KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Mat Mladin získal AMA titul

Foto: Suzuki
Mat Mladin získal AMA titul
19.08.2009
 

Australan Mat Mladin se po nedělním závodě v Altonu raduje ze zisku dalšího superbikového titulu USA.

Okruh Virginia International Raceway byl v neděli odpoledne svědkem velké korunovace. „Král“ amerických okruhu, Australan Mat Mladin, zde slavil zisk v pořadí již sedmého titulu Mistra USA třídy Superbike.

Mat Mladin v polovině devadesátých let nastoupil do Grand Prix třídy 500 ccm, kde vodil tovární stroj Cagiva, poté si na chvilku vyzkoušel světové superbiky, aby ve druhé polovině devadesátých let odcestoval do USA, kde začal závodit v tamní nejvyšší profesionální sérii AMA U.S. Superbike. V roce 1997 se upsal Suzuki, se kterou setrval, jak dnes již víme, až do konce své kariéry. K dnešnímu dni dokázal Mat Mladin vyhrát celkem 78 závodů AMA Superbike a získat sedm amerických titulů v tamní exkluzivní sérii třídy SBK. Oba tyto statistické údaje jsou zároveň i absolutními rekordy amerického šampionátu.

Vedle těchto vítězství má Mat Mladin i další rekordní zápisy. Mladin dokázal ve své americké kariéře vyhrát celkem 62 kvalifikaci a jako jediný jezdec v historii AMA vyhrál všechny kvalifikace v jedné sezoně, když v roce 2005 startoval do všech deseti závodů z pole position. Australan je také jezdcem, který dokázal v jedné sezoně vyhrát nejvíce závodů, když se mu to v roce 2007 povedlo celkem dvanáctkrát.

Jen dodejme, že Mat Mladin se rozhodl na konci této sezony uzavřít svou dlouholetou kariéru a dále se věnovat pouze své rodině.

Mat Mladin:
„Vyhrávat tituly je vždy skvělé. Tenhle tým je fantastický, byla to s ním skvělá doba. Měl jsem zde hodně skvělých soupeřů, ať už to byli bratři Bostromové, Miguel DuHamel, nebo chlapci od Suzuki Aaron Yates a naposledy Ben Spies. Jako tým jsme vyhráli mnoho závodů a hodně šampionátů. Posledních deset let bylo naprosto úžasných, od roku 1999, kdy jsem vyhrál první titul, až do tohoto roku. Mých sedm titulů a Benové tři, jsou ohromnou vizitkou desetileté práce této továrny. Bylo hezké být toho součástí, bylo zábavné podílet se na tom.“


Další články sekce