Závody u nás i v zahraničí v období od 29. listopadu do 5. prosince 2021.

Marc Coma obviněn z podvádění

09.01.2010

Španělský tovární jezdec KTM Marc Coma byl po dojezdu včerejší etapy Rally Dakar obviněn z podvádění.

Obvinění směřuje na nedovolenou výměnu zadního kola během přejezdu z jedné části měřeného úseku ke druhému. Protest podle dostupných informací podali David Fretigne z konkurenční Yamahy a.... světe div se..... Cyril Despres, kolega Marca Comy od továrny KTM, jezdící ovšem narozdíl od Comy v barvách týmu Red Bull.

Včerejší etapa měla nejdelší měřenou část letošní rally. Ovšem těchto přesně 600 kilometrů bylo od 177 km do 228 km přerušeno. Původní trasa rally musela být z ekologických důvodů upravená a nová část byla následně zařazená pouze jako neměřený přejezd. Jezdcům se zastavil čas pro průjezdu 177 kilometru a po tankovací zóně na 227 kilometrů jim byly opět spuštěny stopky s časem navazujícím na 177 kilometr. A právě do míst tohoto přejezdu směřuje protest podaný včera po dojezdu. Kdesi v těchto místech měl totiž Marc Coma údajně vyměnit své zadní kolo a s ním i pneumatiku, což reglement rally v těchto místech zakazuje. Coma musel v bivaku donést zadní pneumatiku ke kontrole, zda je řádně označená. Oficiální výsledek protestu neznáme, ovšem pohled do celkového pořadí po včerejší etapě naznačuje, že byl pravděpodobně protest zamítnut, neboť Coma má i nadále ztrátu „pouze“ 1:06:50 hodiny. Nicméně.......

„Na jednom místě při přejezdu jsem v jednom místě viděl z dálky někoho, jak leze z křoví zpět na trať,“ říká David Fretigne. „Asi musel rychle do křiví. Když přijedu blíž, tak vidím Marca a říkám si – asi si musel rychle odskočit. Když jsme přijeli na check-point, tak mi Cyril Despres povídá – podívej, on si vyměnil kolo. A skutečně, zadní kolo měl jiné než to, co mě v době, kdy jsme společně přijeli k časoměřičům na 170. kilometru.“

Marc Coma samozřejmě popírá, že by se dopustil čehokoliv proti reglementu rally. Je otázkou, zda skutečně porušil něco ze řádů, ovšem pro tento důvod by byl jistě ze soutěže diskvalifikován. Nestalo se a je tedy zřejmé, že si v „onom“ křoví byl opravdu pouze ulevit.