž se radoval v GP500 třikrát. K Rossimu ještě jedna poznámka – na okruhu Donington Rossi získal své vůbec první vítězství v nejprestižnější kategorii, když v roce 2000 vyhrál závod tehdejší třídy 500 ccm.

Domácí Velká Británie měla na pódiu nejprestižnější třídy dvakrát svého zástupce. V roce 1993 dovezl stroj ROC Yamaha 500 Nialla Mackenzieho na 3. místě, o sedm let později stejnou pozici vybojoval s dvouválcem Aprilia Jeremy McWilliams.

Jediným domácím jezdcem, který v Doningtonu vyhrál závod GP, je Scott Redding, jenž se radoval po loňském závodě třídy 125 ccm.


Další články sekce