KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Lorenzo představí svou autobiografii

Text Petr Štola; foto: www.lorenzo48.com
Lorenzo představí svou autobiografii
20.03.2008
 

Španělský jezdec továrny Yamaha Jorge Lorenzo představí knihu, jenž bude přehledem jeho dosavadní kariéry.

Přestože je to nejmladší jezdec letošního MotoGP, bude mít již svou autobiografickou knihu. Své počátky kariéry, ale i úspěchy v Grand Prix, představí španělský jezdec Jorge Lorenzo v životopisné knize, kterou Lorenzo představí veřejnosti 26. března 2008 ve 12:30 v madridském Kinépolisu.

 

„Je to můj životopis, nebo spíše souhrn dat a událostí doplněný o fotografie a doposud nepublikované informace, který vznikl během obsáhlých rozhovorů s Ernestem Riverasem z Televisión Espanola,“ říká Jorge Lorenzo na svých internetových stránkách o knize, která dostala název „X Fuera, desde dentro“.

 

Kniha, která bude patrně vydaná pouze ve Španělštině (neověřeno), bude obsahovat na 335 stranách spoustu zajímavých informací, ale také 34 fotografií od Jaime Olivarese, Simone Rosa a archívu Jorge Lorenza. Autorem knihy je již vzpomínaný Ernesto Riveras. Knihu v ceně 20,- EUR bude vydávat nakladatelství La Esfera de los Libros.

 

A nyní ještě trochu k názvu knihy

Přeložit správně španělský název „X Fuera, desde dentro do smysluplné české věty je velmi složité. K pochopení tohoto názvu musíte znát prostředí, ve kterém se Lorenzo pohybuje, ale i jeho mentalitu a životní styl. Patrně všichni víte, že znakem Jorge Lorenza je písmeno X, které obepíná, či chcete li „obkružuje“ dokola šipka. Pro výklad názvu a pochopení této věty jsem se spojil se známým motocyklovým novinářem a dle mého názoru i člověkem, který toho o silničních závodech motocyklů ví v naší zemi absolutně nejvíce, s Jaromírem Havránkem z časopisu Motoráj, který se již mnoho let při každém závodě Grand Prix pohybuje v bezprostřední blízkosti všech jezdců tohoto seriálu a právě jejich mentalita a životní styl je mu dobře známa.

 

Ono „X“ na začátku věty znamená zkrácený zápis španělského slova „por“ (z, od), což ve spojení se slovem „fuera“ (venku, vně) se dá volně přeložit jako „zevně“. „Desde dentro“ pak přeložme velmi volně jako „zevnitř“. Když si vytvoříme podobnou větu v angličtině, měli bychom pak hovořit o něčem jako „from outside, from (to) inside“, neboli česky „z venku dovnitř“, i když doslovný překlad by byl lepší „z venku, zevnitř“. A právě k pochopení této věty musíme znát životní styl Jorge Lorenza. Název knihy by měl znamenat jakýsi pohled samotného Lorenza na sebe, ovšem pohled by měl vycházet ze svého nitra. „X“ s onou šipkou v logu španělského jezdce má znamenat jakýsi životní styl, kdy se Lorenzo dívá na svět sice zevnitř svého těla, ovšem v pohledu právě na své tělo. Jak jsem řekl, je těžké pochopit správný smysl názvu knihy, která má však jediný cíl – přiblížit nám jezdcův život a pochopit jeho priority a cíle.

 

 

Další články sekce