KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Markéta Janáková o Albacete

Text: Markéta Janáková
Markéta Janáková o Albacete
24.10.2008
 

10. - 12. 10. 2008 se ve španělském Albacete jelo finále Mistrovství Evropy a o tomto víkendu se rozhodlo také o Mistryni ve Womens European Championship.

Byl to třetí a poslední z pořádaných závodů v tomto šampionátu. Rozhodovalo se jak v kategorii Superstock 600cc tak Superstock 1000cc i když tam byla již jasná favoritka Nina Prinz.

Po skoro měsíční pauze jsme se s týmem chystali na poslední závod sezóny. Měla jsem na úplně neznámé trati potvrdit svoje poslední vítězství z Assenu. S Holanďankou Iris Ten Katen jsme měly stejný počet bodů i stejný počet prvních a druhých míst. Bylo tedy jasné, že kdo do cíle dojede lépe, získá titul.

Hned jak jsme přijeli, doprovázely nás až do neděle přeháňky a velice silný vítr, který mimo jiné komplikoval i kvalifikace. Novou trať jsem se učila docela rychle. V pátek jsme měli trénink na vodě a druhý na suchu ten už byl o něco lepší. Trať v Albacete je hodně technická, je to samá zatáčka a proto každý ztracený tréninky se odrazil na časech.

V sobotu naopak ráno vydrželo nepršet a já jsem kolo co kolo zrychlovala svůj čas. Vsadila jsem jen na jedny pneumatiky a raději jsem objela více kol. Nakonec jsem se dostala na docela slušný čas 1:37:811sec a vyneslo mi to 3. místo do první řady. První byla Nina Prinz z kategorie STK1000cc za ní domácí španělská závodnice Elena Rossel, která se účastnila pouze tohoto závodu. První řadu uzavírala moje velká konkurentka Iris Ten Katen s pouze 0,2sec ztrátou na můj čas. Do druhé kvalifikace začalo pršet, takže časy zůstaly z kvalifikace první. I přesto to byl dobrý trénink, protože hrozilo, že bude pršet na závod.

Ranní warm up jsme měli na suchu a vypadalo to, že to zůstane i do závodu, ale pak přišla velká přeháňka a přezouvalo se na pneumatiky na vodu.

Start jsem měla dobrý a na brzdy do první zatáčky jsem byla na 2. místě. Následně se přede mne dostaly dvě závodnice a i Iris Ten Katen. Plán byl si ji kontrolovat za sebou, tak když mě předjela a začala ujíždět, tempo se rapidně zrychlilo. Pouze dvanáct kol bylo málo a tak jsem to zkoušela naplno. Nakonec jsem ji dojela těsně na kolo a začala jsem zkoušet předjíždět. Párkrát jsme si vyměnily své pozice, až kolo před koncem mě předjela a malinko mě vyvezla. Těch pár metrů náskoku jí vyneslo tedy lepší umístění a taky titul v této kategorii. Bojovali jsme o třetí místo v závodě a já dojela bohužel na čtvrtém.

Celkové výsledky:
              1. Iris Ten Katen (NL, Honda) 61 bodů
              2. Markéta Janáková (CZ, Suzuki) 58
              3. Nikolett Kovacs (H, Yamaha) 43
              4. Tina Katrasnik (SLO, Suzuki) 43
              5. Sharon Mermet (I, Kawasaki) 31

Chtěla bych mockrát poděkovat týmu, mechanikům a všem, kteří mi pomohli tu letošní sezónu zvládnout až do cíle…


Další články sekce