KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Markéta vyhrála závod Mistrovství Světa

Tisková zpráva Markéty Janákové
Markéta vyhrála závod Mistrovství Světa
04.06.2009
 

Speedweek Oschersleben hostil minulý týden Mistrovství Světa Endurance 8 hodin.

Markéta byla jedinou českou zástupkyní a přitom i jedinou ženou ve startovním poli 35 týmů. Jela za německý tým PS – LSL – X-lite 61, který se skládal ze tří jezdců Marco Apel, René Raub a Markéta Janáková.

Už od středy se Markéta začala sžívat s motocyklem Suzuki GSX-R 1000, což nebylo úplně jednoduché. Nejen, že už samotný „litr“ je pro Markétu něco nového, ale i samotný motocykl upravený pro závody Endurance tedy vytrvalostní, je ještě o něco těžší řídit.

Marky: „Od prvních tréninků jsem bojovala s nastavením motocyklu a největší problém jsme měli s rozdílem váhy mezi mnou a dalšími kolegy. To znamená, že jsme musely najít určitý kompromis. Mě se motorka jednoduše pořad stavěla na zadní. Nemohla jsem motorku moc ovládat to se odráželo i na mých časech.

Na startu se tým postavil na 22. místo, které si vyjeli v kvalifikaci. Ve třídě OPEN  jim připadalo 4. místo.

Marky: „Pro mě bylo vše úplně nové. Chtěla jsem do  týmu zapadnout a s tím mi všichni ochotně pomáhali. Moji kolegové jsou již v Endurace hodně zkušení. Zkrátka celý tým pracuje společně a vše musí fungovat. Důležitá je komunikace mezi mechaniky a jezdci a mezi jezdci samotnými. Jediná chybička stoji tým hodně. Nezaleží na tom jestli jezdec jede o sekundu rychleji nebo pomaleji, ale o tom jet konstantě a neudělat chybu v boxe při výměně kol.Nevěděla jsem co mě vlastně v neděli při závodě čeká. Jela jsem už všechny tréninky na maximum. Hodně jsme probírali některé situace, které by mohly nastat při závodě např.: Safety car atd.. Na start šel René jednak proto že startuje pokaždé a jednak proto že byl nejrychlejší. Na druhou hodinu nastoupil Marco a na mě zbyla hodina třetí. Všichni byli pod tlakem, ale pracovali hodně v klidu a tak jsem vyjížděla do zavodu mistrovství světa s dobrým pocitem. Časy jsem jela konstantně ty samé jako v kvalifikaci celou hodinu a něco, což je samozřejmě těžké s 24 litry benzinu a motorkou težší než obvykle.
Při druhém výjezdu už bylo vše o něco těžší a navíc se blížila bouřka. Od půlky závodu jsme byli v naší kategorii bez problémů ve vedení a celkově jsme se pohybovali kolem 15. místa.
Zhruba hodinu do konce náš závod zrušili, protože blesky lítaly až na trať a to bylo nebezpečné.“

Díky práci celého týmu a dobře odjeté práce jezdců se tým umístil v kategorii OPEN na 1. místě  a celkově na místě 13. Pro naši českou zástupkyni to znamená ještě historicky první vítězství ženy v sérii závodů mistrovství světa Endurance.

Marky: „Nějak jsem tomu nevěřila. A vůbec jsem předtím nedoufala v takový výsledek už proto, že jsem toho letos moc nenajezdila. Děkuji za šanci, tento závod jet, mému týmu.“


Další články sekce